| ZbarMario a întrebat:

Salut,eram cu niște băieți cu bicicletele, nu aveam veste, nici lumini, foloseam lanterna cu electrosoc pe post de lanterna ca să am lumina și ne-a oprit poliția, ne-a desumflat rotile la toți, ne-au luat datele, mie mi-a luat lanterna și au spus că o să-mi vina amenda, cam cat poate fi amenda?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde cate puncte v-a scris pe procesul verbal, ca amenda este 145 de fiecare punct gasit in neregula.

"Bicicliştii sunt obligaţi să aibă asupra lor cartea de identitate. Aceştia sunt sancţionaţi de legislaţia rutieră din România cu amenzi prevăzute în clasa a III-a de sancţiuni.
Asta înseamnă între şase şi opt puncte-amendă.
În 2019 punctul-amendă are valoarea de 145 de lei, asta înseamnă că amenzile pentru biciclişti pot fi cuprinse între 870 şi 1.160 de lei".

https://www.promotor.ro/......e-18228271

https://www.clujust.ro/......otuar-gol/

https://arielu.ro/......sabil.html

| ZbarMario explică (pentru Violleta2022):

Da,dar odată ce a zis că doar mie îmi dă amenda aia e din cauza lanternei cu electrosoc, cat poate fi amenda daca m au prins cu așa ceva, dar atunci nu o foloseam sa curentez pe cineva, ca lanterna sa nu zică că n am lumini

| Violleta2022 a răspuns (pentru ZbarMario):

Pai iti pot da 1 punct ca nu aveai lanterna la bicicleta si probabil 1-2 puncte, fiindca aveai o arma de electrosoc la tine.

| ZbarMario explică (pentru Violleta2022):

Și punctele alea ce înseamnă?

| Violleta2022 a răspuns (pentru ZbarMario):

Fiecare punct ineaman cate 1 lege/regula pe care ai incalcat-o.
Valoarea fiecarui punct fiind de 145 lei/punct.
tu ai incalcat 2 sau 3 puncte, fiindca nu ai avut far corespunzator montat pe bicicleta, iar lanterna din mana continea o arma cu electrosoc.
Nu stiu care sunt amenzile pentru detinerea de arme periculoase, dar este clar ca nu vei scapa cu una sau doua puncte.