| Spiderlow a întrebat:

Salut grup! Am de facut o alegere mai grea, mi s-a oferit un loc de munca in Germania ca si curier de catre o cunostinta, cazare asigurata si salariu destul de bunicel. Problema este ca nu pot sa ma decid ce sa fac....eu nu sunt o fire foarte indrazneata, in momentul de fata locuiesc singur si lucrez la o firma (am 20 de ani+ bacul) Ce ar trebui sa fac? Stiu ca familia e importanta si prietenii...dar in Romania nu prea ai sanse sa realizezi nimic. Voi ce ati alege si de ce? Dau funda.

4 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Ai destule sanse si in Romania. Fa o facultate ca lumea.
La bac ai luat lejer peste 9, nu?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Aici nu putem sa iti spunem ce sa faci, nu cred ca ar trebui sa asculti neaparat de cineva pentru aceasta decizie. Trebuie sa faci ce vrei tu cu adevarat.
Stiu ca este greu, poate te temi sa nu gresesti si sa nu iei o decizie proasta.

Dar in realitate nu exista decizii corecte sau gresite, pentru ca indiferent ce vei face, EXACT aia trebuia sa se intample, in mod paradoxal.

Pe langa acest lucru, daca ar fi sa ma leg fix de subiectul prezentat de tine, ai mentionat un lucru foarte important, si anume sa "realizezi" ceva. Pai cum adica? Daca pleci, ce realizezi?
Sau ce speri sa castigi in urma acestei experiente? Bani? Noi experiente? Noi oportunitati? Da... probabil sa fie si asa.

Trebuie sa te gandesti la ce inseamna realizari pentru tine si ce vrei sa faci sau ce trebuie sa faci sa ajungi la ele.

Daca ar fi sa ma implic si sa zic ce as alege eu (sau cineva)... tot nu te-ar ajuta, pentru ca lumea are alte momente, alte situatii fata de tine. Poate cineva care iti raspunde are un partener aici, poate are o persoana care depinde de acel om, poate o duce bine aici sau poate pur si simplu ii place aici in tara sau poate ca nu.

Dar ca raspuns, daca nu as avea ce sa fac aici si nu as castiga asa mult, si nu prea ar fi persoane care sa depinda de mine sau nu m-as simti eu bine aici, probabil... daca as stii ca totul este sigur, as pleca sa vad cum este, stiind ca pot sa ma intorc oricand. In alte circumstante, probabil as zice pas. Dar inca o data, am zis asta doar ca raspuns, insa raspunsul adevarat probabil se gaseste in prima parte mentionata de mine.

Numai bine si succes sa ai! ^_^

| Freya1 a răspuns:

Eu una am avut oportunități de genul dar nu am vrut sa plec,nu ma simteam ok cu ideea, imi provoca stres gândul asa ca am spus pas.

Eu una cred ca majoritatea ar trebui să facă in asa fel incat sa isi foloseasca mintea pentru a realiza ceva, in loc sa meargă la hei rup.Dar, daca spui ca treaba este atractivă si nu ai cum sa faci mai bine aici, poti sa încerci macar o lună două.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai acasa. E teapa. Nimeni nu iti pune totul pe tava. Mai ales cand ai 20 de ani deci esti capabil fix de nimic