| Ionut_Bogdan_1999_OFMU a întrebat:

Salut grup, am 21 de ani si locuiesc cu părinții, dar as vrea sa schimb asta, am bacul si lucrez la o firma de 1 an jumate, ma gândesc sa plec in Germania sa strâng niște bani si sa imi iau o locuință proprie, dar parca ceva ma tine in loc deși nu am iubită, am niște prieteni aici dar stiti vorba aia, fiecare merge pe drumul lui si prieteni poți sa iti faci oriunde, ceea ce nu inteleg e de ce nu am curajul sa fac pasul asta? M-ar ajuta un prieten acolo la inceput dar mi-e greu sa ma dezlipesc de locul natal. Ce ar trebui sa fac? Dau fundă.

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Vrei apartament in Romania? merita atunci dar il ti pentru orice eventualitate, te vei adapta printre straini o sa ai alta viata. Am zis ca m-as intoarce acasa doar daca se inrautateste treaba unde ma aflu acum, la noi nu iti permiti multe cum e printre straini. 2 esti tratat mai bine cand mergi la spital, medic sau institutie publica. Sant multe firme germane care exploateaza muncitorii ala e unicu dezavantaj

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce ar trebui sa faci?
Sa pleci acum cat esti tanar ai energie, vointa si nu te tine nimic aici.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să te înțelegi pe tine însuți, nu poți la nivel de teorie.
Dar totuși să încercăm.
Dar mi-e greu să... Cum simți această greutate?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa nu o faci, daca nu ai tragere de inima.
Iti vei pierde tineretea muncind.
Cauta un echilibru, traieste prezentul si castiga bani (cati se poate) fara sa faci sacrificii inutile.

| MarianaOltean1800 a răspuns:

Întreabă un prieten dacă ar vrea ea vina cu tine, munciți împreună, poate și stați la o garsoniera. Explica i situația și spune i ca se fac bani frumoși. Nu te poți detasa rapid de casa daca nu ai mai plecat, e si normal, dar gândește te ca o sa te întorci acasă, nu ramai pe vecie. Însă acum cu covid ul nu știu ce sa zic, mai greu cu trecutu în alta tara și cu gătitul de munca. Mult succes!