| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Lansez un subiect destul de controversat, la care nici eu nu stiu exact raspunsul.
Cine plateste nota de plată la prima inatlnire?
Ce parere aveti?
a) Fiecare isi plateste consumatia?
b) Cine a invitat, acela plateste?
c) Se imparte 50% 50%, chiar daca unul a consumat mai mult decat celalalt ca pret?
Sunt genul de persoana care gandeste la maxim orice moment social si nu vreau ca lumea sa-si faca vreo parere gresita despre mine.
Nu vreau sa creada ca profit de el ori stau pe banii lui. Dar daca ii propun sa platesc jumatate si nu accepta? Sa mai insist in acesta situatie? Ma testeaza cumva? Daca ma invita el si nu plateste? Sau trebuie sa fie mereu fiecare pentru el?
Parerile sunt atat de impartite incat nu stiu cum sa ma mulez ca sa multumesc pe toata lumea. Este un moment extrem de awkward.

6 răspunsuri:
| SilentRain a răspuns:

Întotdeauna am plăti pentru mine, indiferent cu cine ies, mai bine nu mai ies decât să aștept să îmi plătesca cineva

Sa își plătească fiecare consumațe, nu fi timidă pe banii tai, daca vezi că nu își plătește nici să mai ies cu el
Fiecare pentru el că nu sunteți căsătoriț

Omul care nu are bun simț să își achite propile consumați e un ratat, posibil profitor

| CostinAlamariu a răspuns:

Fiecare isi plateste consumatia. Asa e cel mai corect si asa eviti lipitori care profita de diverse obiceuri sociale sa manance pe gratis

| Furnicuta000 a răspuns:

Daca invita un baiat o fata gen "te invit diseara la cina la nu stiu ce restaurant" atunci e logic ca plateste el. Fata maxim se ofera sa plateasca dar nu insista pentru ca e frumos sa plateasca baiatul. Sa zicem ca poate fata e studenta, are maxim 50 lei pentru toata saptamana, vine un gigel si o invita la un restaurant (ba chiar insista) unde un fel de mancare e 40 lei. Pai nu e normal sa plateasca el in situatia asta?

| GirlOnline81 a răspuns:

Cine lansează invitația, ala plătește. Punct.

| Horus35 a răspuns:

Bineînțeles că cel care invită. Dacă mă invită la o intalnire, platește el.

| GirlOnline81 a răspuns (pentru Horus35):

Noțiunea de "invitație" s-a pierdut se pare...