| Smilemefromhell a întrebat:

Ma numesc Mara si am 15 ani.
Vreau sa va scriu povestea mea, ca sa stiti despre ce e vorba.
De 4 ani jumate sunt indragostita de prietenul meu de copilarie si paradoxal cel mai bun prieten al meu.El e mai mic cu un an ca si mine, mama si tata nu il suporta dar din pacare nici maicasa si nici matusesa nu ma suporta ca el nu are tata o divortat.Am fost impreuna acum cativa ani am stat 3 lui impreuna dar din pacate niste persoane mi-au distras atentia si m-au facut sa-l uit.El era innebunit dupa mine.Eu nu-l bagam in seama el a renuntat. Dupa 1 an nu am stiut de ce il urasc de atat de mult timp si l.am privit mai cu atentie si mi-am dat seama ca inca simt ceva pentru el am stat cu mai multi baieti ca sa-l pot uita si stiu ca nu a fot frumos ce-am facut si regret.Am inceput sa lup pentru el desi aceasta depresie nu mi-a afectat scoala in cotinuare am si am avut noate bune. Dupa aceea ne-am impacat ca si prieteni.Ne-am mai vazut ne-am atasat si in vara in fiecare zi eram cu el si, si acum sunt in fiecare zi cu el afara mereu si mereu si uite asa am devenit cei mai buni prieteni spre deosbire de altii el mi.a dovedit treaba asta.Intr-o zi din vara mi-am luat inima in dinti si l-am inrebat daca simte ceva pentru mine si el a zis ca da dar nu cat o relatie.El e o fire mai rusinoasa la capitolul "Dragoste" fiindca si eu pe prieni lui ii cunosc de mult timp si imi spui orice afla. Acum ma tem ca sentimentele lui sa nu scada sa le mentit asa fiindca sti ca pe o parte depind de mine nu am ochii pentru nici un alt baiat si nu vreau sa renunt la el.Am probleme cu inima, el are o influenta asupra mea foarte mare toti prietenii mei si a lui o zis din cauza lui am inceput sa beau sa fumez dar notele nu imi sunt afectate.
Ce ar trebui sa fac si cum ar trebui sa.i mentin sentimentele in starea in care sunt? Cum ar trebui sa ma comport cu el stiind c a in fiecare zi sunt cu el? El este afectos cu mine oarecum eu cum ar trebui sa vorbesc cu el? Stiind ca el se uita dupa orice fata cu forme dar nu vrea sa se combine cu ele mereu cand ii zic "Ma de ce nu te combini cu Sorina?" El zice mereu "Neee nu mai vreau" Ce ar trebui sa insemne asta?

1 răspuns:
| SkyPilot a răspuns:

Nu da vina pe el pentru bautura si tigari. Viciul este al tau, fara legatura cu el.
Parerea mea este sa renunti la el. Daca a avut pentru tine sentimente care au disparut, foarte rar se intampla ca ele sa revina. Ca sa mentii ce ai acum nu trebuie sa faci nimic, dar trebuie sa accepti ca este aproape imposibil sa il ai inapoi. Intr-o zi isi va gasi o fata si atunci relatia cu tine se va reduce mult sau va disparea complet.