| swty89 a întrebat:

Mai merita sa faci o facultate in ziua de astazi?

30 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Normal ca merita, insa nu chiar orice facultate. Facultatile tehnice sunt foarte cautate si joburile sunt bine platite

| Fatamuntilor a răspuns:

Si da si nu; depinde de cerinta pietei
Sunt destui fosti studenti cu master care lucreza,, afara'', nu in domeniul lor de activitate

Tu urmeza-ti visul daca crezi ca facultatea ce vrei sa urmezi e de viitor.

| kar1GaNNN a răspuns:

Daca vrei sa fii cineva, merita.

| umbra09 a răspuns:

Daca nu te crezi instare sa te realizezi singur fara sa fi sluga cuiva... merita daca vrei sa iti faci singur o afacere nu merita happy

| Teardrop a răspuns (pentru umbra09):

Dacă vreau să îmi deschid un cabinet medical (care e tot o afacere), n-ar fi o idee bună să nu mai fac facultate?
Dacă vreau să îmi deschid un cabinet de avocatură, n-ar fi o idee bună să nu fac facultatea de drept?
Dacă veau să îmi deschid un birou de arhitectură, n-ar fi o idee bună să nu mai fac facultatea?

Depinde în ce domeniu vrei să lucrezi. Nu e prea ok să te lași influențat de cazul lui Bill Gates sau a lui Steve Jobs. Nu toată lumea se ridică la înălțimea lor, când e vorba de ambiție, și, mai ales, inteligență. Eu nu s-au lăsat de facultate fiindcă n-au putut-o termina, s-au lăsat fiindcă nu avea nici un rost s-o mai facă.

| umbra09 a răspuns (pentru Teardrop):

Daca vrei sa iti deschizi ceva cabinet etc poti face un curs care e cateva luni nu cativa ani...
Si la cursul respectiv inveti practica care te ajuta nu teori si matematica etc alte bazaconii

| Teardrop a răspuns (pentru umbra09):

Cum să îmi deschid un cabinet medical fără diplomă?
Nu ai cum să profesezi în medicină dacă nu ai diplomă de absolvire a facultății respective.
La fel și în cazul dreptului (unde, hai că dacă ai bani și pile mai cumperi o diplomă), și la fel și în cazul arhitecturii.

| suntserios a răspuns (pentru umbra09):

Iti da cu.cu voie sa ai un birou de avocatura cu cursul ala de 2 lei de care zici tu. Clar esti un pic paralel cu realitatea.

| umbra09 a răspuns (pentru Teardrop):

Pai cand faci acel curs iti da si diploma happy

| Teardrop a răspuns (pentru umbra09):

Domnule...nu poţi să fii medic dacă nu urmezi facultatea de medicină! Cred că te-ar ajuta puţin să te informezi. Poţi fi MAXIM un asistent.
Nu te lasă nimeni să semnezi un proiect de arhitectură dacă nu ai terminat Arhitectura. Nu poţi deveni arhitect prin cursuri de calificare. Eventual designer interior.

| umbra09 a răspuns (pentru Teardrop):

Becali a fost parlamentar si are 10 clase laughing)

| Teardrop a răspuns (pentru umbra09):

Am vorbit eu aici de parlament? Am zis de medicină şi arhitectură. Şi eventual avocatură şi judecătorie. N-am zis nici măcar un cuvânt despre parlament.

| umbra09 a răspuns (pentru Teardrop):

Era un simplu exemplu, si crede-ma ca e mult mai greu sa ajungi parlamentar decat un medic sau avocat...

| Teardrop a răspuns (pentru umbra09):

Eu cred că ai o problemă.

| umbra09 a răspuns (pentru Teardrop):

Bine, lasa-ma in pace nu imi mai comenta fiecare raspuns fiecare afirmatie esti obsedat? sau tea pus cineva sa ma contrazici in fiecare fraza?

| Teardrop a răspuns (pentru umbra09):

Da bă, îs obsedată de tine. Şi nu îs numai eu, suntrem o întreagă asociţie. Ţi-am pus şi camere video în casă!

| umbra09 a răspuns (pentru Teardrop):

Ce e aia asocitie ma? laughing)))

| Teardrop a răspuns (pentru umbra09):

VAI DE MINE! Am făcut o greşeală de tastare! M-ai prins iarăşi! Nu ştiu să scriu asociaţie. Du-te şi citeşte o carte de gramatică şi punctuaţie.

| umbra09 a răspuns (pentru Teardrop):

Prietene, citeste tu ca ai mai mare nevoie ca minewinking

| Teardrop a răspuns (pentru umbra09):

Ok. Hai să vedem cine are nevoie să înveţe puţină gramatică. Îţi voi corecta un singur răspuns, că n-am timp de aşa ceva.
Corecturile sunt între paranteze drepte, ca să observi câte aberaţii poţi scrie în câteva fraze.
"Bine, lasa-ma in pace[.] Nu imi mai comenta fiecare raspuns [,/şi] fiecare afirmatie[.] Esti obsedat? [S]au t[-]ea pus cineva sa [îmi] contrazici [fără în] fiecare fraza?
7 Greşeli în 3 rânduri. Good job bro!

E în regulă să greşeşti. Toţi greşim. Da' nu te trezii să îmi faci mie observaţii la greşelile de tastare!

| umbra09 a răspuns (pentru Teardrop):

Ok, dar acum incetezi sa imi comentezi fiecare fraza?

| Teardrop a răspuns (pentru umbra09):

Devii retard. Faci orice să ai ultima replică. Eşti penibil. Salut!

| umbra09 a răspuns (pentru Teardrop):

Salut

| questsoul a răspuns:

Da, chiar daca nu vei lucra in domeniul pe care iti axezi studiile, niciodata nu strica sa ai o diploma de studii superioare.

| maxbio a răspuns:

In Romania e greu sa gasesti un loc de munca bun daca nu ai facultate. Si oricum nu strica niciodata sa ai niste cunostinte in plus.

| ʚïɞ_Cristina_2000_G0vP a răspuns:

Da,daca vrei sa ai o meseriu banoasa

| RB26DETT a răspuns (pentru ʚïɞ_Cristina_2000_G0vP):

Cu 2-3 facultati in Romania si abia-ti gasesti loc de munca! Poate in strainatate! Imediat ce termini facultatea si vrei sa te angajezi te izbesti de intrebarea 'cata experienta ai in domeniu?' si fiindca abia ai terminat facultatea vei porni de la zero si dupa cativa ani vei ajunge sa fii acolo unde ai visat cand te-ai inscris la facultate! Daca! Nu toata lumea reuseste!
Referitor la intrebare, da, se merita, faci o facultate si daca nu gasesti nimic in tara care sa te multumeasca fuga in strainatate! Apuca-te sa inveti engleza de pe acum, daca stii engleza bine, nu strica putina germana!

| soraxis a răspuns:

Da!

| Cristina_Andreea_1985 a răspuns:

Da chiar merita deoarece fara ea nu vei putea ajunge nimic pe viitor