| byka a întrebat:

O nelamurire? Am cumparat un amplificator semnal tv si nu stiu exact unde sa-l pun? Am in apartament 3 splittere catv.Sa-l pun in locul aluia principal nu pot pentru ca amplificator tv trebuie bagat in priza si nu am unde, urmatorul ar fi cel din sufragferie iar de la acesta vine in dormitor, iar de la acesta sunt doua iesiri:in dormitor si in celalat. Unde ar trebuie sa-l pun in sufragerie sau nu conteaza? Va rog frumos!

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Normal înainte de spliterul principal, acesta se foloseşte când ai semnal slab - deci când ai semnal slab la toate Tv-urile, dacă ai semnal prost numai la unul sau două Tv-uri de vină este traseul de la spliter la Tv (cablu, mufe sau chiar Tv-ul respectiv ).
Atenţie şi la splitere care au diferite grade de atenuare. Acolo unde pui ampliful dacă nu ai priză poţi folosi un prelungitor.

1 răspuns:
neluL
| neluL a răspuns:

CONTEAZA UNDE-L MONTEZI! Amplificatorul de semnal il pui undeva pana in primul televizor, eventual unde intra cablul in casa pentru ca sa amplifice semnalul pentru toate televizoarele care le ai in casa!