| ihael a întrebat:

Salut,stiti cum calculez sau cat ati primit voi bursa de merit(medie intre 8.50 si 10), sunt pe clasa a 10-a, am media intre 9.01 si 9.49(adica nu e acceasi cu aia de la 9.50 la 10, sau cea de la 8.50 la 8.99),deci cum sa calculez sau cat ati primit voi?

1 răspuns:
| LPCTSTR a răspuns:

Gresesti.
Scoala primeste de la primarie o suma de bani dedicata burselor de merit. Suma asta este impartita tuturor elevilor care au medii de la 8.50 cum zici tu sau 9 sau 9.50, depinde de cat stabileste scoala. Deci nu este nimic de calculat.
Nu stiu sigur, acum, daca bursele se cumuleaza. De exemplu, cand am facut liceul, m-au pus sa aleg intre bursa sociala sau cea de merit. Din 2019 se vehiculeaza ca busele se pot cumula, insa nu stiu sa-ti dau date precise.
Per total, nu este niciun calcul. Suma aceea este impartita tuturor elevilor din scoala, iar, daca ai nenorocul sa fii intr-o scoala buna in care sa ai minim 8 elevi pe clasa cu medii de peste 8.5, asa cum a fost la mine, bursa va fi undeva la 45-50 de lei pe luna.