| stefania_8642 a întrebat:

Salut, sunt noua pe TPU cine imi explica si mie care e treaba cu funditele, cu punctele si cu expertii? la ce sunt de folos funditele? si cum poti devenii expert pe TPU.multumesc

Răspuns Câştigător
| Libelle a răspuns:

`` * pentru postarea unui raspuns (aprobat) veti primi 50 de puncte;
* pentru postarea unei intrebari nu se mai ofera niciun punct si nici pentru votarea raspunsurilor postate de altcineva;
* atunci cand un raspuns este ales castigator, cel care l-a postat primeste 100 de puncte;
* pentru fiecare vot "folositor" sau "inteligent" primit, se ofera cate un punct.

De asemenea, se acorda puncte suplimentare pentru rapiditatea cu care postezi un raspuns:

* primul raspuns postat pentru o intrebare valoreaza 50 de puncte;
* al doilea – 40 de puncte;
* al treilea – 30 de puncte;
* al patrulea – 20 puncte;
* al cincilea raspuns – 10 puncte.
Dintre toate raspunsurile oferite pentru o intrebare, castigator este acel raspuns care se dovedeste a fi cel mai inteligent si cel mai de folos pentru persoana care a pus intrebarea respectiva, fie prin desemnare de catre aceasta persoana, fie prin desemnare in mod automat, in functie de numarul de voturi "folositor" si "inteligent" primite de la membrii comunitatii.``
ok, cand o sa ai ceva activitate pe site, multe raspunsuri folositoare si inteligente, si multe fundite ai toate sansele sa devi si tu expert TPU
iti dau un sfat.nu te apuca sa cersesti funditastraight face

2 răspunsuri:
| Psihiatra a răspuns:

Pai, sa incep cu inceputul:devii expert TPU la un anumit nr de puncte(trebuie sa ai multe rapunsuri considerate folositoare, inteligente etc); funditzele sunt doar pentru a arata care a dat cel mai bun raspuns, dar unii fac o obsesie din funda si vor sa stranga cat mai multe(o sa vezi destul de des la sfarshitul unui rasp. imi dai fundita sau chestii de genul)te sfatuiesc sa nu le urmezi exemplul. Te pup:*

| stefania_8642 explică:

Multumesc mult pentru raspunsuri