| ioneldan a întrebat:

am 15 ani(implinesc 16 in decembrie) si am 1.76 m. am crescut in 6 luni 2 cm cea ce nu cred ca este chiar asa de normal din cauza ca am un prieten care a crescut in 2 - 3 luni 4-5 cm de la 1.73-1.74 la 1.78m si este mai mic ca varsta anul acesta implineste 15. daca tata are 1.80 m si mama 1.62 exista posibilitatea sa mi se incheie cresterea mai devreme decat ceilalti? adica sa raman la aceasta inaltime? sunt mic, mediu sau inalt pentru varsta mea? funda!

2 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Fiecare adolescent, are ritmul sau de crestere.Inaltimea mai tine si de ereditate:cat de inalti sunt parintii,bunicii. Apoi depinde si de sport:cei care fac volei,baschet, inaot, cred ca se dezvolta in inaltime altfel decat cei care fac, lupte, ridicarea greutatilor.De obicei, copii depasesc inaltimea parintilor! La varsta de 15-16 ani, chiar nu cred ca poti sa-ti faci probleme, ca ai 1, 76m.Cred ca esti mai mult decat normal dezvoltat in inaltime.

| Motanul239 a răspuns:

In general copiii isi depasesc parintii la inaltime.Probabil ca parintii prietenului tau sunt mai inalti iar atunci poate fi mai inalt decat tine. Mai exista si probabilitatea ca procesul de crestere sa fie mai accelerat la prietenul tau chiar daca este mai mic ca varsta. Un alt exemplu asemanator sunt fetele, care in jurul varstei de 12-14 ani se dezvolta foarte mult ajungand mai inalte decat baietii dar in jurul clasei a 7-a sau a-8-a se opresc din crestere. Eu am 15 ani si am 1.70 iar prietenul meu are 13 ani si are 168, pana anul trecut fiind cu 5-6 cm mai mare ca mine. Nu te teme, daca tatal tau are inaltimea 1.80 cel mai probabil il vei depasi mai devreme sau mai tarziu. Eu m-am inaltat vara trecuta, crescand in 3 luni aprox. 5 cm apoi am continuat in toamna ajungand de la 1, 59 la 1.67. Nu-ti face griji, sunt sigur ca nu vei ramane la aceasta inaltime pentru mult timp. Oricum, daca ma intrebi pe mine, stai bine cu inaltimea pentru varsta ta, mai ales daca nu practici vreun sport, care poate fi un alt factor al dezvoltarii in inaltime a unei persoane.