| Anonimul54287654098 a întrebat:

Am o intrebare,sunt sigur ca macar odata ati avut o depresie,practic eu acum sunt in depresie,din fericire nu una grava,cronica,sa vreau sa ma sinucid,doamne fereste! Am observat ca eu nu am doar dezavantaje fiind in depresie,adica motivul pentru care sunt este mai ciudat,nu prea cred ca merita,dar dupa cum am spus,ma si ajuta,adica nu imi mai vine sa ma masturbez asa des,stiu ca suna ciudat, ma face sa fiu mai dur cu ceilalti si asta chiar ma ajuta pentru ca mereu sunt moale si nu prea am tupeu sa spun ce cred, voi ati avut vreodata vreun avantaj fiind in depresie? Chiar sunt curios happy

8 răspunsuri:
| Michaeel a răspuns:

Nu am avut avantaje. M-am îndepărtat foarte mult de cei dragi, am devenit mai retras și mai închis. Totuși am învățat multe și m-a făcut sa îmi dau seama de multe lucruri, un avantaj poate fi ca m-a făcut mult mai puternic psihic happy

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Eu n-am fost un papa-lapte.

| Ofiintă a răspuns:

Avantaj fiind în depresie? Atunci când te afli intr-o depresie, nu vezi partea pozitivă a lucrurilor.
Te macini zi de zi. Diminetile respectiv si lumina soarelui devin ceva greu de suportat, iar noptile cele mai linistitoare.
Mă simteam epuizată psihic, voiam să dorm in continu și pierdeam kg.
Afirmatia ta nu are vreun sens. In continuare, mă voi abtine.

| Mosotti a răspuns:

Si daca iti vendea sa te masturbezi des ce? Mai bine sanstos si masturbat de mai multe ori decat nesanatos si de mai putine ori. Ce naiba gandire e asta? Vb de masturbare ca si cum ai vb de crime sau dat in cap.

Nu exista avantaje in depresie, asta e o amageala, depresia nu are nici un simptom pozitiv!
Esti mai dur ca esti mai iritabil.

Si pe ce baza ai ajuns tu la concluzia ca esti in depresie, ia descrie putin sa vedem!

| Anonimul54287654098 explică (pentru Mosotti):

Salut,eu nu am spus tot ce aveam de spus,am vrut sa zic ca obisnuiam sa ma "bucur" tare des,adica cam in fiecare zi,si chestia asta,tristetea din mine m-a facut practic sa ma abtin. Si in plus fiecare om e diferit,fiecare prezinta simptome,si eram foarte trist si nu imi venea sa zambesc deloc, mai ca imi venea sa plang si cumva, m-a ajutat, ok? Daca cineva are spre exemplu cancer crezi ca obligatoriu moare? Exista si cazuri in care nu se moare, ei bine eu am avut si unele avantaje.

| Mosotti a răspuns (pentru Anonimul54287654098):

Si de ce te bucuri ca te abtii? Si eu o fac zilnic si poate si de 2 ori dar nu am de ce sa nu vreau asta, bine, sa nu fie exagerat. Adica preferi si fi mai trist doar sa nu te masturbezi mai des, esti figura tare.

Te-a ajutat sa fi trist, sa nu iti vina sa zambesti, si asta iti place? Inseamna ca esti putin masochist. Cum te-a ajutat? In timp ce altii erau veseli, se bucurau de tot, f pe rupte sau rupeau mana pe mmasturbare si femei si barbati, si pe tine te-a ajutat...o stare trista, nezambitoare, tenta de plans (ca si asta este un semn specific depresiei) mai rapida, vezi poate ramai asa!
Mare atentie. Ca joaca asta fara sa rezolvi problema, poate face sa se cronicizeze, sa se agraveze si apoi sa nu cumva sa te ajute sa vrei sa te duci in pamant! Fara gluma zic.
Deocamdata inca nu e asa sus, dar daca nu o rezolvi, s-ar putea sa ai si ganduri de suicid si altele. Daca nu trece dupa o vreme, trebuie consultat un medic.
Daca a trecut, este okey, dar nu cred ca a trecut.

Si daca devine si mai grava si netratabila ai pus-o! Adevarat ca nu te vei mai mmasturba niciodata, dar iti va fura de tot viata, nu te vei mai bucura de nimic, vei fi negru in tine, nu vei mai avea chef de mai nimic, poate lipsa energie, lentoare, insomnii, si posibil cum am zis un drum catre suicid pavat cu bune intentii, pentru ca ai sa ajungi la concluzia ca nu este un avantaj sa mai traiesti asa.

Sau ti-e ca te face bine si te mmasturbezi zilnic iar si nu-ti place?! Asta zic asa mai in gluma mai in serios.
Nu e nevoie, ca o sa-ti dea antidepresive SSRI care iti vor inhiba 95 % pofta sexuala si nu o sa te mai mmasturbezi deloc, cel putin 6 luni vei lua trat si ai asigurat zero mmasturbare, dar ce facem dupa? Ca daca te faci bine si scoate tratamentul, o sa vrei iar sa fi depresiv? Ca na dupa aia vine pofta iar.

Explica putin ce avantaje ai avut, in afara de tampenia cu "da doamne sa fiu bolnav ca sa nu ma mai mmasturbez zilnic de parca as face crime, nu ceva placut", alte avantaje? E prima data cand aud asa ceva pana acum desi am trecut si eu prin asta si le am bine cu domeniul psihologie si psihiatrie, nu sa zici ca nu stiu despre ce e vorba.

Deci? Eu zic ca mai bine sa te mmasturbezi de 3 ori pe zi ca oricum nu se intampla nimic (la o adica zic daca ai avea de ales intre sanatate si mmasturbare mai rara cu boala), dar sa fi sanatos!

| Anonimul54287654098 explică (pentru Mosotti):

Greșeala mea,pe mine mă bucură să mă "bucur", spun asta deoarece întrebarea mea a fost mutată la o alta categorie și nu pot folosi cuvântul rerespectiv evident,dar deja o făceam chiar mult prea des,și deja nu mai îmi făcea o plăcere prea mare,acum sunt bine,nu mai sunt trist și în nicun caz nu am gânduri sinucigașe,eu consider că și eu,și tu,și toată lumea are un motiv solid și întemeiat ca să trăiască, probabil starea în care eram nu era chiar o depresie, ci altceva, ceva mai puțin serios și având in vedere că eu de obicei sunt destul de negativist, o depresie de 4 zile nu ar avea cum sa existe,dacă era adevărată probabil mă ținea luni bune,și nu o să mă las de bucurie de tot,o sa mai fac asta,fiincă e o plăcere,și cum ai spus și tu, trebuie să te bucuri de viață,și în niciun caz nu voi vrea să iau antidepresive,adică am impresia că sunt ca și pastilele anti alcool,există o șansă mare sa iti dai duhul daca le consumi,nici nu pot întelege cum o pastilă/injecție sau altceva iti poate schimba sentimentele, o să închei aici, după cum am spus acum sunt mult mai bine și cel mai probabil voi reveni la vechiile mele obiceiuri, îți doresc multă sănatate și tie și familiei tale și îmi cer scuze că te-am făcut mai mult sa iti pierzi timpul, sănătate!

| Mosotti a răspuns (pentru Anonimul54287654098):

Nu imi pierd timpul, sunt forumist si imi place sa socializez, daca consider ca mi-as pierde timpul nu as mai sta pe forumuri sau nu as raspunde la anume intrebari.

Pai 4 zile nu e depresie clar, a fost asa o stare mai nasoala doar, normal pentru orice om, depresie se numeste daca tine minim 15 zile si cu o tristete mai intensa.
Daca nu iti mai facea placere cand te faceai, mda, deja nu mai era de dorit sa faci in cazul ala.

O pastila iti poate schimba sentimentele si trairile pentru ca iti corecteaza chimia defecta (in cazul la depresivi zic), si deci vor fi bine, dupa un timp se scoate trat si f multi raman bine. Cand chimia se strica ai ganduri nasoale, pesimism, nu ai chef de aia si ailalta, tonus jos, tristete si altele, cand chimia se reface, automat totul se schimba in bine, ca, chimia da sentimentele (Sentimentele apar in anumite ocazii dar ele practic sunt rezultatul chimiei care lucreaza cumva in acele ocazii), trairile, optimismul, tonusul.

Depresivii care-s mai nasol nu mai au motive sa traiasca pentru ca nu mai se bucura de nimic, sufera continuu mai mult sau mai putin, si nu mai considera ca trebuie sa mearga mai departe doar sa sufere, plus ca de multe ori suferinta e peste limita admisa suportabila, limita care un om sanatos nu o atinge indiferent de ce i se intampla. De aia majoritatea sinuciderilor sunt la depresivi.
Asta e explicatia, care din pacate nu o prea gasesti nicaieri spusa.