| CosmyCool a întrebat:

Salut TPU,am o problema cu touchpad-ul laptopului,mai exact cu scroll-ul acestuia, atunci cand intru pe o pagina web si incerc sa derulez pagina in jos sau in sus nu funtioneaza.Problema a aparut din senin deoarece inainte cu o zi a mers iar a doua zi nu.Nu stiu daca problema a aparut dupa ce am facut upgrade la windows 10 pentru ca pe windows 8.1 pro nu am avut problema aceasta.
Stiti cumva o solutie pentru aceasta problema?

9 răspunsuri:
| AlexanderAdrian a răspuns:

Cu siguranta problema tine de upgrade, nu se mai potriveste sau malfunctioneaza driverul touch pad. Cauta pe situl producatorului dupa codul laptopului si versiunea de windows.

| AirănMeidăn a răspuns:

poti da scroll cu sagetile oricum

| Darr1u5 a răspuns:

Cel mai probabil e lipsa unui driver...Descarca si instaleaza driverul Synaptics TouchPad, functioneaza foarte bine si are mai multe setari pentru touchpad.;)

Driverul pentru Lenovo il poti lua de aici: http://support.lenovo.com/us/en/downloads/ds032247

Uite te mai poti documenta si de aici:
http://www.tenforums.com/......-10-a.html

http://www.andreafortuna.org/......touchpads/

| CosmyCool explică (pentru Darr1u5):

Am instalat driver-ul dar din pacate nici o schimbare.

| Darr1u5 a răspuns (pentru CosmyCool):

Dar cu mouse-ul functioneaza normal?

| CosmyCool explică (pentru Darr1u5):

Da,cu mouse-ul functioneaza perfect normal, pe touchpad nu imi merge nici scroll-ul si nici click dreapta, merge doar clcik stanga si sa plimb sageata(cursorul).
Ciudat este faptul ca dupa ce am facut upgrade la windows 10 timp de 2 zile mi-a mers si touchpad-ul perfect, adica nu s-a dus dintr-o data cand am instalat windows 10. Iar din ce am citit am inteles ca la windows 10 nici nu ar mai fi nevoie de drivere pentru touchpad.
Nu cred sa mi se fi stricat touchpad-ul asa dintr-o data mai ales ca laptopul este destul de nou (Series: K555L).

| Darr1u5 a răspuns (pentru CosmyCool):

Foarte ciudat...Totusi daca ai reusit sa instalezi driverul acela, ar trebui sa iti apara jos in bara, o iconita de la acel driver (Synaptics), dai pe el si intri in proprietati. Apoi trebuie sa mergi pe Device Settings, ca si in aceasta poza:
http://www.geekstogo.com/......572299.jpg

Si de acolo ar trebui sa il poti seta, sa iti mearga cum vrei, de exemplu ca sa nu mai dai click dreapta, poti sa il setezi ca atunci cand atingi cu doua degete touch-ul sa fie click dreapta, dar si altele.

Uite am gasit un video pe youtube, cum ar trebui sa il confiurezi pe windows 10:
https://www.youtube.com/watch?v=3NTXWkAjCMs

| CosmyCool explică (pentru Darr1u5):

Problema cred a aparut dupa ce am reinstalat windows-ul, cred ca mi s-au resetat valorile la touchpad iar la driverul synaptics imi apare o eroare si nu stiu cauza.
Cred ca pot rezolva problema dar poate imi poti oferi un mic ajutor si sa imi spui ce sa bifez in poza de mai jos, sa bifez tot?

http://i58.tinypic.com/9sxh0m.jpg

| Darr1u5 a răspuns (pentru CosmyCool):

Scuze, dar nu am mai intrat de ceva vreme pe TPU...
Pai asta "ASUS Smart Gesture" este un alt driver, pentru touchpad (probabil de aceea nu iti merge Synapticsul). Nu l-am avut instalat, dar probabil tu ai laptop Asus, si era deja instalat. Pai in cazul asta nu cred ca mai ai nevoie de Synaptics, numai sa il configurezi bine pe asta.

Selectezi de acolo numai ce te intereseaza: cand dai click cu un singur deget pe touch ce sa faca, sau cand dai click cu doua degete ce sa faca... Oricum pentru a avea toate optiunile pe care le suporta driverul, poti sa le selectezi pe toate, ca si in videoclip:

https://www.youtube.com/watch?v=T6wJjDeCVvU