| Mario_5062 a întrebat:

..Am o problema.De cand am venit de la mare nu am cu cine sta pe la mine la bloc si ma plictisesc asa ca m-am dus in alt cartier la 2 colegi, si mai multi prieteni de-a lor.Totul a fost bine 3 sap pana azi cand un prieten apropiat pentru un coleg de-al meu are si el un coleg de clasa care la fel ca mine vine in cartier la ei ca toti prietenii lui sunt plecati.Azi am fost iar la ei in cartier ca de obicei si acel baiat care vine la fel ca mine in cartier mi-a spus sa m-a duc acasa.Eu nu am acceptat si m-a scuipat atunci eu l-am facut nesimtit si mi-a tras un pumn in fata. Ripostand cu 2 picioare in burta lui s-a lasat dar tot a continuat sa ma jigneasca si iar m-a scuipat.Eu am plecat de acolo si am cerut ajutorul unui baiat mai mare ca sa ajute si daca e nevoe sa-l bate. (eu nu vreau sa m-a bat cu el pentru ca nu am sanse) Ce spuneti sa ma duc cu acel baiat mai mare sa-l amenite si daca e nevoe sa-l bata? S-au sa nu mai merg in cartierul acela? Nu stiu ce sa fac

4 răspunsuri:
| GuessWho a răspuns:

Asculta.in locu` tau nu m`as mai duce.[sunt fata]
Adica de ce sa rezolvi totul cu bataie.
Nu ai de ce sa nu mai mergi in cartier.nu e proprietatea nimanui.intr`adevar e aiurea...ca poate daca mergi singur.vei fi batut. dar si mergand cu tipul mai mare. oke il ameninta si ce? cand nu mai esti cu el. poti s`o iei mai rau feeling beat up. continua sa mergi in cartier. fara sa ceri ajutorul nimanui. daca din nou vei fi amenintsa. apeleaza. la cineva care va sti sa-l puna la locul lui pe batausbig grin

| Amphitrite a răspuns:

Buna Mario!
Eu iti sugerez sa-l eviti, o sa pari las pentru baietii aceea dar macar nu mai esti in pericol...vei da dovada de inteligenta, daca te jignesc mergi inainte cu capul sus, fii mai plin de tine si mai rigid, nu te lasa de la jignirile lor.

| andradat a răspuns:

Nu te duce acolo.

| DuțuAlex a răspuns:

Bai, dar fricosi mai sunt unii, tine minte ce iti spun...sunt cativa pasi de urmat si nu se va mai lua ala in viata ta nici daca va fi platit.

1. Te mai duci odata in cartierul ala, si cand dai ochii cu el, sa ai o privire de aia gen "nimeni nu trece de mine". Daca vine la tine si te injura, ori ii dai una sa il lasi lat, ori pleci si ii zici "ne mai vedem noi".
2. Dupa ce ai plecat, te duci a 2-a zis cu niste prieteni mai mari si te plimbi prin cartier ca sa vada cu cine umbli si sa ii fie frica de tine.
3. Daca tot se mai ia de tine, te ascunzi undeva, sau iti pui o gluga in cap si il astepti undeva si cand nu e atent ii fu. ti 2-3 pumni sa vada stele verzi, dar nu te opresti, ca daca te opresti, va riposta si mai rau.Acest pas e pentru a te tine minte.Si ii mai zici ''daca mai calci in cartieru asta, te joc in picioare."
4.Mai treci pe acolo si vei vedea ca nu mai trece, chiar daca mai vine vei vedea ca nu te mai baga in seama de fricabig grin.bafta
fundita?