| AlexandruMihhXDD a întrebat:

Astazi, la scoala doi colegi si-au batut joc de mine. Noi de obicei ne intelegeam ok, nu stiu ce a fost astazi cu ei. Prima data m-a chemat unul la el ca sa vorbim. Am mers, ca de obicei, si incepe sa-mi spuna ca "m-a prins" ca am fost la club cu nu stiu cine. Dar faza e ca nu am fost la niciun fel de club... In fine, a fost destul de ciudata discutia, dar am zis ca poate m-a confudat sau ceva. In alta pauza, au venit amandoi si au inceput sa-mi "fure" penarul, ghiozdanul, telefonul, tot ce au prins. Si dupa au inceput sa arunce cu ele prin clasa si imi spuneau ca asta imi trebuie pentru ca am fost la club. Dupa scoala au mai si avut tupeu sa ma intrebe de ce sunt suparat...Le-am zis ca nu mi-a placut ceea ce au facut, si nu stiu cum am ajuns sa le spun si de un coleg care, la fel, a intrat in "jocul lor". Apoi, unul dintre ei imi inchide gura cu "Hai sa nu vorbim de altcineva cand nu e aici ca se considera barfa", apoi a plecat.
Ma jur ca nu stiu ce sa fac. Nicicum nu e bine...Am incercat sa intru in alte zile in "jocul lor" glumind cu ei, dar nu a fost bine. Am incercat si sa fiu serios, dar normal, nu e bine nici asa ca sunt prea serios.
Voi ce parere aveti de comportamentul lor fata de mine? Cum ar trebui sa ma comport cu ei, ce ar trebui sa fac cand se mai intampla asa ceva? Tin sa mentionez ca eu nu le-am facut nimic, niciodata. Maxim i-am facut intr-un fel si altul, din nervi, dar niciodata nu i-am injurat...

Răspuns Câştigător
| Vvistula a răspuns:

Nu stiu ce ar fi cel mai bine sa faci, dar iti pot spune ce am patit eu. Cand eram in generala, m-am mutat de la o scoala la alta si fiind nou intr o clasa, multi baieti aveau tendinta sa ma ia la misto sau sa rada de mine si am rabdat un timp, i-am ignorat si dupa am batut trei. Dupa ce i-am batut pe acei colegi am fost cei mai buni prieteni. Ce vreau eu sa zic este ca cel ma bine ar fi sa ii ignori si la un moment dat se vor plictisi pentru ca nu le dai satisfactie. Metoda cu bataia e mai complicata, nu e bine ce am facut eu. O poti lua ca pe un contra exepmplu si sa faci ceea ce iti zic eu acum, adica sa ii ignori.
P.S Nu stiu cati ani ai, dar daca esti in generala, bataia functioneaza ca o metoda finala. Crede-ma ca mult timp m-am luptat cu problema pe care tu o spui aici si doar intr-un mod am rezolvat o.