| PicuMotanu a întrebat:

Ce parere aveti de Adrian Niculescu, speakerul motivational.
https://www.youtube.com/watch?v=tvX0D0JO2gQ&t=83s

In video acesta dar si-n toate care le face tot o da de gard ca meseria e importanta iar expresia "Ai cartea, ai parte" este o prostie comunista ca nu ne trebuie studii.
Ce sa inteleg eu de la asta? Ca trebuie sa muncesc la munca de jos pe salariu mic, in loc sa fac facultate si sa profesez in domeniu preferat remunerat cum trebuie.
Cunosc o gramada de oameni care cu facultate castiga in Romania de la 1000 de euro in sus si la Stat si la privat.
Iar alti oameni care au liceul sau 8 clase intre minimul pe economie si 2000 lei salariu.
Speaker-ul ne vrea prosti am impresia.
Mie mi se pare un ipocrit, scammer care vinde gogosi si face asta pentru bani.
Personal mi se pare o nesimtire sa le spun eu la altii ce sa faca cu viata lor. Exemplu" Du-te mai la sapa ca iti sade bine acolo!" Exact asta face!
Fiecare om trebuie sa faca ce vrea cu viata lui.
Ce parere aveti de el? Ce parere aveti de speakerii motivationali? Mi se par inutili.
PS: Pun intrebarea pentru ca imi apar pe Facebook reclame cu asta la sponsorizari. Deja am blocat 3 video-uri pana acum. Deja sunt nervos!

Răspuns Câştigător
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Total de acord cu tine. laughing) Nu urmaresc asa ceva. Mi-a trimis o cunostinta un video de la tipul asta si cand am vazut ce aberatii scoate pe gura, am inchis. Cel mai nasol este ca sunt o groaza de oameni prostiti de asa ceva, care se uita non stop la ei, asculta tot ce zic de parca orice scot pe gura este adevarat. Trist.

4 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Nu il suport pe naparca asta laughing
Nu-s inutili speakerii pixdii mele motivationali cicawinking dau fraierii cu bani in ei calumeawinking

| siriusblack98 a răspuns:

Il stiu, am vazut mai multe videoclipuri de ale lui Niculescu, am si fost la frizeria lui din Bucuresti, personal nu-mi place individul. Mi se pare foarte ipocrit. Au fost cateva videoclipuri in care a spus niste lucruri adevarate ( ceva despre bullying) altele cu profesia in care nu a dat-o asa de bine. In ce priveste studiile si ce ai mai zis tu acolo nu se aplica mereu. Cunosc multi cu facultate care lucreaza pe 20 de milioane sau chiar nu-si gasesc de munca iar pe altii care lucreaza pe 1k euro aici. Facultatea terminata nu iti garanteaza mereu un loc de munca bine platit sau o viata mai usoara. Vezi si tu ca peste tot se cere experienta iar la stat cel putin fara pile sau un imprumut la banca nu ocupi un loc nici macar controlor la bilete STB. Iar apoi vine nea' Marin din coltul strazii cu 6 clase care este mecanic auto de cand se stie si castiga intr-o luna cat tine cu facultate in 6 luni. Probabil la acest gen de situatie facea referire Niculescu. Anume ca n-ai nevoie de studii superioare daca te duce capul sau cunosti o meserie bine platita.

| Andrei200202 a răspuns:

Ce e drept, mi se pare si mie că principiul ai carte, ai parte e demodat. Stai tu liniștit că dacă ai cap poti face bani si cu 8 clase, chiar legal, nu ca altii sa duci fete la produs sau altele. Nu inteleg de ce esti asa intrigat, omul încearcă să dea niște sfaturi. Nu te-a trimis nimeni la sapă, dacă tu vrei, du te, să știi că nu e o rusine, mai ales sa muncești. Fiecare își câștigă existenta cum poate. Nu te-a pus nimeni să nu faci facultate, nu îți ingradeste nimeni dreptul ăsta. Exista si exemplele date de tine cu facultatea, că iei salarii mari si etc, dar există și persoane care aleg să nu facă facultate pentru că vor sa faca altceva in viața si nu vor sa piardă 3 ani tocind.
Fiecare alege ce vrea să facă cu viata lui, poți să ai si 8 clase si sa o duci bine, poți să o duci și rău, poți să ai facultate și să o duci bine dar poți să ai si să o duci rău. După cum spuneam, depinde de tine. Oricum, dupa cum stim cu totii scoala nu te pregateste in viata, doar vrea sa iti bage informații aiurea pe gat si atât.
De asta consider eu că citatul acesta "ai carte, ai parte" e putin ipocrit.
Am auzit de acea persoana dar nu am stat sa ma uit, poate o da uneori in bara, poate uneori te ajută vorbele lui, acum nu te pune nimeni să faci tot ce zice, doar dacă ești spălat pe creier. Dacă ai cap, selectezi ce e bun si aia e.

| Hirol a răspuns:

Un idiot.