| Alpha11 a întrebat:

Ce temperatura este indicata pentru calorifer?
Momentan o am pe 50 grade dar nu stiu daca e cel mai indicat.
Ce temperatura trebuie setata pentru ca centrala sa porneasca mai rar si sa scot un consum mai eficient?

Răspuns Câştigător
| raluk27 a răspuns:

E de preferat sa mentii o temperatura cat de cat constanta, iar centrala sa porneasca des, dar sa mearga putin, doar cat sa atinga temperatura setata.
Decat sa porneasca rar, dar la capacitate maxima.

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Temperatura este dictata de propria-ti piele, Cand simti ca este destul de cald te opresti din setare.

| Alpha11 explică (pentru Salontanul):

Reciteste intrebarea!

| Salontanul a răspuns (pentru Alpha11):

Citeste tu mai bine ce prostie ai scris. Nu exista temperatura optima a apei. Temperatura optima este cea data de ambient. Temperatura optima din camera de zi trebuie sa se afle undeva intre 19 si 22 grade C, in dormitor intre 16-18 grade C, in baie intre 22-24 grade C iar in beci, nu trebuie sa depaseasca 6 grade C. Daca nu folosesti una dintre camere, in timpul zilei sau noaptea, e bine sa redci temperatura la 4-5 grade C. In acest fel functie de cantitatea de apa, de marimea instalatiei, de gradul de izolare a casei si alti factori acesta temperatura a apei poate sa varieze. Nimeni nu-ti poate spune cat. Mai si gandeste cand pui intrebari. Mai este si netul pe care te poti informa la siteurile de specialitate. Aici iti raspunde unul cu un raspuns copiat de pe primul site pe care l-a gasit si el.

| raluk27 a răspuns:

Trebuie sa ai un termostat in camera, de la care setezi temperatura (cea din camera, nu a caloriferului).

Daca nu vrei ca cei de la Eon sa te ruineze, mentine la 20-21 grade. E o temparatura decenta.

Cand pleci de acasa toata ziua, sau mai mult timp, las-o setata la 18 grade (nu mai putin, pentru ca se racesc peretii, si cand te intorci si dai drumul, o sa duduie in continuu, pana se face iar cald).

Odata stabilita temperatura de la termostat, centrala va porni singura ori de cate ori scade temperatura sub cea setata. (de exemplu, ai pus la 21 grade. Cand in camera sunt 20.5, centrala porneste singura)

In camerele unde nu sta nimeni, poti sa reglezi de la robinetul caloriferului.

| Alpha11 explică (pentru raluk27):

Da am acel termostat in camera setat pe 19 grade dupa declansare ajunge pana la 19, 5 ma interesa temperatura apei din calorifer. Cat e indicat sa fie 50, 60, 70 de grade? pentru o mai mare eficienta?

| raluk27 a răspuns (pentru Alpha11):

Nu stiu, frate. Dar eficienta nu e data de temperatura apei din calorifer. Nu are nicio relavanta. Eficient e cat de cald e in casa.
Cu cat creste temperatura apei din calorifer, cu atat creste temperatura in camera si tot la fel creste consumul de gaze si implicit valoarea facturii. Ia o surubelnita, aeriseste caloriferele si o sa ai eficienta.

| Alpha11 explică (pentru raluk27):

Nu stiu ce sa zic dar cred ca are relevanta daca caloriferul e doar un pic caldut temperatuda din camera nu trece cu mult peste dar daca caloriferul frige automat temperatura va creste cu mai mult astfel pornind mai rar zic si eu e doar o idee

| Alpha11 explică (pentru raluk27):

Aici ai dreptate

| raluk27 a răspuns (pentru Alpha11):

E de preferat sa mentii o temperatura cat de cat constanta, iar centrala sa porneasca des, dar sa mearga putin, doar cat sa atinga temperatura setata.
Decat sa porneasca rar, dar la capacitate maxima.