| DarthNiger a întrebat:

Salut TPU,dati-mi cateva titluri de anime-uri si povestea lor,Naruto si One Piece urmaresc deja, astept cel mai argumentat si cel mai convingator raspuns

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

1.Fullmetal Alchemist Brotherhood

Intr-o lume in care alchimia poate fi invatata de oricine, fratii Elric decid sa incerce transmutarea umana pentru a-si invia mama decedata.

Transmutarea este interzisa prin legile alchimiei, aceasta spunand ca mortii nu pot fi adusi inapoi.

Totusi... fratii incearca fapt ce duce la un dezastru. Edward Elric, fratele cel mare isi pierde piciorul iar fratele sau dispare. Intr-un impuls de disperare Edward face un schimb cu divinitatea dandu-si si un brat in schimbul sufletului fratelui sau, suflet pe care il sigileaza intr-o armura.

Astfel incepe povestea fratilor Elric, Alphonse *armura cu suflet* si Edward cunoscut ca si alchimistul Fullmetal *pentru ca o sa primeasca o mana si un picior de fier*

Acum acestia incearca sa-l readuca pe Alphonse in corpul sau.

2. Death Note

Shinigami (japoneza = Reaper/ "Inger cu coasa")

Shinigami sunt fiinte care decid durata de viata a oamenilor scriindu-le numele in carnetelele lor.

Un inger de genul isi scapa carnetul pe pamant, unde este gasit de Light, un tanar obsedat de justitie.

Light incepe sa ucida criminali pentru a creea o lume perfecta, o lume peste care el sa fie asemenea unui zeu.

Astfel incepe lupta dintre Light si L, un detectiv excelent.

3. Fate Stay Unlimited + Fate Zero

Este vorba despre niste magicieni care participa intr-un turneu pe viata si pe moarte.

Fiecare isi invoca un spirit nobil *erou precum regele Arthur, Alexandru Macedon...* care sa ii ajute in batalii.

Castigatorul are dreptul la o dorinta *atat el cat si spiritul care il ajuta*
Seamana mult cu regele Saman... era mai demult la tv.

| DarthNiger explică (pentru RainmakerX):

Foarte misto anime-uri!

| RainmakerX a răspuns (pentru DarthNiger):

Ma bucur ca iti plac! happy

5 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

SAO, Tokyo Ghoul?

| DarthNiger explică (pentru DoarBogdan):

Lool best raspuns ever...

| syd2 a răspuns:

Fairy tail.
Parasyte.
Au poveste magica ca si a celor 2 mentionate de tine. In Fairy tail merge vorba despre o fractiune de vrajitori care sunt prieteni buni si ei trebuie sa indeplineasca diferite misiuni pentru a isi lua recompensa, insa de la inceput totul merge bine pana cand nu apar probleme tot mai mari si mai mari care pot duce la consecinte dezastruoase si de aceea, bunii prieteni din fractiunea Fairy tail trebuie sa le rezolve. Parasyte este istoria unui baiat in care a incercat sa se infiltreze un parazit extraterestru care avea menirea de a distruge acesta planeta, de a curata rasa omeneasca, erau multi paraziti, sute de mii, insa acel baiat a reusit sa opreasca parazitul sa ajunga la creier si de aceea el duce o viata impreuna cu el.