| anonim_4396 a întrebat:

Salut tpu.De 3 ani nu-mi gasesc nimic de munca (incep sa cred ca sunt blestemat), am 22 de ani, am gatat liceu (fara bac). Traiesc intr-un oras mort, unde locurile de munca sunt limitate si greu de obtinut..eu am incercat, am depus cv-uri am fost la interviuri (te sunam noi...).Am lucrat in 2 locuri unde n-am avut parte ca au fost nevoiti sa inchida.Sunt un baiat de casa, cuminte, nu beau, nu fumez, nu ma droghez, nu joc la "pacanele".In schimb am vazut prin acele fabrici foarte multi tigani angajati, tatuati, cu fete de puscariasi si nu inteleg de ce.In fiecare zii imi bat capul cu ce sa fac..sunt foarte dezamagit de mine in fiecare zi ma gandesc oare are rost sa traiesc sau chiar sunt eu degeaba? sad

22 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dani si eu am fost in situatia ta, dar undeva vei gasi de lucru, trebuie sasi dai mai mult interesul

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poate tiganii aia au bacul...

| ArthosClaudiu a răspuns (pentru suntserios):

Buna gluma happy

| suntserios a răspuns (pentru ArthosClaudiu):

Buna sau nu... nu crezi ca ar fi cazul ca la 22 ani sa ai bacul luat daca vrei sa faci ceva cu viata ta? E amuzant cum te plangi ca nu iti gasesti de munca cand tu nici nu te ai chinui sa faci un minim de efort pentru treaba asta

| ArthosClaudiu a răspuns (pentru suntserios):

Nu ma chinui? pai am dus cv-uri..am incercat..am fost plecat si in strainatate dar nu am reusit.de ce lumea crede ca daca ai bacul luat ajungi cineva? sunt constient ca nu ma duce capu sa iau bacul

| suntserios a răspuns (pentru ArthosClaudiu):

Nu exista nu te duce capul. Pentru bac ai nevoie doar sa depui un efort si cam atat. E imposibil sa fi facut 12 ani de scoala daca nu te ducea capul.

| ArthosClaudiu a răspuns (pentru suntserios):

Ba da, exista, de mic am fost impins de la spate si batut sa invat dar fara rezultat

| suntserios a răspuns (pentru ArthosClaudiu):

Atunci e timpul sa o faci din propria vointa, nu impins de la spate

| ArthosClaudiu a răspuns (pentru suntserios):

Sunt idiot.am 4 prieteni care de 4 ani se chinuie sa ia bacul si nu au reusit, daca esti idiot esti iditot.omul care gandeste niciodata nu-l va putea intelege pe unul care e greu de cap si e mai idiot

| neutrino a răspuns:

Fara intentia de a te supara dar acum culegi ceea ce ai sadit, iar pretentiile tale sunt prea mari pentru pregatirea pe ca o ai. Faptul ca esti un baiat de casa este bine, dar nu este suficient pentru a avea si succes in viata, si aici ma refer la acel succes la care visam cu totii.

| Cosmin86 a răspuns:

Mai bine iti impui sa iei bacul ( si cu nota mare gen peste 9 ) si sa faci o facultate ca lumea.

Nu exista "nu pot"... cand spui "nu pot", gandeste-te si cate ore pe zi invatai ( sper ca minim 8-10 ore / zi ).

| Dariusuu a răspuns:

Te-ai gândit că nu cauți unde trebuie?

| Kenya a răspuns:

Daca tot te plangi ca esti idiot prost, bun de nimic sau mai stiu eu ce, asa se intampla. Ai incredere in tine si in tot ceea ce vrei sa faci si vei resui.

| ArthosClaudiu a răspuns (pentru Kenya):

Nu stiu cum sa am incredere in mine.

| Kenya a răspuns:

Sunt sute de carti de dezvoltare personala, pe internet mii de articole cum sa ai incredere in tine si toate minunile? Crezi ca nu o sa reusesti?

| ArthosClaudiu a răspuns (pentru Kenya):

Da.nu stiu ce-i aia incredere, nu cred ca am avut-o vreodata cel putin in mine.

| Kenya a răspuns:

Vezi? Daca pornesti de la premiza ca nu o ai incepi cu stangul. Cand poti spune "o pot avea daca asta imi doresc cu adevarat". Atrage lucruri pozitive, nu negative.
Vizioneaza acest film documentar si spune-mi dupa ce crezi http://m.youtube.com/watch?v=2Tzk040dAX0

| DumnezeuTatal a răspuns:

Da, si pariu ca daca vrei sa te angajezi si tu in fabrica aia, poti?
E cazul sa lasi fitele la o parte, nu ai nici macar bac. Apropo, de ce nu ai bac? Ce loc de munca ti-ai dori, director la o multi nationala? Esti bun doar de muncitor necalificat maxim, dar sigur asta " e limitat".

| edy45svmag a răspuns:

Nu te mai gandi ca nu mai ai ce face in cel mai bun caz angajeaza te in alt oras daca nu gasesti de munca in al tau daca ai masina poti face naveta sau daca vrei te poti duce la diferiti oameni care au nevoie de tine! Sper ca ti am fost de ajutor.

| ArthosClaudiu a răspuns (pentru edy45svmag):

Nu prea..se poate trai cu 700 de lei intr-un oras mai mare? din care 400 de lei e chiria la o garsoniera..cheltuieli..ah si mai trebuie sa si manc nu?

| ArthosClaudiu a răspuns:

Sunt mai greu de cap, eu nu merit sa traiesc in aceasta lume?

| UnuZapacit a răspuns:

Nu esti degeaba! Toti avem un rost pe Pamant! Faptu ca ai plecat in strainatate si nu ai reusit nu inseamna ca nu ai succes. Faptul ca nu te-au angajat la tine in oras, nu inseamna ca nu mai poti fi angajat niciunde. Daca sustii ca orasul tau e mort, atunci pleaca! incearca sa te angajezi in alt oras, undeva unde ti se plateste transport sau ceva. Desi... daca nu ai acel "tampit" de bac, nu prea te baga nimeni in seama. Si eu am fost in situatia ta dar apoi mi-am luat bacul. Acum sunt consilier. Nu pentru ca "bac" sau pentru ca sunt eu destinat succesului, desii sunt 100% destinat succesului laughing, ci pentru ca asta a fost cursul vietii big grin Iti urez succes, bafta si sa ne auzim cu bine!