| Balonaseplutitoare a întrebat:

Salut TPU încep sa cred ca am o problema gravă cu panica și cu anxietatea, ma tot gândesc încontinuu ca ceva rău urmează sa mi se întâmple și cred ca fac un Semi atac de panica, eu crezând ca fac infarct, sau preinfarct, am fost la medic am făcut și EKG am făcut și ecografie la inima, cred ca așa se numește, mi s-a spus ca, cordul meu este normal, dar nu înțeleg de ce tot ma gândesc obsesiv ca urmează sa mi se întâmple ceva
Țin sa Menționez ca am doar 17 ani nu sunt fumător nu consum energizante sau alte lucruri de genul
uneori am dureri in zona pieptului sau in zona inimii, dar sincer sa fiu acum, nu știu dacă chiar e ceva pe bune sau dacă dor îmi induc eu.
Îmi puteți da o sugestie, sfat ce as putea face
Va rog frumos sa tratări subiectul cu seriozitate

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Decat sa mori, ce se mai poate intampla si daca mori care e problema

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Astea sunt gandurile anxietatii generalizate, simti un pericol iminent de pretutindeni, ca un fel de ambuscada! Durerea aceea este un simptom tipic al anxietatii, a tulburarii de anxietate, tu ai anxietate de mult timp si ai tot ignorat-o pana aceasta sa agravat.
Gandeste-te mai bine ca ti se va intampla ceva care iti va produce bucurie, fericire, implinire, gandeste-te la momentele frumoase nu cele triste si negative, gandeste ca vei fi bine, ca vei fi alt om, ca esti o psrsoana speciala si nu merita sa te autodistrugi prin propriile ganduri si proiectii mentale din trecut catre viitor, din memorie in imaginatie, sa iti proiectezi mereu ca vei muri, vei face infarct, ti se va face rau, te vei face de ras, se va rade de tine din cauza modului cum esti, cum reactionezi, cum te simti; de fapt niciodata nu se va intampla asa ceva, gandurile, fricile, anxietatea iti joaca feste, si atat timp cat tu esti interesat de ea; ea mereu va fi prezenta in viata ta, in mintea ta, te va controla ea pe tine nu tu pe ea.

| Together a răspuns:

Fizic nu ai nimic, dar psihologic incepi sa ai o problema. La 17 ani esti foarte sanatos fizic, te regenerezi repede, poti sa faci tot felul de abuzuri fara consecinte, 20 de ani de acum incolo sunt sanse foarte mici sa ai probleme de sanatate.

Deci motivul pentru care te stresezi nu e real, dar poti sa te stresezi foarte mult si fara sa fie ceva real. Daca iti afecteaza viata ar fi bine sa-i comunici medicului aspectele astea, sa te trimita la psiholog, daca e posibil, si sa stie cum sa gestioneze relatia cu tine.

| Caricaturistafaralimite a răspuns:

Îți recomand să te internezi la Spitalul Obregia și cauți pe Doamna Tănase Anca pentru urgențe pentru anxietate

| Cozmea022004 a răspuns:

M-am citit pe mine aici. In cazul meu totul se rezolva cu niste muzica relaxanta si cu zilele bune ce trec. Gandeste pozitiv!