| foxAKA47 a întrebat:

pasaportul meu expira in august pe 18 si eu trebuie sa ajung in Romania pe 1, 2 august de urgenta, pot sa imi schimb pasaportu chiar daca mai are cateva zile pana expira? sa il fac la urgenta de exemplu, cat ma costa si ce acte imi trebuie sau nu imi trebuie?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. " Este important să ştii dacă actul de identitate se apropie de limita de expirare, îl poţi schimba doar în ultimele 6 luni de valabilitate dar nu trebuie să depăşesti ultimele 15 zile ale termenului de valabilitate. Altfel, esti pasibil de o amenda, cuprinsă în acest moment între 40 şi 80 lei. Dacă data expirării este într-o zi nelucrătoare (ex. duminică a expirat, mă prezint luni - plătesc amendă, dacă te duci vineri nu platesti". Daca-l faci la urgenta o sa platesti o taxa suplimentara.

| foxAKA47 explică (pentru Salontanul):

Il fac pe 2, 3 august ceva de genu, dar vreua sa il fac pe 5 ani cum l-am mai facut odata, se poate sa il fac la urgenta sa il primesc in 2, 3 zile?

| Salontanul a răspuns (pentru foxAKA47):

Nu stiu cat este valabil acuma dar il poti face in 2-3 zile.