| Idkidk a întrebat:

Stăteam şi mă gândeam... La copilărie. Copilăria este cea mai frumoasă perioadă din viaţă, atunci când ne dezvoltăm, jucăm, şi ne simţim bine.

Îmi amintesc că acum câţiva ani, era aşa frumoasă copilăria noastră, a copiilor. Şi acum, auzi în fiecare zi diferite ştiri : Băieţi sub 18 ani care au luat o maşină, şi au făcut un accident, fumatul, etc.

Acum, e complet schimbată viaţa copiilor, şi mai ales alimentaţia. Mai nou nu gătesc mamele mâncare (unele ), ci se duc la Mc, iau un pacheţel, şi gata. Sincer eu nu mănânc Fast-Food.

Voi ce părere aveţi despre această copilărie? Credeţi că se mai poate schimba ceva?

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Asta e o intrebare foarte bune happy
Eu cred ca, da se mai poate schimba ceva. Dupa ce se sfarseste totul happy

24 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Tu esti schimbarea, printeso

| Idkidk explică (pentru whatevernvm):

Mercii, prinţi!

| ToKen a răspuns:

Copilaria copiilor copilarosi, difera in functie de perioadele prin care trece omenirea, tanti nini.
N-are sens sa ne lamentam aiurea.

| RainmakerX a răspuns:

Hello!

Te omoara bunica daca spui ca "era mai bine in comunism" rolling on the floor

Am vazut multe persoane care se vaita si sincer,nu sunt impresionat de lucrurile de genul.

Cine seamana vant culege furtuna.
Multi parinti spun lucruri de genul "De ce nu ai facut lucrul x?"
"De ce x poate si tu nu?"

De ce,de ce?
Sincer,problema nu este la tineri ci la batrani. Pe scurt,asta este "educatia" lor.

Iti pasa mult prea mult de ceilalti. Le-am spus de multe ori si parintilor faza asta "De ce va mai uitati la stiri daca va fac rau chestiile de genul?"

Lumea este plina de cazuri de genul dar tu nu ai nicio vina.
Da,este pacat cand mor persoane atat de tinere dar pana la urma nu tu l-ai urcat in acea masina,nu tu l-ai pus sa bea... el a facut alegerea asta cu mana lui.

Fumatul iarasi, tine foarte mult de educatia fiecaruia. Daca ai vointa atunci nu incerci si gata. Eu sunt dovada vie ca se poate. Am multi colegi care fumeaza dar eu nici macar nu am vrut sa incerc. De ce?
Fiecare gandeste intr-un anumit mod.

Acei "copii" mananca de la Mc pentru ca ai lor le lasa bani pentru pachetel in loc sa le faca unul. Si eu as proceda la fel daca as fi in locul lor...

Stiu ca o sa para foarte egoist din partea mea dar eu am avut o copilarie foarte frumoasa deci... nu prea imi pasa de greselile altora.

Se poate schimba dar nu vorbim de o majoritate ci doar de anumite persoane. Unii parinti sunt incuiati, comunisti deci nu ai ce schimba.

In schimb exista si parinti exceptionali care s-au adaptat perfect noilor generatii si au reusit sa le tina partial "in frau".

Sincer, imi pare rau de ei... Pierd momente frumoase injurand, fumand etc.

Vad zilnic "tipe" de 11 ani care isi fac poze cu "iubii" sau baieti de 10-12 ani care imi fac scarba numai cand deschid gura.
Deja injuraturile sunt la ordinea zilei prin scoli.
Eu la 10 ani ma jucam cu masinutele si astia au "iubite" si stau pe omegle sau mananca seminte pe banci in parc si vorbesc despre cat de "prafa" este noua profesoara de geografie.

Ce parere pot sa am?
Normal ca imi pare rau dar nu avem cum sa-i schimbam!

Asta e... tot ce putem face este sa ne asiguram ca macar copiii nostri au parte de o copilarie okay.
Nu ai ce face mai mult de atat.

Cred ca ar fi in regula sa se scoata anumite materii inutile si sa se bage ceva de genul "educatie familiala"... in care sa se vorbeasca despre ce inseamna o familie si ce presupune aceasta.

Este doar parerea mea.
Succes!

| R0R0 a răspuns:

Ar exista o micuta probabilitate de schimbare.

| Florentina9210 a răspuns:

Copilaria era un taram in care visam continuu si din care nu voiam sa ne trezim. Se spune ca, copilaria este cea mai frumoasa perioada a vietii omului. Stim cand incepe dar nu stim cand se termina. Punand in balanta copilaria noastra cu copilaria, copiilor din ziua de azi, constatam cu parere de rau ca nimic nu mai este la fel. Inocenta din sufletul copiilor se pierde si pune stapanire maturitatea mult prea devreme decat este cazul.

| SergiuBoss11 a răspuns:

Numai tu ne poti salva

| UnBroken2016 a răspuns:

Depinde de copilarie daca a fost frumoasa sau nu. Nu toate sunt

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ştiu cum pisici ai legat tu alea acolo, dar să ştii că eu am întâlnit şi oameni care nu au avut o copilărie fericită şi tot ce mai îndrugi tu acolo.

Cât despre toate celelalte pot spune doar că timpul trece, vremurile se schimbă.

| Otto2014 a răspuns:

Am eu 13 ani,dar gandesc logic,si cred ca toti ar trebui s-o faca,se afunda in relatii de lunga durata...
Sincer ma enerveaza treaba asta,trebuie sa deschidem ochii acestor copii,sa nu se mai bage in relatii,si in final, sa ''sufere''. Varstele astea sunt pentru distractie, joaca, dar nu relatii, mai ales unii care au 14 ani si si-o trag.Personal,la faza cu trasul pe nas si alte chestii e normal, asa te distrezi, nu? Dar na..sa conduci la mai putin de 18 ani e o crima.

| Idkidk explică (pentru Otto2014):

Eu am 16 ani şi n-am avut nicio relaţie. happy

| Otto2014 a răspuns (pentru Idkidk):

E bine, nici nu trebuie, astea-s varste de distractie.

| Idkidk explică (pentru Otto2014):

Eu ma simt bine aşa. smug

| Otto2014 a răspuns (pentru Idkidk):

Si altele la varsta ta deja au facut-o cu 1000 de barbati...

| Idkidk explică (pentru Otto2014):

happy

| Idkidk explică (pentru Otto2014):

După 20 de ani în colo o să fac, ce fac fetele la 14 ani prin dormitoare.

| Otto2014 a răspuns (pentru Idkidk):

Eu vreau o viata singur, doar eu. Iubesc filmele.Doar eu, tv-ul si filmele, mai ales pe cele de actiune.Normal,ziua lucrez, seara stau si ma uit la filme, poate o sa tin in viata si canalul de yt big grin

| Idkidk explică (pentru Otto2014):

rolling on the floor

| MistretulPufos a răspuns (pentru Otto2014):

Cum se numeste canalul? big grin

| Florin_Chiba_1988 a răspuns:

Întotdeauna se poate face o schimbare spre bine! Depinde însă cât de tare o dorim acea schimbare!

| ἶῆfἶῆἶƮყ a răspuns:

Da nu prea, cu tot avantajul din ziua de azi, nu prea cred

| I0nuT55 a răspuns:

In bine nu o să se schimbe copilăria..noua generatie de copii, nu mai ştiu ce sunt jocurile pe afară, de-a v-aţi ascunselea, sotroane..acum nici nu se nasc bine, si sunt cu telefonul/tableta în mâna.

| Jessicathiemann a răspuns:

Nu se mai poate schimba nimic, noi am facut-o cu mana noastra, ba chiar viitorul va fi mai captivat de tehnologie si mancare cat mai proasta. Ce a fost oricum a avut si minusuri de la comunism la lipsa multor lucruri, ce avem zic sa ne bucuram pentru ca nu se stie ce va urma. O zi, o saptamana si o viata cat mai buna! :*

| Idkidk explică (pentru Jessicathiemann):

Ai dreptate. Acum tehnologia este baza noastră.