| Christyan a întrebat:

sunt baiat, am 17 ani si am o problema. Nu am curajul sa dau cu pumnul adica sa lovesc primul cand cineva ma supara. Spre exemplu este cineva la scoala la mine care este mai slab fizic ca mine si are tupeu se ia de mine, se pune in fata mea,ma injura iar de fiecare data cand ma apropii de el imi este frica,mi-e frica sa il lovesc,asa patesc cu toti baietii,mi-e frica sa le dau un pumn,sa ii pun la respect,chiar daca este posibil,eu nu pot, mi-e frica. Ajutati-ma, pentru ca stiu ca odata va fi cazul sa o fac! sad

Răspuns Câştigător
| persseuss a răspuns:

Parerea mea e : daca cineva te supara incearca sa l pui la punct din cuvinte, nu prin violenta,nu are sa ti aduca nimic bun in viata asta, incearca cand face misto de tine si te injura sa faci si tu de el, sa pice el de prost daca devine violent treci l; a ce zic mai jos.

daca chiar este necesar si nu ai incotro si intrece masura si crezi ca e necesar sa i dai una doar fa o indiferent ca iei bataie sau nu, doar fa o, asa are sa stie ca daca se ia iar de tine o sa sari la bataie si are sa evite.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Si tu vrei sa rezolvi fiecare conflict cu cate un pumn? Si ce crezi ca rezolvi daca prinzi curaj? daca o sa nimeresti intr-o zi pe pe unul cu acelasi curaj dar forta mult mai mare? sau ai de gand sa te iei doar de cei mai slabi?

| Sanusperiniciodatalamaibine a răspuns:

Problemele nu se vor rezolva prin violenta pentru ca lucrurile pot degenera astfel. Daca vrei sa "lovesti", loveste prin cuvinte. Stii cum e aia : Un cuvant doare mai tare decat o palma.

| Glumet a răspuns:

Incearca sa-l ignori si sa-l lasi sa vorbeasca singur. Vorba aia:cel mai intelept cedeaza.

| Bitextual a răspuns:

Eu nu sunt de acord cu violenţa în general, mai ales cu cea din mediul şcolar. Aşa că, la fel ca persseuss, aş spune să încerci să-l pui "la respect" prin cuvinte. Violenţa cred că este o alternativă pentru tine. Dar dacă tu consideri că este singura şi cea mai bună soluţie, atunci te sfătuiesc să o iei în mâini şi s-o foloseşti, indiferent care ar fi consecinţele. Totuşi, mă tem că n-ai să ajungi departe cu asta, pentru că violenţa atrage violenţă. Agresivitatea şi brutalitatea nejustificate, doar de dragul de a-i umili pe alţii şi a te simţi "boss", mi se par însuşiri ale omului primitiv.