| Omblazom a întrebat:

sunt nou venit pe site si aceasta e prima mea intrebare, asa ca sunt oarecum entuziasmathappyAm o problema care nu ma lasa in pace de ani buni(de pe la 10 ani cred) si anume respir foarte greu atunci cand vorbesc mai bine zis nu pot sa respir deloc! Si daca nu pot respira automat nu pot sa incep sa vorbesc, pur si simplu ma blochez. Ajung in fata unei persoane careia trebuie sa ii spun ceva si cand trebuie sa incep, STOP.Raman ca prostu in fata lui fara sa pot sa deschid gura.Si rareori cand pot s-o fac ori am plamani plini cu aer astfel incat simt ca o sa explodez sau cu ei goi, fara pic de aer si simt sa mor sufocat.La inceput am zis ca cine stie oi fi mai timid si de asta.Dar nu inteleg deoarece eu sunt o fire comunicativa imi fac colegii sa rada, sunt de treaba ii fac sa se simta bine in juru meu.Cand eram in clasele mici nu aveam nici o problema citeam in fata clasei, vorbeam la telefon fara probleme etc.Acum nu pot sa vb la telefon cu persoane sttraine de ex sa comand ceva.Am primit sfaturi de genu ai incredere in tine dar simt ca e ceva mult mai mult decat lipsa de incredere.Nu stiu ce sa mai fac, inerc sa evit sa vorbesc cu lumea dar pana cand? Sa nu mai zic despre vorbitul in public simt ca ma ia cu transpiratii numai cand ma gandesc.As prefera sa-mi scoata cineva un dinte fara anestezie decat sa fac asta! Oricum nu cred ca sunt singurul care se confrunta cu asta, asa ca daca aveti asa ceva, stiti despre ce e vorba sau aveti un simplu sfat va rog HELP!

Răspuns Câştigător
| came21 a răspuns:

Poate ai inceput sa te blochezi fiindca ai suferit o trauma sau ceva? Sau poate ti-a fi zis cineva ceva in gluma si tu ai luat in seama si in loc sa auzi ce zice lumea din jurul tau tu te gandeai la cuvintele spuse de acea persoana facandu-te sa te blochezi in tine, sa nu mai poti vorbi cu oameni straini etc. sau poate ar fi bine sa te duci la un psiholog.
Crede-ma ca si eu eram ceva de genul si acum merg la psiholog odata pe saptamana si cand vorbesc cu doamna parca simt ca mi se ridica un gol de pe inima, ca sunt mai usurata sau ceva de genul.
Daca te duci la psiholog nu inseamna ca esti nebun sau ceva, acolo te duci atunci cand ai o problema emotionala, sau alte probleme legate de tine sau starea ta. Sper ca te-am ajutat cat de cat. happy

| Omblazom explică (pentru came21):

Multumesc mult pentru sfat, si eu m-am gandit la psiholog sau la logoped depinde unde e problema.Traume chiar nu pot sa spun ca am avut, adica ceva semnificativ de ex vreun accident de masina sau ceva de genu...Cat despre glume proaste si chestii din astea intr-adevar cam pun la suflet fara motiv si de aceea incerc sa-mi maschez sensibilitatea asta excesiva parand cat mai dur si indiferentwinking

| came21 a răspuns (pentru Omblazom):

La fel sunt si eu, dar am prieteni care ma sustin in tot ce fac. Cand au auzit ca merg la psiholog nu au ras cum fac unele persoane chiar au zis "E foarte tare" si ma inteleg in situatiile in care ma aflu.