| edihrubiak a întrebat:

va rog din suflet sa nu ma luati la rost sau va bateti joc.Voi credeti in fenomene paranormale sau fantome? Eu stiu foarte bine ca nu exista fantome, am 16. Eu cateodata cand sunt singur acasa si merg prin curte, de exemplu, simt ca cineva ma privEste,se uita la mine,sau seara cand stau in curte,uneori mai stau aiurea si ma uit prin jur,beau un suc simt ca dinspre curte vine cineva inspre mine si tot intorc privirea sau cand stau pe pc Si ma joc de ex tot intorc privirea spre stanga simt ca ceva fuge. Nu stiu cum sa ma expim, fuge repede si intorc privirea imd. Voi ati avut momente ca acestea sau cum am spus mai sus voi credeti in fantome, ati avut senzatia ca ati vazut una?

Răspuns Câştigător
| ItachiUchiha a răspuns:

De ce nu te-am lua in serios? Fantomele sunt spiritele celor morti care sunt prinsi intre lumea asta sau cealalta si care ori nu au nicio idee despre cum au murit si ratacesc pe pamant ca sa afle cum s-a intamplat sau daca cineva a fost omorat de altcineva acel cineva nu va avea pace pana nu va afla cine l-a omorat si eventual sa se razbune.In general atunci cand un om moare el poate sa mai ramana pe pamant ca sa,, viziteze'' oameni la care a tinut odata poate de aia te simti tu urmarit(in caz ca a murit cineva din familia ta sau un prieten apropiat sau cineva care a tinut la tine se poate intampla sa fie langa tine cu toate ca tu nu il vezi ai doar senzatia ciudata ca te urmareste cineva.De exemplu bunicii mei din partea mamei( au murit cand aveam patru ani) si strabunica mea(la 13 ani) au murit si dupa asta tot timpul am senzatia ca cineva ma priveste sau ca ma atinge cineva pe umar sau ca ma trage cineva de mana sau choar ca imi respira in ceafa si ma intorc si nu e nimeni pentru ca fantomele pot fi vazute doar cu aparate de filmat/fotografiat performante. Daca am avut senzatia ca am vazut una? Da eram odata pe la ora 7 inainte sa merg la scoala eram la calculator si in spatele meu e o usa si o oglinda mare, iar in fata oglinzii erau niste haine puse la uscat si tot aveam senzatia ca e cineva in spatele meu.M-am intors o data m-am intors de doua ori si cand m-am intors a 3-a oara am vazut o femeie intr-o rochie alba si m-am speriat asa tare ca am mers la tata in camera(el dormea) si l-am trezit pentru ca imi era frica sa merg inapoi in celelalte camere.Mama mea zice ca a fost doar imaginatia mea ca erau hainele acolo si ca eu mi-am imaginat un corp si rochia aia dar nu stiu sigur daca chiar a fost adevarat ce am vazut sau daca e doar imaginatia mea.

15 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu exista fantome. Am trecut prin cimitir la ora 24:00 de n ori. Am fost prin cele mai ciudate locuri. Nu exista asa ceva. E doar frica.

| whatevernvm a răspuns:

Da, o sa te taie cu satarul o fantoma

| KodrutZ a răspuns:

Exista fantome, insa sint fenomene fizice observabile si care au fost documentate destul de ok. Legat de poltergeist, deja de pe aici incepe partea interesanta.

| Sn4k3 a răspuns:

Nu zic ca nu exista fantome, imi place sa cred in chestiile astea, dar tie ti se pare doar pentru ca te gandesti atat de mult la ele, probabil ca te mai uiti si la filme horror. Ceva de genul eram eu cand eram mai mic si am inceput sa ma uit la filme horror (si eu am 16 ani ).

| Sn4k3 a răspuns (pentru Sn4k3):

Iti recomand sa te uiti la The Conjuring 1, 2 (glumeam ), uita-te la A haunted house 1, 2, poate iti trece frica asta de fantome sau la Paranormal Activity (1-6).

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Eu tot spun - Mai lasati ba filmele horror ca uite nu e cool. Daca nu e de la filme e mai rau asa ca du-te la dr. Schizofrenia iti arata balauri pe pereti, iti da voci in cap de le auzi doar tu, nu e de joaca. Fantome nu pot exista pentru ca orice alte fiinte sau energii ele pentru noi nu sunt detectabile din cauza ca nu avem simturi decat 5. Iar nici ele nu pot interfera cu noi pentru ca nu au miljoace fizice in aceeasi dimensiune cu noi. Studiaza cuantica.

| dragosbogdan001 a răspuns:

In afara faptului ca ai scris "luati" cu cratima, nu avem de ce sa te luam la rost sau sa ne batem joc.
Nu cred in fantome, mintea iti joaca feste. De multe ori crezi ca vezi ceva, dar nu este ceea ce pare la prima vedere. Ti se pare ca vezi, ca auzi ca simti ceva insa este doar imaginatia ta. Si vezi ca cu cat mai tare crezi ca lucrurile astea exista, cu atat le vei simti mai puternic si mai des pentru ca in mintea ta prind viata cu adevarat.
Eu cand eram mai mic faceam si eu la fel ca tine mi se parea mereu ca ma urmareste cineva, dar cu timpul am inteles si eu ce ti-am explicat si nu mi s-a mai intamplat niciodata sa-mi fie frica de... la urma urmei, sa-mi fie frica de nimic, nu exista fantome. Daca nu crezi in ele, nu le vei mai simti.

| Kandia15 a răspuns:

De ce te-am lua la rost sau ne-am bate joc? Numai cei lipsiti de educatie ar face asta. Eu personal cred ca exista fantome, dar nu in sensul in care iti imaginezi tu. Eu cred ca exista spiritele oamenilor morti, dar nu stiu cum sa iti explic. Eu nu cred ca sunt spirite care bantuie locurile, gen Mireasa din Radovani. Cred ca sunt spirite ale oamenilor morti care ajung in Rai sau in Iad. Orice este posibil

| DevilNight01 a răspuns:

Asculta sunt sincer acum am aceeasi impresie ca tine dar adevarul e ca creierul tau e foarte dezvoltat poate oricand sa iti joace feste treaba e ca totul este doar in capul tau stiu din experienta am mereu impresia asta si acum despre fantome fantomele nu exista este doar zvonuri dar spiritele da exista dar nu ai de ce sa iti faci griji nu tise poate intampla nimic eu mereu am vise prostesti... Infine ai incredere in mine nu poti vedea nici un spirit sincer nu stiu sa explic cu cuvintele potrivite dar adevarul e ca nici creierul nu poate vedea spiritele dar poate sa le creeze (viziuni) bun sper ca te-am ajutat si nu uita ori ce ar fi nu ti se poate intampla nimic este vina creierului tau din cauza la filme si zvonuri bun bafta sa treci peste asta ca si mine

| SADNESSMACHINE a răspuns:

E ok, probabil fantomele exista insa nu cum crezi tu. Subconstientul tau isi imagineaza tot felul de lucruri care par adevarate insa crede-ma nu sunt, si eu cand mai sunt singura si e intuneric undeva vad de parca de misca ceva insa doar pentru ca imi este frica.Gandeste-te la altceva, concentreaza-te pe altceva si ai sa vezi ca nu o sa mai vezi sau simti nimic

| edihrubiak explică:

Melinia si raspunsul tau e foarte bun mersi.ti-as fi dat tie funda dar a raspuns itachi mai repede, oricum mersi mult

| Zauvek_Melinia_1997 a răspuns:

Uite! Nu rad de tine mi s-a intamplat si mie "iluziile" astea nu ai de ce sa iti faci griji nu are cine si ce sa iti faca rau in viata asta decat oamenii doar! Tu ai o frica interioara si frica aceea creste pentru ca tu crezi in ea! Nu trebuie sa iti fie frica de nimic " paranormal" pentru ca nu iti poate face nimic si nu exista! Exista doar constientul tau! Atat! Deci daca te linisteste iti zic si alt mod de a te linistii, daca vhiar e ceva acolo probabil ca esti TU insati! Iti e frica de tine insuti! Consulta te in oglinda si nu te mai teme de tine ( daa fuge de tine ceva si nu vezi ce inseamna ca se teme de tine, iar acel ceva esti tu). Nu iti mai fie frica de asa ceva ci ai grija mai bine cu oamenii pe care ii vezi si nu fug si nu te privesc pe ascuns, doar ei iti pot da in cap. Ai grija de tine. :*

| sebibucur a răspuns:

Si simt uneori ce ai spus mai sus.E ciudat.
Si eu nu cred in fantome.Eu cred totusi ca viata e un vis din care nu te poti trezii pana mori...Ciudat,nu?