| Sachiroo a întrebat:

Salut, TPU!
Vreau să vă pun niște întrebări:
Există formă de feminin pentru cuvantul "gentleman"? Dacă da, care e? Se folosește? Unde?
Termenul "misogin" este folosit pentru a descrie bărbații care urăsc femeile. Dar, există vreun termen specific, folosit pentru a descrie femeile care urăsc bărbații?

Răspuns Câştigător
| OSLOMELBOURNE a răspuns:

Lady&gentleman
Misogin= misandra

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Există formă de feminin pentru cuvantul "gentleman"?

LADY

| Sachiroo explică (pentru sierra1):

"lady" înseamnă doamnă. "Gentleman" nu înseamnă "domn". Adică am auzit de expresia "fii gentleman", dar niciodată de "fii gentelmană", ori "fii lady". Nu au același sens.

| sierra1 a răspuns (pentru Sachiroo):

Nu sesizezi nuanța dar tu să fii tu sănătos!

| suntserios a răspuns (pentru Sachiroo):

Au acelasi sens, mai ales ca sunt imprumutate din engleza.

| dullcat a răspuns:

Gentlewoman este echivalentul feminin pentru gentleman. Dictionarul arata ca se refera, la fel ca in cazul barbatilor, la membrele de clasa inalta din societate.

Misandra.

| Sachiroo explică (pentru dullcat):

Așa. "Gentlewomen". Că "man" înseamnă "bărbat" și "women" femeie. Ce simplu era. Mă mir că nu m-am prins.

| dullcat a răspuns (pentru Sachiroo):

E drept ca nu prea e folosit.In majoritatea filmelor auzi doar lady.M-am mirat si eu cand l-am intalnit, e maidegraba din engleza veche (nu ca in filmele de epoca ai auzi-o prea des, ci e maidegraba mix intre engleza actuala si foarte putin vechi).

| Hyperion7 a răspuns:

Pentru femeie e Lady
Iar pentru ura manifestată de femei asupra bărbaților cuvântul potrivit este misandrie.
Ambele sunt la fel de nașpa (misoginismul și misandria), dar na

| Yuoia a răspuns:

Formă de feminin pentru cuvantul "gentleman" este "lady"