| aimullah123 a întrebat:

Salut!
Voi ce credeti ca este iubirea?
De ce iubim?
Este iubirea un instict?
Cum vedeti faptul ca atunci cand ne indragostim, oamenii pe care ii iubim cu adevarat nu dau doi bani pe noi?
Este seductia doar o manipulare a sexului opus?

24 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Necesitate umana de a produce rasa fara a pune in pericol disparitia. Multi oameni sant manipulatori cu iubirea

| RAY a răspuns:

1,omul a evoluat asa
din copacel s-a dat jos si se hranea cu resturi de mancare, acesti oameni urmau selectia sexuala, probabil erau poligami si liderul avea un harem, stim ca erau grupuri, comunitati mici desi nu cred ca doar ala avea accses la sex si cam 40% spun oameni de stiinta, desi sexul e doar un instict, cum fetele erau mai fertile la 12, 13 ani,barbati alegeau fete de varsta aia,nu e logic? iar femeile alegeau masculi care era bun la vanatoare si le puteau oferi protectie,uni masculi nu reuseau asa ca ce sa faca cu el,aspectul fizic este reflectia unor gene bune, omul era capabil de a simti iubire dar cum a devenit constient de ceea ce simte,fiind singura fiinta rationala au simtit iubirea mai puternic,cum puiul om creste cel mai greu dintre toate animale el avea nevoie de tata si de mama, astfel iubirea a crescut in mintea umana, a iubi nu obliga acel om sa te iubeasca, seductia este de ambele sexe, manipularea din nou este valabil la ambele sex, probabil ca esti ca mine dezamagit in iubire si de lume si crezi ca traiesti in iad si ca toti vor sa te mance, nu ne e frica de iubire si de suferinta cauzata de ia

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Voi ce credeti ca este iubirea?
Ceva ce apare și la paseri, de mai multe ori pe an ( din Eminescu).
De ce iubim? Ca să facem copii.
Este iubirea un instict?
Nu, actul sexual este din instinct. iubirea este din neuronii frontali.
Cum vedeti faptul ca atunci cand ne indragostim, oamenii pe care ii iubim cu adevarat nu dau doi bani pe noi?
Vedem ca un lucru bun, fiindcă iubire adevărată nu există așa că nu merităm nici măcar un ban.
Este seductia doar o manipulare a sexului opus?
Nu, este doar o pulare.

| Drimmero a răspuns:

Iubirea si indragosteala sunt 2 lucruri diferite, indragosteala e mai mult atractie, e ceva mai superficial, mai de inceput pe cand iubirea inseamna mai mult de atat, in general acceptarea persoanei aleia cu bune si cu rele, indragosteala fara iubire se poate, dar iubire fara indragosteala nu prea, adica fara scanteia aia.

Vad iubirea ca pe ceva natural, deci pot sa zic si instinct pentru ca nu alegi pe cine sa iubesti, se intampla. De ce iubim? Vine de la sine, nimeni nu-ti va putea raspunde, e un sentiment greu de inteles si periculos, pe cat se vrea sa fie frumos, pe atat de repede o iei razna de la el.

Daca ai orgoliu mare in tine si vezi ca nu da persoana respectiva 2 bani pe tine, nici tu nu vei mai da 2 parale pe ea, indragosteala se duce mai repede, e ceva mai trecator.

Seductia nu stiu daca e neaparat o manipulare, e mai degraba o cucerire, daca nu sunt chiar sinonime.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Este acel ceva ce nu poti sa il exprimi prin cuvinte, legat de o anumita persoana big grin

La partea a doua, legata de cei "doi bani" este o absurditate oarecum, si o generalizare. Daca tu "iubesti" si te indragostesi de cineva, acea persoana NU ESTE OBLIGATA sa faca si sa simta la fel pentru tine.
De asta ar trebui sa iubesti atunci cand stii si esti sigur pe acest lucru, atunci cand nu poti sa iti explici si stii ca si cealalta persoana simte la fel.

Ce este pe langa... ori este o perioada de indragosteala, speranta, obsesie sau prostie.

Numai bine! ^_^

| Celcestietot a răspuns:

Salut!

Primele 3 intrebari trebuie sa le afli personal, ca la fiecare difera.
Cum vedeti faptul ca atunci cand ne indragostim, oamenii pe care ii iubim cu adevarat nu dau doi bani pe noi? Eh, aici ai generalizat.
Este seductia doar o manipulare a sexului opus? Nu.

| SilentRain a răspuns:

Delir
De idioți ce suntem
Da
Mizerabil
Depinde cat ești de prost

| Catrice a răspuns (pentru SilentRain):

Of of of sărăcuța, tot suferi?

| SilentRain a răspuns (pentru Catrice):

Nu am după cine laughing

| Catrice a răspuns (pentru SilentRain):

Pai nu sufereai tu ca erai îndrăgostită de turculeț?

| SilentRain a răspuns (pentru Catrice):

Eu nu mă îndrăgostesc
Slabe șanse să mă facă cineva sa sufăr după el/ea, atât timp cât am cafea și muzică nu voii suferi, pe omaneii nu dau nici muci

| Catrice a răspuns (pentru SilentRain):

Ei lasă, așa ziceți toate până va pica cu tronc un fraier laughing

| SilentRain a răspuns (pentru Catrice):

Meh,sa pice o data

| Catrice a răspuns (pentru SilentRain):

Sigur,si eu sunt o opțiune, nu ma deranjează daca te îndrăgostești de mine.
Sigur,s-ar putea să-ți frâng inimioara după câteva luni,dar știi cum e,trăiește clipa.
Sigur,nu o sa fii singura cu care o sa vorbesc,dar voi fetele nu aveți o problema cu asta.
Sigur,sunt șanse ca în prima ori a doua lună,depinde cat de fraiera pari, să-ți cer nudes și poate să le împart cu prietenii.
Sigur, s-ar putea sa te las cu seen o vreme,după sa vs vorbesc la mișto și ignor iar,dar vouă vă place așa.
Sigur, nu se va ajunge la mutat ori căsătorie, dar voi nu mai vreți relații stabile.

Deci, tu decizi, eu zic că sunt cea mai buna opțiune de partener. Aștept mesaj cu nr tauwinking

| SilentRain a răspuns (pentru Catrice):

Ray,tu ești?laughing)

| Catrice a răspuns (pentru SilentRain):

Nu păpușică, eu dunt eu, nu ma compara cu... (insert words TPU don't accept) ăla.

| SilentRain a răspuns (pentru Catrice):

Vrăjeală,ești "El " sub acoperire

| Catrice a răspuns (pentru SilentRain):

Of bine păpușica mică și scumpica daca așa vrei, atunci pot fi și Ray pentru tinewinking

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Catrice):

Get a room, use condom... or not tongue
rolling on the floor

| Catrice a răspuns (pentru Zuzu1991):

Of dar suntem săraci si nu ne permitem de niciunele, in plus covidul nu ne lasă să ne vedem sad

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Catrice):

Deh, dragostea voastra o sa supravietuiasca covid-ului, sunt convins tongue

| Catrice a răspuns (pentru Zuzu1991):

Nu cred ca ea il iubește pe turculeț sad

| Apokales a răspuns:

Instinct de conservare.
De ce oamenii nu dau doi bani pe noi, desi ii iubim? Simplu, pentru ca iubirea nu dureaza, este un sentiment de lunga durata, puternic, dar nu dureaza la nesfarsit si pentru ca exista manipulatori. Da, seducatia este manipulare, dar nu mereu in sensul negativ, este manipulare pentru ca te afecteaza.
Solutia rationala: intelege, respecta, comunica si de restul te prinzi tu.

| UnDiavol a răspuns:

Când iubești cu adevărat din tot sufletul tău și inima ta nu ai așteptări nici un singur gram oferit pur și simplu din tot sufletul tău și inima ta fără să Ai așteptări că vei primi înapoi nici un singur gram fără așteptări fără a primit ce oferi aia este singura iubire Adevărat Când oferi din tot sufletul tău și inima ta fără așteptări fără nimic pur și simplu iubesc și prețuiesc fiecare clipă fiecare moment că o vezi O auzi