| jack115 a întrebat:

Salut, voi vredeti ca vei putea castiga mai multi bani in viitor, sau deschide o afacere, facand un colegiu decat o facultate?
Voi ce parere aveti?
Dau funda celui mai bun raspuns?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu am facut un liceu teoretic care ma ajuta doar la prima impresie + diplomele de la bac.
Pe partea de afaceri, daca faceam o scoala profesionala, eram mai avansat.
Facultatea iti mananca niste ani importanti din viata, si te pregateste doar teoretic, in chestii care nu prea au legaturi cu afacerile.
De exemplu: faci o scoala profesionala despre turism, faci practica, inveti sa primesti niste turisti, mai lucrezi 2-3 veri, si esti bun de deschis o pensiune (bani sa ai). Faci o profesionala auto, iesi mecanic bun, daca iti place, iti mai trebuie doar bani sa-ti deschizi un mic service.
Faci facultate de litere: iesi profesor pe 1500 lei. Poti sa ai si bani, ca n-ai ce afacere sa deschizi (poate niste traduceri de 300 de lei pe saptamana).
Iesi doctor in nu-stiu-ce, din facultate: tot nu ai ce face cu asta, in afaceri. Devii inginer mecanic cu facultate dupa un colegiu misto, la profil real: ai 0 experienta in service-urile auto, mecanicii te iau la misto. Singur nu poti face nici o idee de service.
Facultatile sunt in proportie de 70% fabrici de angajati. Nu te duc deloc sus, te aboneaza la munca pe viata. Daca mai faci si-o facultate nepotrivita, te-ai supt. Faci toata viata ceva ce nu iti place.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte mult conteaza si daca stii cum sa faci bani, cu sau fara facultate.
NoTurbinaNoGood spunea ca urmand facultatea de litere nu o sa ai cine stie ce salariu. Asa e, dar iti dau exemplu profa la care am facut eu meditatii. Era foarte buna si a reusit sa devina cunoscuta, veneau la ea de la copii cu care lucra la clasa, pana la viitori studenti la litere, viitori politisti care trebuie sa reia gramatica limbii romane si multi elevi pentru pregatirea de bacalaureat. Gandeste-te ca femeia asta lucra cu doua grupe a cate 6 elevi, 5 zile din 7 si primea 50 de lei pe sedinta de la un elev. Calculeaza si tu cam cati bani facea pe luna, plus salariu de 1800 de lei. Ti se pare ca murea de foame? Mie nu prea.
Se rugau parintii copiilor de la toate scolile din oras sa ii primeasca la meditatii, primea telefoane non stop de la elevi care voiau sa vina le meditatii la ea, dar incheia formarea grupelor pana in luna octombrie.
Cam asta inseamna sa faci o chestie foarte bine. Daca profa mea de la clasa venea cand avea chef, nu corecta teme, era total dezinteresata, toti profesorii buni profita pe pe urma profesorilor slabi si se imbogatesc. Asa se intampla in orice domeniu. Daca nu ar exista specialisti varza, nu ar mai exista oameni care sa devina putrezi de bogati gratie prostiei si indiferentei celor slabi pregatiti.

| jack115 explică (pentru anonim_4396):

Ai foarte multa dreptate, trebuie sa-ti placa ce ce vrei sa faci.