| StrongHeart a întrebat:

Salutare!
Mi-am facut curaj sa postez ca e un subiect mai delicat si nu prea vorbesc despre asta ca sincer nici nu am cu cine in momentul de fata.Eu am o problema cu bautura si fumez destul de mult.Am avut si o problema cu drogurile in trecut dar de astea sunt curat de peste 3 ani.
Acum poate nu beau o saptamana de exemplu, dar atunci cand o fac, nu ma joc..Adica zi de zi sticla,tigara si nu e ok,imi distrug sanatatea.O fac pentru ca imi da o placere enorma,nu simt nici o durere, pot sa functionez normal(mai mult sau mai putin), altfel simt muzica de exemplu si in general am o stare de euforie de nedescris si vad lumea din alta perspectiva. Totul bine pana a doua zi care este mereu un chin, migrene, dureri este ingrozitor.
Nu prea am prieteni in momentul de fata fiind si intr-un oras nou cu care sa fac activitati. Nu muncesc, am lucrat 2 luni dar nu era ce imi doream si acum ma simt motivat sa incerc lucruri noi, sa cunosc si sa imi schimb viata. Am chestia asta in sange cred eu, toti din familia mea au fost oameni simpli, de la tara si se bea foarte mult. Eu am un trecut cu substantele astea si ma lupt mereu. Am reusit chiar 11 luni sa renunt la tigari, o perioada de 6 luni de alcool, m-a ajutat si sportul..Multumesc daca ati avut rabdare sa cititi pana aici si intrebarea mea este:Voi ce faceti cand simtiti ca va lipseste ceva sau cand sunteti tentati sa faceti un lucru care stiti sigur ca va dauneaza?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Totul depinde de oamenii cu care te inconjori/cercul de prieteni care il ai. Din nefericire fi sigur ca nu ai adoptat tipul asta de dependente, nu din cauza ta ci pentru ca ai exemple de oameni proaste.
Ce-ti recomand ferestete de toate persoanele care in loc sa aiba un loc de munca, sau in loc sa aiba o activitate interesanta, se duc sa bea/fumeze se drogheze acestia sunt ratatii societatii si nu numai ca sunt asa, dar trag in rahatul lor si pe altii, rupe legatura cu toti si inconjoarate cu persoane care ai ceva de invatat/te ridica si ii ai ca exemple sa ajungi ca ei.
Bafta.

4 răspunsuri:
| StrongHeart explică:

As mai pune in aceeasi oala si jocurile de noroc care sunt de zece ori mai grele decat toate substantele narcotice

| Iote a răspuns:

Spui ca deja ai reusit sa renunti un timp cu ajutorul sportului. De ce nu faci asta in continuare?
E de apreciat ca esti constient de raul pe care ti-l faci si ca ai dorinta sa renunti.
Totusi, ar trebui sa te angajezi undeva. In primul rand, ai nevoie de un venit din care sa traiesti. Si chiar daca nu iti place, nu renunta la el pana nu gasesti altceva. Si pentru a fi ocupat, dar si pentru a avea un venit permanent. Atentie la prietenii pe care ti-i vei gasi. S-ar putea sa te atraga "la o bere" care va fi doar inceputul. Cauta altii.
Am si eu o problema: mananc mult pe fond nervos. Dar atunci, ies si ma plimb prin oras. La intamplare, oriunde, numai sa ma misc ca sa ma calmez si sa uit de mancare. Asa mai vorbesc si cu oamenii.

| GirlOnline81 a răspuns:

Tu esti propriul tau "tratament" ca sa zic asa, daca vrei sa spui stop bautului sau fumatului. Degeaba iti spun eu - ma rog, din moment ce si eu sunt fumatoare ar fi o ipocrizie din partea mea - sau altcineva sa nu consumi lucruri/substante care iti dauneaza.
Iti pot spune in schimb ca ceva lipseste in viata ta si ca singura cale de a gasi acel ceva este sa recunosti in ce consta.

| StrongHeart explică (pentru GirlOnline81):

Nu as vedea-o ca pe o ipocrizie, cateodata ai nevoie de cineva sa iti spuna ce sa faci si care e drumul drept.