| Samuel1805 a întrebat:

Salutare tuturor.
Doar ce-am luat bac-ul, si vreau sa ma inscriu la o facultate de IT din Timisoara, insa din ce-am inteles se cere un examen la matematica care este destul de greu pentru admitere. si voiam sa stiu daca pot sa intru la invatatura la distanda ( ID/ IFR ) daca pot intra fara a mai da examenul, gen cu taxa pe an.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Matematica este obiect de baza la facultatea de It si daca nu stai bine cu ea, poate este bine sa te orientezi spre Drept sau Psihologie, fiindca la facultatea de IT se face foarte multa matematica la grad de "avansati", cu zeci de ore pe saptamana, fiindca fara matematica si formule matematice pentru programare, telecomunicatiile nu ar exista.

| Samuel1805 explică (pentru Violleta2022):

Asta stiu. Insa acest examen in momentul acesta ma depaseste, o sa invat pe parcurs. Doar ca nu stiu daca poti intra la ID si fara examenul acela