| BRG a întrebat:

Sărut mîinile doamnelor şi domnişoarelor multe fete /femei î-mi spun să nu le mai spun sărut mîna, ci doar bună, pentru că spun dînsele nu am 60 de ani, să-mi spui sărut mîna, dar mie mi se pare o dovadă de politeţe spunînd sărut mîna. Dumneavoastră stimate doamne şi domnişoare ce părere aveţi, este biine să spun sărut mîna sau nu? Este demodată această formă de salut, sau este încă actuală, dar pupatul mîinii? Vă mulţumesc tuturor reprezentantelor sexului frumos. Sărut mîinile. Cristi.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este un gest barbatesc din care denota ceva mai mult respect.
,, Buna ziua`` a devenit o forma simpla de salutare, pe cand,, sarut`mana`` este ceva mai deosebit happy. Continua a saluta in acest mod, n-ai nimic de pierdut.

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Demodații sau demodate sunt acele persoane lipsite de cultură.
Este un gest nobil plin de respect și plăcere.
Pa, pa.

| Razvan a răspuns:

Daca sunt persoane care se leaga chiar si de acest aspect e claroh go on
Pana la urma e si asta o forma de salut ca oricare alta.Nu e importanta introducerea ci problema in sine
Si in plus acest salut nu are varstahee hee

| Elena1234456 a răspuns:

Decat sa nu zici nimic, mai bine iti dovedesti buna-crestere cu un "saru' mana".

| Rukhsandra a răspuns:

Eu sincer mi se pare ciudat.
singura persoana care im zice saru' mana e un vecin de vreo 50 de ani... si eu am 16 laughing... e cam ciudat rolling on the floorsa ti se zica si de la un barbat mai invarsta laughing
tebuie sa mentionez ca vecinu meu zice saru' mana la toate fetele si femeile... nu conteaza dca are 6 sau 66 de ani
rolling on the floor

| micurutza2005 a răspuns:

Eu zic ca e asa de placut de frumos sa vezi ca mai e cineva in generatiile astea care stiu sa respecte pe cineva chiar daca nu mai e la,, moda,, asta pentru ca nu mai sunt educati asa frumos sa respecte pe cineva in ziua de azi, dar mie imi place sa mi se spuna asa decat sa vad ca nu saluta deloc asa cum am eu un vecin tampit asteapta sa-l salut eu si nici atunci nu spune nimic numai da din cap aproape insesizabil, asa e mai bine? doamnelor si domnisoarelor care nu va place sa fiti respectate ca la carte, eu m-as simti mai mult mandra decat batrana sa vad ca cineva mai imi da asa o valoare in ziua de azi incat saluta asa frumos, iar eu mai am parte de cate un salut de asta prin spital chiar de la medici si asistenti sefi si e foarte placuta senzatia credeti-ma cand primesc un salut din asta stiu ca aceea persoana ma respecta cat de cat asa cum si eu respect la randul meu.cat despre pupatul mainii e si mai rar in zilele noastre intalnit, dar e coplesitor de fain acest gest, ce santeti prostute fetelor si nu vedeti partea frumoasa in toate asteahappy

| elenahd a răspuns:

Este un gest de politeţe extreme în care doamna intinde prima mana. Este considerat nepoliticos de a refuza un sarut oferit de mână. Saruta mana este folosit destul de proeminent ca o modalitate de a indica persoana care este Don. Sărute mîna este uneori folosit ca un gest romantic. Acest gest poate fi folosit pentru a transmite un sentiment emoţional, de atracţie.De exemplu, un barbat poate sa-i spune "noapte buna" prietenei lui dupa care să-i sărute mîna.Gestul a fost comun în clasa superioară Europeana, pe parcursul secolELOR 18 şi 19. A început să dispară în secolul 20. Este foarte puţin frecventă astăzi în ţări din nordul Europei. Gestul este originar din Spania, in secolele 17 -18, invoca de credinţă de la om la om.Barbatul arăta prin acest gest, simbolic bineinteles, ca femeia simbolizeaza persoana dominanta. Continua sa procedezi asa deoarece esti un adevarat barbat cu mult bun simt, educatie si respect pentru sensul slab si frumos. FELICITARI, COTINUA TOT ASA DEOARECE SUNT FOARTE PUTINI BARBATI CARE STIU SA RESPECTE FEMEIA!

| perla a răspuns:

Poate esti un neam de vita nobila mai stii si te-ai transformat peste noapte- n tr-un baiat educat. tine-o tot asa. mie-mi place LADY...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie una mi se pare ciuuudat laughing dar daca vei avea o iubita si cand vei cunaoste parinti fetei vei avea succesclaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Respectul aratat fata de cei din jur, demonstreaza bun simti si o educatie frumoasa, e devarat ca ne simtim bastrane cand suntem salutate asa, dar si flatate ca inca suntem, in acelasi timp, respectate.Cu pupatul maini, sunt de acord, dar la persoanele invarsta.