| anonim_4396 a întrebat:

Sărut mîna tuturor doamnelor și domnișoarelor, vă salut domnilor, am și eu din nou o întrebare, de cînd începe jumătatea a doua a anului? Vă rog să î mi explicati si mie așa pe înțelesul meu. Vă multumesc. Cristi. Funda celui m ai bun răspuns.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Anul are 12 luni, anul începe de la 1 ianuarie și se încheie la 31 decembrie (ori 30).
Jumătatea anului este fix luna iunie care termină prima jumătate și o pornește pe a doua.
Pa, pa.

mariana
| mariana a răspuns:

Draga Cristi, anul calendaristic are 12 luni si incepe la1 ianuarie. Anul are 4 trimestre, adica de 4 ori cate 3 luni:ianuarie, februarie, martie= trimestrul I;
aprilie, mai, iunie= trimestrul II;
iulie, august, septembrie= trimestrul III si, octombrie, noiembrie si decembrie= trimestrul IV.
Anul poate fi impartit si in semestre, astfel, 1 semestru este egal cu 6 luni, deci fiecare an are II semestre.
Primul semestru incepe la 1 ianuarie si se termina la 30 iunie, iar al doilea semestru incepe de la 1 iulie si tine pana la 31 decembrie.
Din explicatiile de mai sus rezulta ca, prima jumatate a fiecarui an se termina la 30 iunie, iar a doua jumatate incepe la 1 iulie, de atunci se intra in cel de al doilea semestru al anului.
Sper ca am inteles bine intrebarea ta, iar raspunsul meu o sa-ti fie de ajutor.
Un gand bun si multa sanatate.

| stejara2 a răspuns:

Draga Cristi, nu o sa ma lungesc mult, ca mai rau te incurc, asa cum bine stii, anul are 12 luni, deci prima jumatate tine de la 1 ianuarie pana pe 30 iunie, deci a doua jumatate incepe de pe 1 iulie! Sanatate!

| micurutza2005 a răspuns:

Heiii! ce e cu tine nu stii cate luni are anul sa le imparti in doua si afli jumatatea a doua a anuluihappy nu te inteleg ce vrei sa zici altceva cu intrebarea ta.

| SabbyNightShadow a răspuns:

Pai prima jumatate se termina in 1 iulie deoarece primele 6 luni sunt ianuarie, februarie, martie, aprilie, mai si iuniehappy iar daca te referi la anul scolar incepe in 23 apriliehappydeoarece mai sunt 2 saptamani de scoala si apoi 2 saptamani de vacantahappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gandeste-te logic: totul depinde de cate zile are luna februarie, deoarece in functie de ea determinam numarul de zile din anul respectiv. De exemplu: luna februarie din anul 2012 a avut 29 de zile. Astfel anul are 366 zile. Pentru a determina jumatatea anului este logic sa impati numarul zilelor la 2, adica 183 zile va avea jumatate din anul 2012. Apoi e foarte simplu in functie de cate zile are fiecare luna calculam cand pica jumatatea anului. Si avem asa: ianuarie 31 zile+ februarie 29+ martie 31+ aprilie 30+ mai 31+ iunie 30= 182 zile. Astfel pentru a determina jumatatea anului trebuie sa mai adaugam o zi ca sa ajungem la 183 zile cum am precizat mai sus. Concluzia: jumatatea anului 2012 incepe pe data de 1 iulie. In cazul in care februarie are 28 zile, jumatatea anului va avea 182, 5 zile. Astfel data la care va incepe a2-a jumatate a anului respectiv va fi pe 30 iulie, mai exact la ora 12:00 dupa-masa, deoarece trebuie sa adaugam doar o jumatate de zi ca sa avem totalul de 182, 5 zile intr-o jumatate de an. Stiu ca raspunsul a fost matematic, insa si intrebarea a fost pe masura. Sper ca te-am ajutat si ca ai inteles ceea ce ti-am explicat.