| anonim_4396 a întrebat:

Se spune că așchia nu sare departe de copac, dar ce părere aveți de acei copii care sunt diferiți față de părinți?
Cum ar fi, de exemplu, un copil crescut într-o familie de infractori, corupți, dar care devine opusul lor la maturitate, iubind dreptatea și luptând pentru ea?

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

As spune ca exista si exceptii!
in viata nu conteaza neaparat cine sunt parintii tai! daca tu esti dotat cu inteligenta si cunoastere, ai disceranament si poti separa binele de rau!
dau iarasi exemplul unui inventator 'de geniu' care s-a nascut intr-o familie vai de ei ca nu aveau ce manca
la 16 ani a inceput sa studieze si prin inventiile sale a reusit la maturitate sa lase avere familiei sale copilului si sotiei sale.
daca era dupa dictonul acesta din popor "așchia nu sare departe de copac" ar fi fost ultimul sarac toata viata lui!
este vorba despre George Stephenson cel care este considerat inventatorul primei locomotive cu abur... cea destinată numai căilor ferate și nu altor tipuri de drumuri!
De pe net aflam
Realizările lui Stephenson includ:
Construcția primei căi ferate publice din lume: Stephenson a proiectat și construit calea ferată dintre Stockton și Darlington, inaugurată în 1825. Această linie a marcat un punct de cotitură în istoria transportului, demonstrând viabilitatea locomotivelor cu aburi pentru transportul de pasageri și mărfuri.
Proiectarea „Rocket", locomotiva legendară!

| Hyperion7 a răspuns:

By rosalia

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Toti copiii sunt diferiti fata de parinti.

| Cipi1212 a răspuns:

Bună, se poate întâmpla din fericire.

| GabrielaaGbai244 a răspuns:

Este important să înțelegem că fiecare persoană este un individ unic, cu propriile valori, credințe și caracteristici unice. Chiar dacă așteptările sunt ca un copil să semene cu părinții săi sau să adopte valorile lor, este perfect natural ca un copil să aibă opinii, valori și comportamente diferite.

În cazul unui copil care provine dintr-o familie cu antecedente de infracțiuni sau corupție, dar care devine opusul lor la maturitate, acest lucru poate fi rezultatul mai multor factori, cum ar fi influențele externe, educația, relațiile personale și experiențele de viață proprie.
Plus ce a văzut în familia lui.