| Bquna a întrebat:

Sfaturi pentru un job la care trebuie să stai continuu în picioare și să mergi? E normal ca în primele zile să mă doară groaznic picioarele de la orice? O să doară mereu când voi lucra sau în câteva zile o să ma obișnuiesc?

11 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Daca abia ai inceput lucrul, da e normal, pana te obisnuiesti cu efortul te mai lasa genunchii si poti avea dureri/intepaturi in talpi de la statul in picioare, in 1-2 saptamani va trece, dupa poti sta si 12 ore, daca lucrezi incaltata opteaza pentru o pereche de adidasi sport pentru alergat, daca lucrezi intr-o fabrica papucii medicinali sunt cei mai ok, folosesc si eu.

| Bquna explică (pentru MarianWLF):

Am adidași de la firma la care lucrez, sunt obligată să-i port doar pe aceia

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Esti fata sau baiat ce varsta ai si in ce domeniu lucrezi?

| Bquna explică (pentru CristiDinBucuresti):

Fată, 19 ani, fast-food, mă ocup cu servirea clienților la mese.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Bquna):

Am inteles, ca sa nu te mai doara picioarele ai nevoie de masaj in fiecare seara după ce vi de la munca, si ai nevoie de pantofi comozi la munca

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca vrei sa iti fac masaj sa mi spui, esti din Bucuresti? Eu fac masaj si reflexoterapie in talpă la domiciliul clientilor

| Liviu a răspuns:

Le luam pe rand.
In primul rand, sunt oameni care daca le dai lopata in mana, iti rup coada la lopata sapand santuri.
Sunt oameni care lucreaza intr-o fabrica 8 ore in 3 schimburi
Sau mai sunt si oameni ca mine care nu suporta munca fizica,sa stea in picioare,sa alerge toata ziua de ici colo, care prefera ceva pe foarte lejer.
Le-am incercat pe toate, santier, paznic, spalatorie, magazine, fabrici.
Pentru mine nu e munca bruta, de mine e soferia.
Acum mi-am luat autobuzul, urmeaza sa dau de camion, camion si remorca. Apoi deja am postul asigurat pe autobuz (mai imi trebuie atestatu pe care am sa il fac dupa ce iau camionu/remorca)
Nu e o rusine ceea ce faci, atata timp cat iti place.
Sfatu meu? Incearca mai multe domenii si vezi unde te poti integra.
Pentru mine e soferia, nu mi-a placut niciodata sa trag in jug.
Prefer pe lejer, sfatu meu e sa te muti de ici dincolo cativa ani, sa le incerci pe rand pe toate apoi te linistesti si te asezi undeva unde e de tine

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este nromal, fiindca nu esti obisnuit.
Dar dupa 1 luna de zile vei scapa de febra musculara si nu vei mai avea probleme sau dureri.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu te vor durea continuu, dar poti face varice si alte probleme, daca ai 8 sau 12 ore de stat in picioare neintrerupt.
Sfatul meu ar fi sa renunti/demisionezi. Cauta un job mai greu, in care ai cateva pauze. Vei fi mai bine platit, si nu vei avea probleme de sanatate.

| VoidEternal a răspuns:

Te obișnuiești.

| Yuoia a răspuns:

Nu prea ai cum sa te obisnuiesti. Dar cu "antrenament" (facand zilnic asta) vei suporta mai usor.