| Feelhaapy a întrebat:

Bună ziua numele meu e Alex am 22 de ani si eram un om foarte fericit din toate punctele de vedere până acum 1 an si jumatate cand am avut primul atac de panică. Nestiind ce e am cheltuit mulţi bani pe analize si toate cele spre mirarea mea au iesit oke. Dar psihicul mi-a fost dat peste cap, nu mai pot lucra la serviciu cum trebuie nu mai ies in oraş. As dormi non stop doar asta ma mai linişteşte. Mereu cu un ochi pe corpul meu sa vad daca am vreo durere daca se schimbă ceva pe scurt sunt foarte atent la sănătatea mea dar analizele dovedesc că nu am nimic. De scurt timp ma trezesc mereu de minim 2 ori pe noapte si nu ma pot odihni deloc. Sunt unele zile când mi se inmoaie picioarele si imi tremura tot corpul. Am fost la diferiti psihologi care m-au ajutat pe moment dar se pare ca gândurile sunt prea puternice, realizez că sunt o fire mai sensibilă si sperioasă dar nu credeam că aceasta situaţie imi va da viaţa peste cap, as dori cateva sfaturi
încotro să o iau...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Da ce te-a panicat așa

| Donsavas a răspuns:

Salut! Tu iti analizezi corpul si la cea mai mica schimbare,rectionezi caci intotdeuna te gandesti ca se poate intampla ceva care sa iti distruga viata. Pana sa ti o distruga ceva,ti o irosesti tu gandidu te ca exista posibilitati cand e putin probabil sa ti se intample,avand in vedere ca nu suferi de nicio boala fizica. Psihicul asta nu este un organ,este doar modul in care raspunzi mediului inconjurator. Daca tu faci lucruri de genul asta,care mai mult te streseaza,nu te gandi ca previi un rau sau iti faci un favor,ba din contra,intaresti credinte false despre tine care iti aduc indispozitii. Odata cu astea apare si somatizarea. Iti tulburi personalitatea pe zi ce trece cu niste lucruri ireale pe care ti le imaginezi sau doar le exagerezi, fara sa insemne ceva relevant. Intrebare e : Daca esti asa fericit, te consideri implinit si sanatos pari a fi, ce te retine sa traiesti? Gandeste te la asta, nu e nevoie sa ne raspunzi noua.

| DonGiani a răspuns:

Am trecut de multe ori prin ce treci tu. Se poate sa treci peste ele și odată ce te obișnuiești cu ce ai nu te vor mai afecta. Rețeta? Simplu. Fa ce îți place, vizionează multe seriale și filme de comedie și o sa vezi ca știu ce vorbesc. Ai încredere. Succes și multa sănătate happy

| Feelhaapy explică (pentru DonGiani):

Te inteleg dar e sa îţi distragi atenţia de la ceva ce te-a "izolat" timp de 2 ani.

| DonGiani a răspuns (pentru Feelhaapy):

Eu acum sunt foarte bine din punctul asta de vedere happy