| anonim_4396 a întrebat:

Si exact ce vorbeam baieti, s-a concretizat ce ziceam mai ales la intrebarile lui RAY.
Am trei prieteni, unul dintre ei suntem vecini, am facut o intrerupere de prietenie si apoi s-a revenit acum 7 ani. A fost bine, ne ajutam, eram alaturi unu de altul.
De 2, 5 luni vb nasol, ma vede ca cel mai nasol om, orice zic nu e bine, daca zic ceva zice "nu mai explica nimic". In Decembrie a plecat si s-a impacat cu nevasta si s-a dus in alt oras, dupa aia a plecat in afara la munca, a venit in Anglia si bum, inclusiv pana sa vina era ok la telefon.

DAR cum am zis, stiam dinainte ca se poate intampla si deci nu e problema, nu m-a socat deloc, e okey, am vrut sa pun accentul pe faza cu dezamagirea ca sa ne asteptam la ea.
Oricum am ramas cu perioada buna, nu e problema deloc, f bine ca a fost asa, mie mi-a convenit.

Adica omu gandea nasol despre mine de dinainte. Banuiam de dinainte de mult, stiu si de ce. Dar cat mi-a convenit, l-am lasat. Eram pregatit.
Daca nu a asteptam cum fac majoritatea?

80 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Si intrebarea care e?

| Dorotheea21 a răspuns:

La mine s-a concretizat altceva. Ca am vorbit mereu, cu doi robotei: tu si Ray.
Sa te astepti din partea tuturor la dezamagiri, ca sa nu fii dezamagit este 'epoustouflant. Ati inventat drobul de sare care va impiedica sa traiti ca niste oameni normali.
Daca nu erai pregatit, ramaneai dezamagit. Asa, ai fost pregatit! laughing
Mor!

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Drimmero):

Tu poti sa imi mai scrii.
Sunt pregatita! laughing

| Drimmero a răspuns (pentru Dorotheea21):

Esti suparacioasa mai degraba, nu pregatita, mereu ai impresia ca sunt taios,, desi nu dau impresia ca as fi.

Ce sa-ti scriu?

| Mosotti a răspuns (pentru Drimmero):

Ce parere aveti, cam asta era intrebarea. Plus relatare, si se comenta la relatare.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Drimmero):

Lasa. Nu ai inteles gluma. Nu stiu de ce crezi ca sunt suparacioasa. Ma gandesc sa adopt aceasta filosofie uimitoare a lui Mosotti.

| Mosotti a răspuns (pentru Dorotheea21):

Normal ca am fost putin pregatit, stiam cine e de mic, s-a mai cumintit dupa armata, dar felul nu se schimba, insa na, mi-a convenit.
Nu am inventat nimic, multi nu-s pregatiti mai ales in relatii! De multe ori auzi si auzeam "Nu ma asteptam de la ea/el la asta, nu se poate, nu se poateee, era un om de vis, se purta frumos, atent, iubitor", naivi. Mda, se purta si era sincer sau sincera cand se purta, dupa aia cand n-a mai iubit, bum, gaseste altul, alta, se poarta nasol, rece, etc.

Socul e mult mai mare cand omul nu se asteapta si baga mana in foc pentru acel om care a dezamagit. Nu zic ca esti fericit ca a dezamagit, dar treci mai repede peste.

Nu ma astept doar la dezamagiri, asta ai inteles? Am zis ca imi iau in calcul ca si acela ar putea dezamagi la o adica, nu pornesc la drum ca dezamageste, ca chiar ar fi tampenie.
Plec ca e okey, ma bucur cat e ok, macar sa fie mereu.
Nu muri ca nu e cazul.

| Drimmero a răspuns (pentru Dorotheea21):

Filosofia lui il face sa scape de femei, pe tine de cine/ ce te scapa,, tot de femei?

| Mosotti a răspuns (pentru Dorotheea21):

Pai si la examen, stiam ca nu prea am invatat, am zis "ma duc ca iau, dar posibil sa nu iau, dar poate cade ceva ce stiu si iau", am picat, am zis na, aia e, iau la restanta. Dar colegele care ziceau "iaaaau, cum nu?", si cand au picat sa vezi plans pe ele, nu se asteptau! Invatasera ceva, unele erau cu domnu` ca nu le asa balta, mai gandeau ca mai copiaza ceva desi veneau si asistenti la supraveghere, si aia e.

Uite, de ex cand asteptam pe un prieten cu care ma simteam bine, daca nu venea (se intampla f rar, dar se intampla), ma simteam nasol. Daca suna cu o zi inainte si zicea ca nu vine, nu mai ma simteam asa. E doar un exemplu. Te pragatesti cumva de chestia aia, psihic.
Da` tu cum esti pornita pe mine de la un timp de la aia ca nu se poate o civ fara religie (te-a deranjat ca te-am intrebat sa zici de ce, nu doar sa preiei ce scriu unii), orice zic nu e bine, chiar daca ai stii ca e asa, hehe.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Drimmero):

De griji. Ce este cu tine, nu intelegi nimic azi. happy

| Drimmero a răspuns (pentru Dorotheea21):

De fapt n-ai inteles tu mesajul meu...ce griji ai tu?

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Drimmero):

Multe. Nu sunt chiar atat de superficiala cum m.ai vazut tu pe forum.
Noapte buna.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Mosotti):

Dragule, aceasta nu este o discutie serioasa, si nici nu sunt pornita pe tine, cum crezi tu. Au fost momente in care ideile tale m.au enervat, dar pana sa ma cert cu cineva ale carui intrebari ma fac sa si rad, este cale lunga. Daca exista cineva pe forumul acesta care sa tina un balans perfect intre absurditate si ilaritate, tu esti acela. happy Este greu de crezut ca o sa te cert vreodata.

| Mosotti a răspuns (pentru Dorotheea21):

De ce nu este discutie serioasa? Am prezentat o situatie de viata, mai ales ca RAY mi se pare ca a intrebat ceva de genul si s-a comentat si acolo. Nu am facut misto, panarama. Ca daca e sa iau alte intrebari "mi-a iesit o buba...in dos sau sub penis sau.", de alea ce mai zici? Stii ca sunt si din alea. Nu zic ca nu e ok si aia, respect intrebarile oricui si nu rad nici de alea, dar zic asa ca si comparatie.
Macar bine ca te fac sa razi, dar pun mai rar intrebari. Nu stiu de ce altii nu rad, ci doar tu sau poate doar 2-3-4. Nu ma deranjeaza, zic ca idee, fiecare are dreptul sa reactioneze cum considera.

Bine, mai mult ti s-ar parea serios la aceiasi chestie dar pe axa relatii, dezamagiri in relatii, au pus destui despre, dar e acelasi tip de intrebare.

| Drimmero a răspuns (pentru Dorotheea21):

''Nu sunt chiar atat de superficiala cum m.ai vazut tu pe forum."

Sa inteleg ca putintel acolo esti, tu singura ai zis-o

| Mosotti a răspuns (pentru Drimmero):

Nu ma scapa de femei, era vorba la general, la orice relatie de prietenie, nu era vorba de relatii, desi e acelasi lucru. Faptul ca pornesti la drum gandind ca e bine dar luand in calcul ca poate te poate si dezamagi la un momemt dat, nu e ceva care te scapa de o relatie, e dovada de maturitate, am intrebat si eu pe alti oameni, rude ca sa vad daca-s eu dus sau nu, dar nu pe copii de 18 ani.
Dar asta o zic si multi parintii la copii de fapt, daca vad ceva neinregula ii avertizeaza, dar ei la tinerete cred ca orice zboara se papa, uneori si parintii se inseala, dar uneori nu.

De aia tot auzim "daca aveam mintea de acum nu mai eram asa naiv/naiva, eram un copil fara minte, credeam orice".
O inteleg pe doretheea, normal ca rade, vede aiurea, peste 20 ani o sa vada ca asa este, deci o inteleg. Ca daca intrebi un om de 50 ani, gandeste altel.
Si multi tineri sunt asa "cum sa ma dezamageasca, e o prostie, am fost tot pentru prietenii mei, eram acolo mereu cand aveau nevoie, nu se poate sa mi-o faca". Si multi zic dupa un timp "mi-au facut-o".
Sigur ca foarte multe prietenii tin, dar ma refer tot la cele multe care nu.
Daca nu stii astea, inseamna ca ori ai prietenii cu adevarat bune si nu stii cum e la general, ori nu ai trait in lumea asta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Prietenia are niște reguli. Una din ele este să nu aștepți să dureze la nesfârșit. A doua să înțelegi cu și un prieten poate să își schimbe în timp viziunea despre lume, iar ăn noua viziune tu nu mai ai loc.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Exact cam asta ziceam si eu, sa luam in calcul asta! Ce spui tu. Ca sa nu fim foarte tare dezamagiti dupa aia, cei de mai sus nu au inteles ce am vrut sa spun. Multi nici vorba sa ia in calcul asta. Dar una e sa nu mai fi in noua viziune si alta e sa te porti nasol degeaba cu probele in fata.

| Apokales a răspuns:

Deci nu te-a socat, dar in schimb ne scrii pe TPU de asta? Nu inseamna ca esti macar putin dezamagit? Totusi mai vrei sa pierzi vremea pe viitor cu el daca revine la "prietenia" cu tine?
Si totusi modul asta de a gandi, de a fi intotdeauna pesimist in ideea ca nu vei fi dezamagit, nu te determina sa nu te bucuri cu adevarat de viata?

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Pai am impartasit treaba, nu vad de ce nu, am zis, ca tot se vorbea de relatii, oameni, prietenii, RAY punea problemele astea. Voiam sa aud pareri, daca a mai patit cineva, cum a fost, etc. Nu revine la prietenie, ca nu mai am eu de ce.
sadrian spune bine ce zice, a inteles la ce ma refer, nu ai inteles ce am spus inseamna. Sunt doar putin dezamagit, dar nu mult, una ca luasem in calcul ca s-ar putea intampla asta la o adica, alta ca il stiu cine era de dinainte, insa am avut si eu avantaje din prietenia asta si deci a meritat, el nu stia ca eu stiu ca se preface moral, dar cat a facut-o sa imi placa mie, a fost okey. Na, mai petreceam timpul, mai jucam o tabla, un joc, mai vorbeam deci asta avantaj.

Nu am zis sa fi pesimist, sa fi optimist dar sa iei in calcul ca s-ar putea sa fie si nasol la o adica, adica sa nu excluzi posib asta, atata tot. Ca pesimismul e clar o prostie. Ca daca pornesti asa, nu mai legi nici relatie nici amicitie cu nimeni, gandind ca va fi rau.

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

straight face Deci avantajul era ca aveai un prieten decent? Cam asta imi spui tu.
Pesimismul nu-i prostie, doar daca il ai la superlativ. Pesimismul era ala care te determina pe tine sa ii scuipi in ciorba prietenului pentru a-ti aduce aminte cu placere in cazul in care te paraseste.

| RAY a răspuns:

Hey,trebuie sa intelegi ca omul are doua parti,una emotionala si una rationala, de multe ori nici nu ne recunoastem pe noi in multe situații, cand intelegi asta numai poti avea așteptări ca sunt absurde,depinde si de genetica,rasa,educatie,cultura, gandire, sistem de valori, eu am observat niste chestii romani nu prea sunt oameni de incredere sunt tradatori de fel nu toti dar majoritatea ta, istoria confirma asta

| RAY a răspuns (pentru Dorotheea21):

Cum traiesc oameni normali? Se mint ca nu vor fii dezamagiti?

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Ne mutam in peșteră departe de orice ființă umana si s-a rezolvat problema adio dezamăgiri, așteptări, liniște si pace pe eternitare

| Justme79 a răspuns:

Sinceră să fiu nu prea am înțeles foarte bine sensul povești tale dar câtuși de puțin am reușit să înțeleg măcar esențialulhappy deci ați fost 3 prietenii dintre cei trei ai mai rămas cu unul și acesta după o perioadă sa răcit față de tine, după care a revenit din nou și ați reluat așa zisa prietenie... după aceea din nou s-a schimbat datorita unor circumstanțe și tu ai rămas ca la început adică fără prietenii happy sinceră să fiu prima dată am crezut că ești fata laughing) după spre final ca ești băiat un pic aici se subînțelege in fine numai contează sfatul meu pentru tine este gândește-te la tine să îți fie ție bine restul mai puțin conteaza încearcă să îți faci prietenii demni de încredere toate cele bune îți doreschappy

| Liviu a răspuns:

Trebuie sa intelegi ca nu toti sunt afectati de rahaturi de genu.Eu sunt mai parolist, la mine valoreaza mult cuvantul la om.Imi place sa cred ca am o coloana vertebrala, nu ca alte persoane.De asta sunt dezamagit de anumite persoane.De asta am cam taiat in carne vie cand a fost cazu, si am renuntat la prietenii de 20 de ani.Si nu imi pare rau, nici nu carnesc cand e vorba de a imi sustine punctele de vedere respectiv principiile.Prietenie? nu imi place prietenia pe bani sau pentru ajutor.Am nevoie de ajutor dau 10 15 lei, si sunt ajutat.Nu imi place sa fiu dator la nimeni, si nu imi place sa imprumut nimic, masina, bani, sau scule.Sunt un chitros, huh?

| SilentRain a răspuns:

Nu poți sa ai încredere totala nici în frați taii
Dacă ai știu ca asa e el, nu prea ai de ce sa fi dezamăgit

| Dorotheea21 a răspuns (pentru RAY):

Nu se mint, traiesc dezamagirea, cand vine, daca vine, fara sa o astepte, si merg mai departe. Viata nu este facuta numai din pereti de sticla si antibiotice filosofice care sa va apere pe voi, inadaptabilii de dezamagiri.
Mosotti sa imi faca plecaciuni ca i.am dat avant cu cateva postari, intrebarea nu merita nici trei comentarii. laughing

| RAY a răspuns (pentru Dorotheea21):

Nici un om nu se asteapta la dezamagiri, din contra avem asteptari pozitive

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce p*** mea se întâmplă aicea mă. laughing