| anonim_4396 a întrebat:

Si exact ce vorbeam baieti, s-a concretizat ce ziceam mai ales la intrebarile lui RAY.
Am trei prieteni, unul dintre ei suntem vecini, am facut o intrerupere de prietenie si apoi s-a revenit acum 7 ani. A fost bine, ne ajutam, eram alaturi unu de altul.
De 2, 5 luni vb nasol, ma vede ca cel mai nasol om, orice zic nu e bine, daca zic ceva zice "nu mai explica nimic". In Decembrie a plecat si s-a impacat cu nevasta si s-a dus in alt oras, dupa aia a plecat in afara la munca, a venit in Anglia si bum, inclusiv pana sa vina era ok la telefon.

DAR cum am zis, stiam dinainte ca se poate intampla si deci nu e problema, nu m-a socat deloc, e okey, am vrut sa pun accentul pe faza cu dezamagirea ca sa ne asteptam la ea.
Oricum am ramas cu perioada buna, nu e problema deloc, f bine ca a fost asa, mie mi-a convenit.

Adica omu gandea nasol despre mine de dinainte. Banuiam de dinainte de mult, stiu si de ce. Dar cat mi-a convenit, l-am lasat. Eram pregatit.
Daca nu a asteptam cum fac majoritatea?

80 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Trebuie sa intelegi ca nu toti sunt afectati de rahaturi de genu.Eu sunt mai parolist, la mine valoreaza mult cuvantul la om.Imi place sa cred ca am o coloana vertebrala, nu ca alte persoane.De asta sunt dezamagit de anumite persoane.De asta am cam taiat in carne vie cand a fost cazu, si am renuntat la prietenii de 20 de ani.Si nu imi pare rau, nici nu carnesc cand e vorba de a imi sustine punctele de vedere respectiv principiile.Prietenie? nu imi place prietenia pe bani sau pentru ajutor.Am nevoie de ajutor dau 10 15 lei, si sunt ajutat.Nu imi place sa fiu dator la nimeni, si nu imi place sa imprumut nimic, masina, bani, sau scule.Sunt un chitros, huh?

| Mosotti a răspuns (pentru Liviu):

Nu, asta avea cuvant si are, nu inseala, nu fura, dar are comportament nasol, cand ii convine esti bun, cand nu nu.
De exemplu daca ai furat o cutie de cola ar zice "e lasa-i dracu nu conteaza".
Cand ii vine la o adica zice "esti un hot".

Sau daca ai copiat la un ex zice "e, n-are nimic ca nu invatam chiar la toate", alta data "si examenele alea le-ai luat pe copiate".
Sunt exemple doar.
Nu a fost interes financiar cat moral, ca pana la urma si simtitu bine e un interes moral. Cand nu avea unde sa se duca, se purta frumos, cand s-a impacat cu nevasta, invers, nu imediat, dupa cam 2 luni.
Cand traiau parintii si nu avea loc de ei ca nu avea camera lui, venea cam zilnic la mine, cand au murit parintii daca odata pe sapt ne vedeam.
Ceva de genul.
De aia era interesant daca cineva a mai dat de asa tipar.
E schimbator dupa interes chiar si moral mai mult.

| Liviu a răspuns (pentru Mosotti):

Normal si logic e genu de om care e prieten cu cineva doar daca are folos din partea respectivei persoane.

| Mosotti a răspuns (pentru Liviu):

Da, si dovada ca, cam stiam, am zis odata "tu daca...ti-ar fi bine dincolo, nici nu ai mai da p-aci".
In copilarie venea cand nu mai avea tovarasi de distractie, cand avea, nu mai venea cu lunile uneori 1-2 ani, sau cand avea gagica. Adica nu stiu de ce eram pe ultimu loc mereu, atunci chiar nu pricepeam, de fapt asta nu pricep nici acum. Aia erau doar de distractie, cluburi, femei, nimic altceva. Probabil se simtea mai bine cu aia dat fiind ca aveau acelasi fel, nu stiu. Ca eu am cu totul alte preocupari. Nu condamn, doar ma mir.

Adica nu vedeai "ma gagica, ma duc la prietenu meu azi", nu f des, dar din cand in cand, nici vorba. Sau sa vina cu ea aici.

| RAY a răspuns:

Hey,trebuie sa intelegi ca omul are doua parti,una emotionala si una rationala, de multe ori nici nu ne recunoastem pe noi in multe situații, cand intelegi asta numai poti avea așteptări ca sunt absurde,depinde si de genetica,rasa,educatie,cultura, gandire, sistem de valori, eu am observat niste chestii romani nu prea sunt oameni de incredere sunt tradatori de fel nu toti dar majoritatea ta, istoria confirma asta

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Prietenia are niște reguli. Una din ele este să nu aștepți să dureze la nesfârșit. A doua să înțelegi cu și un prieten poate să își schimbe în timp viziunea despre lume, iar ăn noua viziune tu nu mai ai loc.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Exact cam asta ziceam si eu, sa luam in calcul asta! Ce spui tu. Ca sa nu fim foarte tare dezamagiti dupa aia, cei de mai sus nu au inteles ce am vrut sa spun. Multi nici vorba sa ia in calcul asta. Dar una e sa nu mai fi in noua viziune si alta e sa te porti nasol degeaba cu probele in fata.

| Drimmero a răspuns:

Si intrebarea care e?

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Drimmero):

Tu poti sa imi mai scrii.
Sunt pregatita! laughing

| Drimmero a răspuns (pentru Dorotheea21):

Esti suparacioasa mai degraba, nu pregatita, mereu ai impresia ca sunt taios,, desi nu dau impresia ca as fi.

Ce sa-ti scriu?

| Mosotti a răspuns (pentru Drimmero):

Ce parere aveti, cam asta era intrebarea. Plus relatare, si se comenta la relatare.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Drimmero):

Lasa. Nu ai inteles gluma. Nu stiu de ce crezi ca sunt suparacioasa. Ma gandesc sa adopt aceasta filosofie uimitoare a lui Mosotti.

| Drimmero a răspuns (pentru Dorotheea21):

Filosofia lui il face sa scape de femei, pe tine de cine/ ce te scapa,, tot de femei?

| Mosotti a răspuns (pentru Dorotheea21):

Pai si la examen, stiam ca nu prea am invatat, am zis "ma duc ca iau, dar posibil sa nu iau, dar poate cade ceva ce stiu si iau", am picat, am zis na, aia e, iau la restanta. Dar colegele care ziceau "iaaaau, cum nu?", si cand au picat sa vezi plans pe ele, nu se asteptau! Invatasera ceva, unele erau cu domnu` ca nu le asa balta, mai gandeau ca mai copiaza ceva desi veneau si asistenti la supraveghere, si aia e.

Uite, de ex cand asteptam pe un prieten cu care ma simteam bine, daca nu venea (se intampla f rar, dar se intampla), ma simteam nasol. Daca suna cu o zi inainte si zicea ca nu vine, nu mai ma simteam asa. E doar un exemplu. Te pragatesti cumva de chestia aia, psihic.
Da` tu cum esti pornita pe mine de la un timp de la aia ca nu se poate o civ fara religie (te-a deranjat ca te-am intrebat sa zici de ce, nu doar sa preiei ce scriu unii), orice zic nu e bine, chiar daca ai stii ca e asa, hehe.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Drimmero):

De griji. Ce este cu tine, nu intelegi nimic azi. happy

| Drimmero a răspuns (pentru Dorotheea21):

De fapt n-ai inteles tu mesajul meu...ce griji ai tu?

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Drimmero):

Multe. Nu sunt chiar atat de superficiala cum m.ai vazut tu pe forum.
Noapte buna.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Mosotti):

Dragule, aceasta nu este o discutie serioasa, si nici nu sunt pornita pe tine, cum crezi tu. Au fost momente in care ideile tale m.au enervat, dar pana sa ma cert cu cineva ale carui intrebari ma fac sa si rad, este cale lunga. Daca exista cineva pe forumul acesta care sa tina un balans perfect intre absurditate si ilaritate, tu esti acela. happy Este greu de crezut ca o sa te cert vreodata.

| Mosotti a răspuns (pentru Dorotheea21):

De ce nu este discutie serioasa? Am prezentat o situatie de viata, mai ales ca RAY mi se pare ca a intrebat ceva de genul si s-a comentat si acolo. Nu am facut misto, panarama. Ca daca e sa iau alte intrebari "mi-a iesit o buba...in dos sau sub penis sau.", de alea ce mai zici? Stii ca sunt si din alea. Nu zic ca nu e ok si aia, respect intrebarile oricui si nu rad nici de alea, dar zic asa ca si comparatie.
Macar bine ca te fac sa razi, dar pun mai rar intrebari. Nu stiu de ce altii nu rad, ci doar tu sau poate doar 2-3-4. Nu ma deranjeaza, zic ca idee, fiecare are dreptul sa reactioneze cum considera.

Bine, mai mult ti s-ar parea serios la aceiasi chestie dar pe axa relatii, dezamagiri in relatii, au pus destui despre, dar e acelasi tip de intrebare.

| Drimmero a răspuns (pentru Dorotheea21):

''Nu sunt chiar atat de superficiala cum m.ai vazut tu pe forum."

Sa inteleg ca putintel acolo esti, tu singura ai zis-o

| Mosotti a răspuns (pentru Drimmero):

Nu ma scapa de femei, era vorba la general, la orice relatie de prietenie, nu era vorba de relatii, desi e acelasi lucru. Faptul ca pornesti la drum gandind ca e bine dar luand in calcul ca poate te poate si dezamagi la un momemt dat, nu e ceva care te scapa de o relatie, e dovada de maturitate, am intrebat si eu pe alti oameni, rude ca sa vad daca-s eu dus sau nu, dar nu pe copii de 18 ani.
Dar asta o zic si multi parintii la copii de fapt, daca vad ceva neinregula ii avertizeaza, dar ei la tinerete cred ca orice zboara se papa, uneori si parintii se inseala, dar uneori nu.

De aia tot auzim "daca aveam mintea de acum nu mai eram asa naiv/naiva, eram un copil fara minte, credeam orice".
O inteleg pe doretheea, normal ca rade, vede aiurea, peste 20 ani o sa vada ca asa este, deci o inteleg. Ca daca intrebi un om de 50 ani, gandeste altel.
Si multi tineri sunt asa "cum sa ma dezamageasca, e o prostie, am fost tot pentru prietenii mei, eram acolo mereu cand aveau nevoie, nu se poate sa mi-o faca". Si multi zic dupa un timp "mi-au facut-o".
Sigur ca foarte multe prietenii tin, dar ma refer tot la cele multe care nu.
Daca nu stii astea, inseamna ca ori ai prietenii cu adevarat bune si nu stii cum e la general, ori nu ai trait in lumea asta.

| troleibuz a răspuns (pentru Dorotheea21):

De ce nu scrii ca un om normal daca vezi ca toata lumea are dificultati in a te intelege?

| SilentRain a răspuns:

Nu poți sa ai încredere totala nici în frați taii
Dacă ai știu ca asa e el, nu prea ai de ce sa fi dezamăgit

| Mosotti a răspuns (pentru SilentRain):

Pai tocmai asta zic, am pus aici ca sa fie si ca exemplu pentru altii care-si fac iluzii, mai ales si in relatii, ca e acelasi principiu, dar cum n-am avut dezamagiri in relatii, nu aveam cum pune despre aia undeva.

| SilentRain a răspuns (pentru Mosotti):

Intenția ta e bună dar ai uitat ca oamenii nu asculta, până nu dau eii singurii cu capul de bolovan nu realizează că doare
Sincera sa fiu 'nu am înțeles mai exact prima dată ce ai vrut de fapt sa spui
Am multe experiențe genul, aveam ce sa povestesc si eu happy

| Mosotti a răspuns (pentru SilentRain):

Exact cam asta si urmaream, sa va dati pareri, sa va povestiti prin ce ati trecut si voi. Am uitat sa pun in intrebare, dar era clar credeam. Chiar m-as bucura daca ai povesti si tu, macat una din experiente. Mai invat si eu ceva, ca nu le stiu pe toate, mai aud cazuri.

Nu doar raspunsuri la subiectul meu, ci si alte experiente pe acelasi subiect.

Ca de ex sunt si alte tipuri de oameni rai, care mereu incearca sa te fure, sa te insele, neseriosi, deci nu tiparul celui de care vorbeam, fiecare caz poate fi diferit.

| SilentRain a răspuns (pentru Mosotti):

Ai putea sa mai pui o data întrebarea asta, dar mai simplu formată
Pai am luat tepe mici pana la membrii familiei la care nu ma asteptam sa imi bage cuțite în spate
Dezamăgirea rămâne, așteptările scad si măcar am invatat ceva

| Mosotti a răspuns (pentru SilentRain):

Pai e f simplu pusa, trebuia sa si explic putin despre ce e vorba, era o regula dar nu stiu daca si aici, ca nu ai voie sa deschizi dubluri de topic, adica despre acelasi subiect.

Pai normal ca si de la membrii de familie, frati, surori, ca nu cred ca parinti, bunici. In Germania de ex fratii nu-s rude de gradul 1.
La mine asteptarile nu scad, dau nota 10 la fiecare incercare, si scad din nota daca e cazul, nu invers.

| SilentRain a răspuns (pentru Mosotti):

Nu,doar ca te pierzi în detalii si ratezi esența, se crează o confuzie
Uite un exemplu de întrebare :Voi prin ce experiență de dezamăgiri a-ti trecut?
Si mai jos sa scrii povestea ta *înțelegi ce vreau sa zic *
Da până la urmă nu e nimeni dator sa faca ceva pentru mine, asta e viața eu m-am obisnuit

| Mosotti a răspuns (pentru SilentRain):

Buna idee cu intrebarea! O pun pe aia. Si atunci incerc sa o sterg pe asta dar mie nu-mi vine mailul de stergere. Tot la conversatii pun.

| Emma30555 a răspuns:

Uneori se întâmplă și asa. E bine sa ai mai mulți prieteni sa vorbești cu mai mulți oameni, nu doar cu unul, doi. În felul asta te mai modelezi, mai înveți de la ei, mai evoluezi. Din ce am văzut eu la tine, te pierzi prea mult în amănunte, ai ideile tale fixe uneori și nu vezi și alte orizonturi. Fi mai deschis și nu mai analiza atât de mult totul. Iar în legătură cu acel amic și el poate ca a fost dezamăgit... Nu e nicio problema îți vei face alt prieten, părerea mea din experienta mea e ca dacă suntem deschiși ne facem pe parcursul vieții prieteni noi

| Apokales a răspuns:

Deci nu te-a socat, dar in schimb ne scrii pe TPU de asta? Nu inseamna ca esti macar putin dezamagit? Totusi mai vrei sa pierzi vremea pe viitor cu el daca revine la "prietenia" cu tine?
Si totusi modul asta de a gandi, de a fi intotdeauna pesimist in ideea ca nu vei fi dezamagit, nu te determina sa nu te bucuri cu adevarat de viata?

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Pai am impartasit treaba, nu vad de ce nu, am zis, ca tot se vorbea de relatii, oameni, prietenii, RAY punea problemele astea. Voiam sa aud pareri, daca a mai patit cineva, cum a fost, etc. Nu revine la prietenie, ca nu mai am eu de ce.
sadrian spune bine ce zice, a inteles la ce ma refer, nu ai inteles ce am spus inseamna. Sunt doar putin dezamagit, dar nu mult, una ca luasem in calcul ca s-ar putea intampla asta la o adica, alta ca il stiu cine era de dinainte, insa am avut si eu avantaje din prietenia asta si deci a meritat, el nu stia ca eu stiu ca se preface moral, dar cat a facut-o sa imi placa mie, a fost okey. Na, mai petreceam timpul, mai jucam o tabla, un joc, mai vorbeam deci asta avantaj.

Nu am zis sa fi pesimist, sa fi optimist dar sa iei in calcul ca s-ar putea sa fie si nasol la o adica, adica sa nu excluzi posib asta, atata tot. Ca pesimismul e clar o prostie. Ca daca pornesti asa, nu mai legi nici relatie nici amicitie cu nimeni, gandind ca va fi rau.

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

straight face Deci avantajul era ca aveai un prieten decent? Cam asta imi spui tu.
Pesimismul nu-i prostie, doar daca il ai la superlativ. Pesimismul era ala care te determina pe tine sa ii scuipi in ciorba prietenului pentru a-ti aduce aminte cu placere in cazul in care te paraseste.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Ne mutam in peșteră departe de orice ființă umana si s-a rezolvat problema adio dezamăgiri, așteptări, liniște si pace pe eternitare

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Avantaju a fost ca m-am simtit bine cu el cat a fost bine, deci nu regret. Pai aia care-l au la superlativ nu mai fac relatii pornind ca e imposibil sa nu fie rau, nu iau doar partea frumoasa pana la acel eventual rau.
Am zis ideea e ca nu regret ca am fost amic cu el doar ca a facut asta acum, multi zic "aa daca stiam.", asta n-are sens.

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Pai asta nu e bine, asta e pesimism exagerat cum zice oracle, nici asa. Mergem inainte cat e bine, daca o fi sa fie nasol, vedem atunci, dar nu ratam ceva bun doar ca e posibil sa fim dezamagiti candva, insa trebuie sa luam in calcul ca s-ar putea intampla, sadrian46 gandeste cam la fel, dupa ce scrie, si el are in cap asta la o adica.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Mann eu glumeam

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

Si atunci care-i problema? Ti-au ramas amintirile, ce mai vrei? Te-ai simtit bine si s-a dus dracu' asa cum fac toti la un moment dat, intr-un fel sau altul.

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Glumeai, eu nu glumeam, faza cu pestera se intampla des (la figurat), adica multi de teama dezamagirii evita din start sa mai faca vreo amicitie sau relatie cu pesimismul ca va fi rau. Eu nu fac asa, ca e total aiurea, ia orice sansa sa fie bine.
Daca au dezamagit 1-2-3-10 parteneri, amici, merg mai departe, nu inseamna ca daca al 10-lea a dezamagit, vor dezamagi si urmatorii 50.

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Pai eu nu mai vreau nimic, voiam sa mai aud pareri, daca cineva a mai trecut prin asta, si asa mai departe, cum se intampla la alte subiecte in general "da, si eu uite ce am patit, ceva asemanator.", din astea "vezi ca tiparul ala se numeste cumva...".

Pui si tu niste intrebari cum erau aia, trebuia sa le zici ca ai glumit sau ai facut misto, la fiecare pas desi era limpede ca ai glumit. De ex "te culci si te trezesti mort", logic ca era la misto, ca n-ai cum sa te trezesti mort.
Sau "te duci dracu si mirosi florile la radacina", adica esti in pamant daca mori, si altele.
Multi prindeau faza, dar unii nu.

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

Si de ce nu intrebi, tu, frumos, pe scurt, fara poveste ce ai de intrebat pentru ca asa iti raspund mai multe persoane care au si sila si lene sa-ti citeasca toata intrebarea de 3 pagini in Word happy?
Observ ca mereu faci asta, iar mie imi este sila sa citesc atata pentru ca nu esti un Stephen King ca sa imi captezi atentia sau ceva de genul. tongue

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Daca au sila sa citeasca inseamna ca nu ii intereseaza subiectul, cand int, nimic nu este prea mult, bine ca nu esti pe sp ca luai 5 puncte si suspend 3-14 zile, exista un mod acolo la o singura arie care zice "nu iti place, nu intra! Nu incepeti cu "esti troll" sau altele". Si e normal. Si pentru cuv sila mai luai inca cateva puncte (la 10 automat useru e banat definitiv, pierzi nr de postari si tot).

Daca iti e sila nu raspunde! E simplu. Nu te int dar intri si zici ca nu iti place sa citesti, ciudat. Du-te unde iti place.
Faca asta ca asa vreau si asa imi place, repet, nu-ti convine nu citi! Cui ii place cum sunt, bine, cui nu, sa se duca tare cu racheta. Scurt. Eu tot asa voi scrie, si sunt f multi care scriu mai mult la relatii? Sau nu stii? Dar eu citesc tot ca ma intereseaza.
Si lasa-i pe altii sa faca cum vor, nu mai vb in numele lor!
Cine are ce scrie are, asta e!
Si cand ti-a placut ai citit in multe locuri mesaje chiar mai lungi! Stii f bine. Ai raspuns la fel, deci nu e deloc cum spui.
Sau nu esti tu si e altcineva pe contul tau, ca esti opusul fata de cum te stiam.

Uite topicu asta e mai lung al cuiva, si multi au raspuns fara sa zica ca e prea mult:
https://www.tpu.ro/......-clasicul/

| StrongHeart a răspuns:

O lectie pe care am invatat-o dupa ce m-am dat cu capul de pereti toata viata: Sa nu ai asteptari de la ceilalti ca sa nu ai parte de dezamagiri!

| Mosotti a răspuns (pentru StrongHeart):

Nici asa. Poti avea pana la proba contrarie.

| Dorotheea21 a răspuns:

La mine s-a concretizat altceva. Ca am vorbit mereu, cu doi robotei: tu si Ray.
Sa te astepti din partea tuturor la dezamagiri, ca sa nu fii dezamagit este 'epoustouflant. Ati inventat drobul de sare care va impiedica sa traiti ca niste oameni normali.
Daca nu erai pregatit, ramaneai dezamagit. Asa, ai fost pregatit! laughing
Mor!

| Mosotti a răspuns (pentru Dorotheea21):

Normal ca am fost putin pregatit, stiam cine e de mic, s-a mai cumintit dupa armata, dar felul nu se schimba, insa na, mi-a convenit.
Nu am inventat nimic, multi nu-s pregatiti mai ales in relatii! De multe ori auzi si auzeam "Nu ma asteptam de la ea/el la asta, nu se poate, nu se poateee, era un om de vis, se purta frumos, atent, iubitor", naivi. Mda, se purta si era sincer sau sincera cand se purta, dupa aia cand n-a mai iubit, bum, gaseste altul, alta, se poarta nasol, rece, etc.

Socul e mult mai mare cand omul nu se asteapta si baga mana in foc pentru acel om care a dezamagit. Nu zic ca esti fericit ca a dezamagit, dar treci mai repede peste.

Nu ma astept doar la dezamagiri, asta ai inteles? Am zis ca imi iau in calcul ca si acela ar putea dezamagi la o adica, nu pornesc la drum ca dezamageste, ca chiar ar fi tampenie.
Plec ca e okey, ma bucur cat e ok, macar sa fie mereu.
Nu muri ca nu e cazul.

| RAY a răspuns (pentru Dorotheea21):

Cum traiesc oameni normali? Se mint ca nu vor fii dezamagiti?

| Dorotheea21 a răspuns (pentru RAY):

Nu se mint, traiesc dezamagirea, cand vine, daca vine, fara sa o astepte, si merg mai departe. Viata nu este facuta numai din pereti de sticla si antibiotice filosofice care sa va apere pe voi, inadaptabilii de dezamagiri.
Mosotti sa imi faca plecaciuni ca i.am dat avant cu cateva postari, intrebarea nu merita nici trei comentarii. laughing

| RAY a răspuns (pentru Dorotheea21):

Nici un om nu se asteapta la dezamagiri, din contra avem asteptari pozitive

| Mosotti a răspuns (pentru Dorotheea21):

Ai zis bine prima parte si eu zic la fel, se pare ca nu ai inteles ce am spus. Pai dai postari daca vrei, nu e problema daca nu dai, nu e obligat sa dai. Daca nu merita 3 comentarii de ce ai dat si pe cele trei?!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce p*** mea se întâmplă aicea mă. laughing

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Mama parca esti mufa, m-ai facut sa rad putin, stiu eu cine e, nu aici, dar unde e, era chemat cand erau probleme, era moderator, zicea "ce ma? ce e ma asta aici?", daca venea venea sa rez problema, ca aparea f rar, pai citeste deca vrei intrebarea. si o sa vezi ce se intampla.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Ăăă, eu nu am înțeles întrebarea de la final, textul l-am înțeles cât de cât. Adică vrei să zici că mai bine ai rămas dezamăgit acum decât să rămâi mai încolo?
Faza cu moderatorul "pă bodyguard style" nu am înțeles-o nici asta, de mine vorbești?

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Aooleu, s-a facut greseala de tastatura!

"Daca nu a asteptam cum fac majoritatea?", in loc de a era ne. Valabil si pentru altii care nu au inteles.

Adica am zis ca am trecut mai bine peste asta pentru ca in general iau in calcul ca este posibil la o adica ca persoana cutare sa dezamageasca, nu ca plec cu pesimism.
Dar daca nu m-as fi asteptat?! Adica daca nu luam in calcul si juram ca altii ca nu se poate intampla?! Aparea o dezamagire mare mai mult de suprindere, soc.

Cu moderarorul era simpatic cum ai scris "Ce e ma aici?". Asa facea si ala. Exact cam citatul asta. Adica "a fost cazu sa viu eu? Lasa ca rez eu problema". Si mi-ai adus aminte de el.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Ahh, ok. happy

Normal că dacă tu consideri o persoană într-un anumit fel dezamăgirea e mai mare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Care-i întrebarea masotti că vreau să-ți răspund, nu am înțeles-o.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Era o prezentare a situatiei ca si intamplare de viata, am uitat sa adaug si intrebarea, dar presupun ca s-ar fi comentat oricum cu pareri. Intrebarea era sa aud pareri despre, si daca cineva a mai trecut prin asta si cum a reactionat, se astepta, nu se astepta la o adica, etc, deci comentarii de tot felul despre subiect.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Acum am văzut că "întrebarea" e în conversații, sorry. happy

Ce te-a dezamăgit cel mai tare în situația asta?

Și eu am rămas dezamăgit, m-am întrebat cum e posibil ca niște familiari să facă anumite chestii cu alți familiari de-al lor, nu intru în detalii, e ceva ce se întâmplă la puțini din fericire. După vreo 2 săptămâni am trecut peste și am înțeles că asta-i viața, există violatori, asasini, persoane care își abuzează proprii copii în diferite moduri și, am trecut peste.
În viață se întâmplă și lucruri din astea, dacă ești inteligent înveți.
Dacă se comporta urât cu tine ai scăpat de o persoană foarte urâtă zic eu, dar, viața merge înainte, atâta timp cât nu ți-a creat probleme, mergi înainte.
Și să știi că mai devreme sau mai târziu o să apară altă dezamăgire, fac parte din viață, încearcă să le eviți dar nu cu forța, că mi se pare că tu acolo tragi. În rest fii bucuros că ai scăpat de el, dacă e altcineva decât cel cu care te-ai împrietenit tu.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

M-a dezamagit putin pentru ca luasem in calcul, nu e cu forta, am mai zis de n ori, nu plec de la premiza ca va dezamagi, ci doar iau in calcul cum zici tu, ca este posibil sa dezamageasca, atat, macar sa nu fie asa.

Sincer sunt invers, nu sunt sigur ca va veni alta dezamagire neaparat, ci doar ca ar putea veni.

M-am dezamagit putin pentru ca omul se purta exemplar de 7 ani din toate punctele de vedere, de specificat ca nu se prea intelegea nici cu parintii, nu avea camera lui de cand e, nici cu nevasta si socrii din alt oras apropiat de buc. 10 luni era inca la nevasta dar nu se intelegeau deloc si vorbeam la tel, pe mess, dupa aia a venit acasa aici ca se certasera urat, si nu mai se ducea acolo decat in weekend pentru copil, apoi 5 zile era aici, dormea sus la parinti, si dupamiaza venea la mine.

In prima faza au murit parintii lui, avand casa la dispozitie, deja venea cam rar la mine si nici nu prea ma invita la el, hai sa zic odata pe sapt si scurt, desi timpul era acelasi.
Faza doi, dupa cateva luni sotia s-a hotarat sa se schimbe si sa se poarte frumos, dupa un timp s-a mutat iar in orasul ala.
A mai durat doua luni si dupa aia s-a schimbat!
Banui ca nu avea unde se duce si ii convenea compania mea, asa ca si el oferea, adica ce e si corect. Cand a avut unde, gata, s-a dus. Il mai imprumutam si cu bani din cand in cand, ii dadea la fix cand stabileam, deci era serios.
Nu regret nimic, dar zic ca idee.
Cam asa.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Moamă cât ai scris, o să citesc altădată. happy

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Acum înțeleg eu de ce ești așa dezamăgit, ai înțeles că te-a folosit când tu îl considerai prieten, și nici acum nu prea realizezi. Vrei să-ți spun ceva? Problema e la tine, nu știu care e, dar e la tine. Persoane de genu există multe, ce să faci, când ești nimeni te folosești de oricine ca să mai ai niște avantaje.
Alegeți mai bine prietenii.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am zis ca-s foarte dezamagit stiindu-l de dinainte, si atat timp cat mi-a oferit si mie ce am vrut si am fost si eu f bine, nu regret nimic, adica s-a folosit, m-am folosit, dar putin sunt dezamagit ca-si repeta felul de a fi. Adica nu s-a schimbat. S-a mai cumintit dupa armata, e corect, dar se pare ca inauntru felul a ramas. S-a mai cumintit la rebelism, golanism doar.

Si mai ziceau psihologii, ca omu se schimba, ca, aiurea, nu se schimba niciodata.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Anumite chestii nu se schimbă, treci mai departe!

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa e, dar ziceam doar.

| Justme79 a răspuns:

Sinceră să fiu nu prea am înțeles foarte bine sensul povești tale dar câtuși de puțin am reușit să înțeleg măcar esențialulhappy deci ați fost 3 prietenii dintre cei trei ai mai rămas cu unul și acesta după o perioadă sa răcit față de tine, după care a revenit din nou și ați reluat așa zisa prietenie... după aceea din nou s-a schimbat datorita unor circumstanțe și tu ai rămas ca la început adică fără prietenii happy sinceră să fiu prima dată am crezut că ești fata laughing) după spre final ca ești băiat un pic aici se subînțelege in fine numai contează sfatul meu pentru tine este gândește-te la tine să îți fie ție bine restul mai puțin conteaza încearcă să îți faci prietenii demni de încredere toate cele bune îți doreschappy

| Mosotti a răspuns (pentru Justme79):

Ideea e ca unul din prieteni se purta frumos, era okey timp de 7 ani. Deodata din omul ala ok, eram opusul, daca a platit doua abo simultan la Netflix ca din greseala avea doua mailuri puse, si i-am zis ca "e posibil sa te fi si furat", zicea ca nu gandesc, ca nu se poate, deci orice era contra, si asa mai departe.
Si am pus cazul ca lectie de viata sa aud pareri despre, si despre cine a mai patit si in ce context, adica parerei de ce ar face cineva asa, si asa mai departe.

Adica omu gandea nasol despre mine de mult de fapt. Si acum a zis adevaru ce gandea. Atata a "indurat" ca nu a mai putut sa taca, desi eu nu i-am facut nici odata nimic, si cand vrei sa-i explici, nu te lasa sa explici, zice "nu incerca sa ma lamuresti si sa ma intorci". Avantajele morale reciproce nu se epuizasera sa zici ca nu mai avea interes la o adica.

| Justme79 a răspuns (pentru Mosotti):

Te înțeleg dar cel mai bine pentru tine este să te îndepărtezi de el deoarece posibil ca el să numai este cum a fost odată acel băiat pe care tu îl cunoșteai acum ceva timp... gândește că nimeni nu rămâne o veșnicie la fel și fac referință la modul general happy

| Mosotti a răspuns (pentru Justme79):

Nu, el mereu a fost asa si asa ramane, doar ca se preface ca e bine cand are interesul in mare parte moral. Cand are interes, iti ofera comportament, companie cum trebuie si nu o sa regreti perioada aia chiar daca te dezamageste mai in colo.
Adica stie f bine cum sa se poarte cand trebuie. Nu ai cum zice "daca stiam nu mai stateam cu tine", in nici un caz. Stateai ca-ti era bine cat stateai.

Nu se discutau doar neutre, te asculta, daca aveai o problema se gandea si dupa 2 zile zicea "m-am gandit la ce ai zis si parerea mea e ca...", bine ca asta era reciproc, doar ca eu eram neschimbator si era pe bune.
Deci nu era doar amic de pasiuni fara leg cu viata personala.
Ii ziceam mamei "asta e baiat destept foc, jos palaria, stie cum sa joace teatru, stie ce vrei si ce sa-ti dea", de dinainte.

Te ajuta, mi-a adus om pentru zugraveala cand eram cu casa praf dupa ce i-am dat afara pe primii ca nu-si faceau treaba, m-a dus sa luam materiale, m-a dus cu masina unde aveam nevoie, m-a sustinut in fata altora care erau contra mea.
Mi-a facut cadru pentru pat ca eu nu ma pricepeam, a ajutat la carat mobila de aruncat, de la etaju 7, sa car usa de fier 7 etaje, etc.
Si eu am ajutat cu ce am putut daca era cazul, dar zic ca idee.
Era tare omu!

| Emma30555 a răspuns (pentru Mosotti):

Prietenul tău era cam pe interes și se gândea doar la el. Tu ai luat de era mai bun de la el dar din punctul asta de vedere el a greșit mai mult fiindcă tu erai constant în comportament deci mai de baza ca om decat el. Probabil ca și tu aveai defectele tale de care nu îți dai seama dar totuși genul asta de oameni cum era amicul tău nu sunt de baza, sunt de umplutura și ajung sa dezamăgească

| Mosotti a răspuns (pentru Emma30555):

Exact! Eu nu eram pe interes in sens ca stau doar cat nu am unde ma duce, ci chiar ma simteam bine cu el, si oriunde ma duceam, tot as fi venit pe la el din cand in cand. Aveam tupeul sa zic nevestei sau gagicii "ma duc la prietenul meu".
Nu l-am dezamagit cu nimic, chiar l-am ajutat si cu ceva in mod repetat, lucru care foarte putini ar fi facut. Si hai sa ti-o zic pe directe, tu ai da 1500 lei imprumut si sa iti dea dupa 7 luni inapoi? Bineinteles, stabilit, nu ca a fost neserios, ca niciodata nu a fost asa, de ce sa mint.
Daca ai vedea cum a vb, te-ai cruci, cand am zis sa zica ce am facut in anii astia, nu zice. Il deranjeaza ca-l contrazic, asta e, nu poti zice da da da, zice ca-l tampesc cu explicatiile, pai si sa stau ca prostu asa? Daca tot acuza nejustificat?

Orice zic e impotriva mea. Zice "nu mai explica, nu ma intoarce", nu te lasa sa explici sa vada ca nu e ca el pe dovedite.
Venise un om cu probleme medicale, eu nu am vazut data cand a scris, banuiam ca a scris mai de mult si ca nu mai intra des, asa ca i-am dat privat sa vb pe mail.
Nasol! "ai facut tot ca tine, te-ai dus pe mail pentru interesu tau personal", si cand am zis de ce am dat, iar a zis nu ma intoarce.
Daca stiam ca intra des, scriam doar pe forum!
Ce interes? De comunicare?!

Continuam aici, buna ideea colegei sa pun intrebarea mai clar.

https://www.tpu.ro/......te-bine-7/

| Emma30555 a răspuns (pentru Mosotti):

Eu am dat bani la prieteni și chiar străini cu împrumut, nu asta e problema. Cred ca am dat și suma mai mare decât tine dar pentru mine asta nu e mare chestie ca doar i am primit înapoi. Bineinteles ca și mie mi au dat împrumut alții deci ajutorul a fost reciproc. În legătură cu dezamăgirea amicului tau, ia un pic în serios ca e dificil sa ai un amic care te contrazice la orice vorba, care despica firul în patru și o tine pe a lui, tu poate crezi mereu ca ai dreptate dar fi convins ca uneori nu ai avut și poate te legi de prea multe detalii irelevante, eu îți spun asta ca să lucrezi un pic și la defectele tale. Și da sa ști ca eu dacă vad un om ca nu are dreptate suta la suta dar simt ca nu e cazul sa i demonstrez o las asa, nu simt nevoia sa demonstrez mereu ca am dreptate, împortant e sa știu eu asta, nu mi pasa asa mult sa arat ca e ca mine. Ce rost are sa insist pe un subiect care nu se termina într un caz de genul asta,... E bine sa fim receptivi și la ceilalți oameni, adică sa fim noi înșine dar sa mai lăsăm de la noi când e cazul, sa nu plictisim sau obosim cu ideile noaste, fiecare mai face asa asa dar unii mai știu când sa lase de la ei și când nu. Pe de alta parte el a greșit mult mai mult ca tine fiindcă tu o făceai involuntar, ca asa ți era felul, pe când el era cam parsiv. Eu gândesc ca tine din acest punct de vedere, prietenii sunt prieteni iar partenerul de viata e partenerul de viata. Îmi fac timp pentru toți oamenii apropiați fiindcă iubitul poate sa plece dar familia și prietenii rămân. Cam asta e ideea și mulți fac greșeală sa se îndepărteze de prieteni când își fac o relație apoi suferă când rămân singuri și se simt izolați dar de fapt sunt doar bătuți în cap...

| Mosotti a răspuns (pentru Emma30555):

Intra te rog dincolo daca vrei, ca sa nu vb de acelasi subiect in doua locuri. Raspunde acolo la mesajul asta daca doresti.

Pai si daca dai banii inapoi, ai cand ai nevoie, in general nu prea multi fac asa. Nu m-a deranjat ca am facut, am zis doar, ca la cine cerea "n-am ma, ca...". Nu asa ca nu e mare chestie, nu multi fac ce ai facut tu si prietenii tai. Ca si la banca dai inapoi dar cu dobanda, si la provident dai dar dublu inapoi.

Cu contrazicerea nu e, de ex:
Te acuza ca ai facut ceva cu intentie rea, tu vrei sa ii explici ca nu aia era intentia, si gata, nu te lasa sa zici nimic, o tine ca ai vrut sa faci raul ala. Mesajele sunt acolo, deci nu ca nu as zice eu tot la o adica.
Daca zici "te-am apreciat ca ai facut cutare pentru mine", zice "eee apreciezi, nu incerca sa te scoti ca nu tine, nu ma mai intoarce". Deci te ia de mincinos 101 % orice zici. Adica esti un mincinos, parsiv, rau! Si nu ai cum sa spui nimic contra desi nu zice deloc adevarul.
Adica nu mai erai ala care era om pana acum, ca pana acum zicea si el ca ai fost f om. Nu-ti vede chestiile bune, ti le neaga acum si pentru trecut si pentru prezent! Desi tu esti 100 % acelasi.

De exemplu daca il sustineam in fata cuiva atunci zicea "multumesc ca ai facut-o, apreciez", acum "aaa ai facut-o doar asa le arati lor ca te pui contra lor". Deci aceiasi fapta din trecut vazuta invers.

Adica cum? Sa te acuze si tu sa stai asa doar sa nu-l contrazici? E vb ca te acuza! Nu sa arati doar ca ai dreptate, ca aia e o prostie.
Nu e normal ca clarifici treaba? Nu e doar schimb de opinii.
Acuma cred ca ai inteles. Tu cum te-ai simti?

De ex "ai dat privat aluia sa fie tot ca tine in loc sa vb pe forum, ai facut-o pentru interesele tale personale", daca zici "nu, nu am vazut data si am crezut ca omul ala intra rar, si ca sa pastram comunicarea am zis sa vb pe mail, nu intentionat am avut intentia sa nu vb pe forum, daca stiam ca intre frecvent nu mai dadeam privat sa vb pe mail", "NUUU ma mai intoarce, nu mai imi explica ca-s scarbit de explicatiile astea, nu e asa".

| Emma30555 a răspuns (pentru Mosotti):

Acum ca ai explicat lucrurile astfel bineînțeles ca e altceva. Eu ma referea la discutii neutre dar ce spui tu e alta treaba. E clar ca omul asta nu prea mai era cum trebuie și faptul ca nu a apreciat ajutorul dat e foarte urat. Eu dacă am fost ajutata am apreciat, sume mari nu am dat nici eu la străini decât la persoane de care am fost sigura la străini am dat sume mai mici și mi s-a întâmplat sa nu mi i mai dea înapoi dar erau oameni amărâți și nu mi-a părut rău nici măcar atunci ci faptul ca nu au fost serioși și nu au spus m-a dezamăgit mai mult. Dar trecând peste si revenind la cazul tău, probabil ca a avut el altele în cap dar o sa vina vremea când o sa regrete fiindcă prieteni buni găsești greu în ziua de azi, decât dacă nu cumva el este genul șarlatan sau cum spun unii manipulator și asa face nereu ca să i fie bine... În orice caz nu ai pierdut nimic, o prietenie ca și o relație dacă devine toxica mai bine ca se termina deși e trist fiindcă sunt amintiri la mijloc și chiar dacă nu te mai vezi la fel de des e păcat sa rupi legătură de tot. Dar nu trebuie sa ți para ție rău căci tu nu ai greșit și poate e mai bine asa

| Mosotti a răspuns (pentru Emma30555):

Aaa, stai asa ca-ti raspund dincolo. te rog sa vii acolo, mentionez ca e mesajul asta si de la tine.

| Justme79 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu sunt in măsură să judec această situație mai ales că susți că este un băiat bun dar sa zicem cu mici defecte pe care le are happy oricum nimeni nu este perfect in concluzie rămâne ca la început tongue

| Emma30555 a răspuns (pentru Mosotti):

Unde e dincolo?

| Mosotti a răspuns (pentru Justme79):

Mda, ce sa zic, cat oferea, parea bun. Dar daca eu iti vb eu intr-o conversatie cum imi zicea el mie, nu stiu cum ai reactiona, de 2, 5 luni incoace, nu odata, si incep cu "sunt scarbit de explicatiile tale", cand trebuiau date referitor la acuzele nefondate, si asa mai departe.

| Mosotti a răspuns (pentru Emma30555):

Aici:

https://www.tpu.ro/......te-bine-7/

Am pus mai sus linkul, e mesajul dat acum 17 ore si incepe cu
"Pentru Emma raspund aici la ce ai scris dincolo"