| anonim_4396 a întrebat:

Si exact ce vorbeam baieti, s-a concretizat ce ziceam mai ales la intrebarile lui RAY.
Am trei prieteni, unul dintre ei suntem vecini, am facut o intrerupere de prietenie si apoi s-a revenit acum 7 ani. A fost bine, ne ajutam, eram alaturi unu de altul.
De 2, 5 luni vb nasol, ma vede ca cel mai nasol om, orice zic nu e bine, daca zic ceva zice "nu mai explica nimic". In Decembrie a plecat si s-a impacat cu nevasta si s-a dus in alt oras, dupa aia a plecat in afara la munca, a venit in Anglia si bum, inclusiv pana sa vina era ok la telefon.

DAR cum am zis, stiam dinainte ca se poate intampla si deci nu e problema, nu m-a socat deloc, e okey, am vrut sa pun accentul pe faza cu dezamagirea ca sa ne asteptam la ea.
Oricum am ramas cu perioada buna, nu e problema deloc, f bine ca a fost asa, mie mi-a convenit.

Adica omu gandea nasol despre mine de dinainte. Banuiam de dinainte de mult, stiu si de ce. Dar cat mi-a convenit, l-am lasat. Eram pregatit.
Daca nu a asteptam cum fac majoritatea?

80 răspunsuri:
| troleibuz a răspuns (pentru Dorotheea21):

De ce nu scrii ca un om normal daca vezi ca toata lumea are dificultati in a te intelege?

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Avantaju a fost ca m-am simtit bine cu el cat a fost bine, deci nu regret. Pai aia care-l au la superlativ nu mai fac relatii pornind ca e imposibil sa nu fie rau, nu iau doar partea frumoasa pana la acel eventual rau.
Am zis ideea e ca nu regret ca am fost amic cu el doar ca a facut asta acum, multi zic "aa daca stiam.", asta n-are sens.

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Pai asta nu e bine, asta e pesimism exagerat cum zice oracle, nici asa. Mergem inainte cat e bine, daca o fi sa fie nasol, vedem atunci, dar nu ratam ceva bun doar ca e posibil sa fim dezamagiti candva, insa trebuie sa luam in calcul ca s-ar putea intampla, sadrian46 gandeste cam la fel, dupa ce scrie, si el are in cap asta la o adica.

| Mosotti a răspuns (pentru Justme79):

Ideea e ca unul din prieteni se purta frumos, era okey timp de 7 ani. Deodata din omul ala ok, eram opusul, daca a platit doua abo simultan la Netflix ca din greseala avea doua mailuri puse, si i-am zis ca "e posibil sa te fi si furat", zicea ca nu gandesc, ca nu se poate, deci orice era contra, si asa mai departe.
Si am pus cazul ca lectie de viata sa aud pareri despre, si despre cine a mai patit si in ce context, adica parerei de ce ar face cineva asa, si asa mai departe.

Adica omu gandea nasol despre mine de mult de fapt. Si acum a zis adevaru ce gandea. Atata a "indurat" ca nu a mai putut sa taca, desi eu nu i-am facut nici odata nimic, si cand vrei sa-i explici, nu te lasa sa explici, zice "nu incerca sa ma lamuresti si sa ma intorci". Avantajele morale reciproce nu se epuizasera sa zici ca nu mai avea interes la o adica.

| Justme79 a răspuns (pentru Mosotti):

Te înțeleg dar cel mai bine pentru tine este să te îndepărtezi de el deoarece posibil ca el să numai este cum a fost odată acel băiat pe care tu îl cunoșteai acum ceva timp... gândește că nimeni nu rămâne o veșnicie la fel și fac referință la modul general happy

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Mann eu glumeam

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Care-i întrebarea masotti că vreau să-ți răspund, nu am înțeles-o.

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

Si atunci care-i problema? Ti-au ramas amintirile, ce mai vrei? Te-ai simtit bine si s-a dus dracu' asa cum fac toti la un moment dat, intr-un fel sau altul.

| StrongHeart a răspuns:

O lectie pe care am invatat-o dupa ce m-am dat cu capul de pereti toata viata: Sa nu ai asteptari de la ceilalti ca sa nu ai parte de dezamagiri!

| Mosotti a răspuns (pentru SilentRain):

Pai tocmai asta zic, am pus aici ca sa fie si ca exemplu pentru altii care-si fac iluzii, mai ales si in relatii, ca e acelasi principiu, dar cum n-am avut dezamagiri in relatii, nu aveam cum pune despre aia undeva.

| Mosotti a răspuns (pentru Liviu):

Nu, asta avea cuvant si are, nu inseala, nu fura, dar are comportament nasol, cand ii convine esti bun, cand nu nu.
De exemplu daca ai furat o cutie de cola ar zice "e lasa-i dracu nu conteaza".
Cand ii vine la o adica zice "esti un hot".

Sau daca ai copiat la un ex zice "e, n-are nimic ca nu invatam chiar la toate", alta data "si examenele alea le-ai luat pe copiate".
Sunt exemple doar.
Nu a fost interes financiar cat moral, ca pana la urma si simtitu bine e un interes moral. Cand nu avea unde sa se duca, se purta frumos, cand s-a impacat cu nevasta, invers, nu imediat, dupa cam 2 luni.
Cand traiau parintii si nu avea loc de ei ca nu avea camera lui, venea cam zilnic la mine, cand au murit parintii daca odata pe sapt ne vedeam.
Ceva de genul.
De aia era interesant daca cineva a mai dat de asa tipar.
E schimbator dupa interes chiar si moral mai mult.

| SilentRain a răspuns (pentru Mosotti):

Intenția ta e bună dar ai uitat ca oamenii nu asculta, până nu dau eii singurii cu capul de bolovan nu realizează că doare
Sincera sa fiu 'nu am înțeles mai exact prima dată ce ai vrut de fapt sa spui
Am multe experiențe genul, aveam ce sa povestesc si eu happy

| Mosotti a răspuns (pentru Dorotheea21):

Ai zis bine prima parte si eu zic la fel, se pare ca nu ai inteles ce am spus. Pai dai postari daca vrei, nu e problema daca nu dai, nu e obligat sa dai. Daca nu merita 3 comentarii de ce ai dat si pe cele trei?!

| Mosotti a răspuns (pentru Justme79):

Nu, el mereu a fost asa si asa ramane, doar ca se preface ca e bine cand are interesul in mare parte moral. Cand are interes, iti ofera comportament, companie cum trebuie si nu o sa regreti perioada aia chiar daca te dezamageste mai in colo.
Adica stie f bine cum sa se poarte cand trebuie. Nu ai cum zice "daca stiam nu mai stateam cu tine", in nici un caz. Stateai ca-ti era bine cat stateai.

Nu se discutau doar neutre, te asculta, daca aveai o problema se gandea si dupa 2 zile zicea "m-am gandit la ce ai zis si parerea mea e ca...", bine ca asta era reciproc, doar ca eu eram neschimbator si era pe bune.
Deci nu era doar amic de pasiuni fara leg cu viata personala.
Ii ziceam mamei "asta e baiat destept foc, jos palaria, stie cum sa joace teatru, stie ce vrei si ce sa-ti dea", de dinainte.

Te ajuta, mi-a adus om pentru zugraveala cand eram cu casa praf dupa ce i-am dat afara pe primii ca nu-si faceau treaba, m-a dus sa luam materiale, m-a dus cu masina unde aveam nevoie, m-a sustinut in fata altora care erau contra mea.
Mi-a facut cadru pentru pat ca eu nu ma pricepeam, a ajutat la carat mobila de aruncat, de la etaju 7, sa car usa de fier 7 etaje, etc.
Si eu am ajutat cu ce am putut daca era cazul, dar zic ca idee.
Era tare omu!

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Mama parca esti mufa, m-ai facut sa rad putin, stiu eu cine e, nu aici, dar unde e, era chemat cand erau probleme, era moderator, zicea "ce ma? ce e ma asta aici?", daca venea venea sa rez problema, ca aparea f rar, pai citeste deca vrei intrebarea. si o sa vezi ce se intampla.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Ăăă, eu nu am înțeles întrebarea de la final, textul l-am înțeles cât de cât. Adică vrei să zici că mai bine ai rămas dezamăgit acum decât să rămâi mai încolo?
Faza cu moderatorul "pă bodyguard style" nu am înțeles-o nici asta, de mine vorbești?

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Glumeai, eu nu glumeam, faza cu pestera se intampla des (la figurat), adica multi de teama dezamagirii evita din start sa mai faca vreo amicitie sau relatie cu pesimismul ca va fi rau. Eu nu fac asa, ca e total aiurea, ia orice sansa sa fie bine.
Daca au dezamagit 1-2-3-10 parteneri, amici, merg mai departe, nu inseamna ca daca al 10-lea a dezamagit, vor dezamagi si urmatorii 50.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Era o prezentare a situatiei ca si intamplare de viata, am uitat sa adaug si intrebarea, dar presupun ca s-ar fi comentat oricum cu pareri. Intrebarea era sa aud pareri despre, si daca cineva a mai trecut prin asta si cum a reactionat, se astepta, nu se astepta la o adica, etc, deci comentarii de tot felul despre subiect.

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Pai eu nu mai vreau nimic, voiam sa mai aud pareri, daca cineva a mai trecut prin asta, si asa mai departe, cum se intampla la alte subiecte in general "da, si eu uite ce am patit, ceva asemanator.", din astea "vezi ca tiparul ala se numeste cumva...".

Pui si tu niste intrebari cum erau aia, trebuia sa le zici ca ai glumit sau ai facut misto, la fiecare pas desi era limpede ca ai glumit. De ex "te culci si te trezesti mort", logic ca era la misto, ca n-ai cum sa te trezesti mort.
Sau "te duci dracu si mirosi florile la radacina", adica esti in pamant daca mori, si altele.
Multi prindeau faza, dar unii nu.

| Mosotti a răspuns (pentru StrongHeart):

Nici asa. Poti avea pana la proba contrarie.

| Mosotti a răspuns (pentru SilentRain):

Exact cam asta si urmaream, sa va dati pareri, sa va povestiti prin ce ati trecut si voi. Am uitat sa pun in intrebare, dar era clar credeam. Chiar m-as bucura daca ai povesti si tu, macat una din experiente. Mai invat si eu ceva, ca nu le stiu pe toate, mai aud cazuri.

Nu doar raspunsuri la subiectul meu, ci si alte experiente pe acelasi subiect.

Ca de ex sunt si alte tipuri de oameni rai, care mereu incearca sa te fure, sa te insele, neseriosi, deci nu tiparul celui de care vorbeam, fiecare caz poate fi diferit.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Aooleu, s-a facut greseala de tastatura!

"Daca nu a asteptam cum fac majoritatea?", in loc de a era ne. Valabil si pentru altii care nu au inteles.

Adica am zis ca am trecut mai bine peste asta pentru ca in general iau in calcul ca este posibil la o adica ca persoana cutare sa dezamageasca, nu ca plec cu pesimism.
Dar daca nu m-as fi asteptat?! Adica daca nu luam in calcul si juram ca altii ca nu se poate intampla?! Aparea o dezamagire mare mai mult de suprindere, soc.

Cu moderarorul era simpatic cum ai scris "Ce e ma aici?". Asa facea si ala. Exact cam citatul asta. Adica "a fost cazu sa viu eu? Lasa ca rez eu problema". Si mi-ai adus aminte de el.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Acum am văzut că "întrebarea" e în conversații, sorry. happy

Ce te-a dezamăgit cel mai tare în situația asta?

Și eu am rămas dezamăgit, m-am întrebat cum e posibil ca niște familiari să facă anumite chestii cu alți familiari de-al lor, nu intru în detalii, e ceva ce se întâmplă la puțini din fericire. După vreo 2 săptămâni am trecut peste și am înțeles că asta-i viața, există violatori, asasini, persoane care își abuzează proprii copii în diferite moduri și, am trecut peste.
În viață se întâmplă și lucruri din astea, dacă ești inteligent înveți.
Dacă se comporta urât cu tine ai scăpat de o persoană foarte urâtă zic eu, dar, viața merge înainte, atâta timp cât nu ți-a creat probleme, mergi înainte.
Și să știi că mai devreme sau mai târziu o să apară altă dezamăgire, fac parte din viață, încearcă să le eviți dar nu cu forța, că mi se pare că tu acolo tragi. În rest fii bucuros că ai scăpat de el, dacă e altcineva decât cel cu care te-ai împrietenit tu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Ahh, ok. happy

Normal că dacă tu consideri o persoană într-un anumit fel dezamăgirea e mai mare.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

M-a dezamagit putin pentru ca luasem in calcul, nu e cu forta, am mai zis de n ori, nu plec de la premiza ca va dezamagi, ci doar iau in calcul cum zici tu, ca este posibil sa dezamageasca, atat, macar sa nu fie asa.

Sincer sunt invers, nu sunt sigur ca va veni alta dezamagire neaparat, ci doar ca ar putea veni.

M-am dezamagit putin pentru ca omul se purta exemplar de 7 ani din toate punctele de vedere, de specificat ca nu se prea intelegea nici cu parintii, nu avea camera lui de cand e, nici cu nevasta si socrii din alt oras apropiat de buc. 10 luni era inca la nevasta dar nu se intelegeau deloc si vorbeam la tel, pe mess, dupa aia a venit acasa aici ca se certasera urat, si nu mai se ducea acolo decat in weekend pentru copil, apoi 5 zile era aici, dormea sus la parinti, si dupamiaza venea la mine.

In prima faza au murit parintii lui, avand casa la dispozitie, deja venea cam rar la mine si nici nu prea ma invita la el, hai sa zic odata pe sapt si scurt, desi timpul era acelasi.
Faza doi, dupa cateva luni sotia s-a hotarat sa se schimbe si sa se poarte frumos, dupa un timp s-a mutat iar in orasul ala.
A mai durat doua luni si dupa aia s-a schimbat!
Banui ca nu avea unde se duce si ii convenea compania mea, asa ca si el oferea, adica ce e si corect. Cand a avut unde, gata, s-a dus. Il mai imprumutam si cu bani din cand in cand, ii dadea la fix cand stabileam, deci era serios.
Nu regret nimic, dar zic ca idee.
Cam asa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Moamă cât ai scris, o să citesc altădată. happy

| Liviu a răspuns (pentru Mosotti):

Normal si logic e genu de om care e prieten cu cineva doar daca are folos din partea respectivei persoane.

| SilentRain a răspuns (pentru Mosotti):

Ai putea sa mai pui o data întrebarea asta, dar mai simplu formată
Pai am luat tepe mici pana la membrii familiei la care nu ma asteptam sa imi bage cuțite în spate
Dezamăgirea rămâne, așteptările scad si măcar am invatat ceva

| Mosotti a răspuns (pentru Liviu):

Da, si dovada ca, cam stiam, am zis odata "tu daca...ti-ar fi bine dincolo, nici nu ai mai da p-aci".
In copilarie venea cand nu mai avea tovarasi de distractie, cand avea, nu mai venea cu lunile uneori 1-2 ani, sau cand avea gagica. Adica nu stiu de ce eram pe ultimu loc mereu, atunci chiar nu pricepeam, de fapt asta nu pricep nici acum. Aia erau doar de distractie, cluburi, femei, nimic altceva. Probabil se simtea mai bine cu aia dat fiind ca aveau acelasi fel, nu stiu. Ca eu am cu totul alte preocupari. Nu condamn, doar ma mir.

Adica nu vedeai "ma gagica, ma duc la prietenu meu azi", nu f des, dar din cand in cand, nici vorba. Sau sa vina cu ea aici.

| Mosotti a răspuns (pentru SilentRain):

Pai e f simplu pusa, trebuia sa si explic putin despre ce e vorba, era o regula dar nu stiu daca si aici, ca nu ai voie sa deschizi dubluri de topic, adica despre acelasi subiect.

Pai normal ca si de la membrii de familie, frati, surori, ca nu cred ca parinti, bunici. In Germania de ex fratii nu-s rude de gradul 1.
La mine asteptarile nu scad, dau nota 10 la fiecare incercare, si scad din nota daca e cazul, nu invers.