| Calinizvoru a întrebat:

Soarele are creier oare de stie sa rasara in fiecare zi la aceeasi ora in diferite luni ale anului? Sau cum se intampla ca totul merge cu atata inteligenta in spatiu? Sau oare soarele are instinct si traieste sau pamantul are instinct si traieste si nu stim noi?

10 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Ai gresit categoria, trebuie sa mergi sa intrebi la religie laughing

| Steregoi a răspuns (pentru relian):

Cica ar fi vorba de teoria relativitatii adica spatiul vid e material ca un fel de coala care se indoaie sub greutate. Cica Soarele e ca intr-o palnie inchipuita invizibila si nedetectabila cauzata de propria greutate iar Soarele cu sistemul solar se afla si el intr-o palnie mai mare samd. Cica Universul ar fi plat si ar fi alcatuit din nenumarate palnii dar nu explica nimeni ce cauzeaza rotirea Soarelui in jurul propriei axe.
Cica planetele din stratul cel mai de jos al universului plat se afla si ele in niste palnii intoarse cu tatusca in sus si tot universul ar trebui sa se duca in jos si in sus in marea palnie dubla spre centrul marii palnii duble sau sa ramana la aceeasi pozitie in raport cu centrul palniei duble. Si tot universul iese din marea palnie dubla sau se extinde accelerat si asta inseamna ca nu-si mentine de fapt pozitia in raport cu centrul palniei duble mari ceea ce inseamna ca teoria relativitatii generale e o mare abureala si o mare vrajeala. Ce mai e si cu stiinta asta a omului.
Cica toate resturile dintr-o explozie se invart ca niste titirezuri si ca de acolo ar fi capatat Soarele rotirea in jurul propriei axe. Asa sa fie oare? Mie nu-mi pare ca s-ar intampla chiar asa. Si toate aburelile astea sunt puse in niste formule matematice incalcite si sofisticate pe care numai inchipuitii le-ar putea intelege, in loc sa le descrie prin cuvinte mai usor de inteles ca sa le poata intelege oricine care e sanatos cat de cat la cap ca sa-si dea mai usor seama de escrocheriile si viclesugurile si erorile ce se ascund in formulele alea matematice incalcite si inchipuite. Nu degeaba matematica e ridicata in slavi pentru ca cica totul se poate descrie matematic.

| Hammurabi a răspuns (pentru Steregoi):

"Titirezuri și pâlnii cu țâțușca în sus"? rolling on the floor
M-am înecat dracu' și am vărsat și cafeaua pe tastatură. rolling on the floor
Omule, ești un fenomen.

| Steregoi a răspuns (pentru Hammurabi):

Clepsidra e ca o palnie dubla inchisa ermetic. Asa sa fie oare universul? Si nu orice clepsidra ci una foarte plata ale carei margini nu se pot vedea de lungi ce sunt. Cica o gaura neagra ar fi acum o clepsidra si in acelasi timp ca o minge. Pai ori e minge ori e clepsidra? N-am vazut clepsidra cu o singularitate in varful celor doua tatusti cu sens dublu adica nisipul sa curga in ambele sensuri spre inchipuita singularitate din centrul inchipuit al clepsidrei numit de unii singularitate.

Si alta chestie tare ar fi ca clepsidra universului se roteste ca o supergalaxie care se imprastie accelerat.

| relian a răspuns (pentru Steregoi):

laughing mda frumos,dar vezi tu,e naspa ca tu nu esti cunoscut,nu esti fizician sa te aprobe lumea laughing
Daca universul ar fi o coala,deci ceva material ar inseamna ca lumina s-ar putea deplasa nu doara in linie dreapta,sar deplasa pe acest spatiu,iar acolo unde spatiu asta se curbeaza,lumina oare ce face? Trece prin spatiu sau urmeaza si lumina spatiul asta curb?
Rotirea galaxiilor pentru ca eu asa cred ca ar fi a fost data intial,apoi universul fiind vid,ala se tot invarte asa la infinit, in vid daca dai un sut unui obiect acesta se va deplasa la infinit, atat timp cat exista acel vid.Ce se gaseste in interiorul galaxiei primeste acelasi sut, sau rotatie, deci nu te poti impotrivi.
Daca ar exista spatiul asta coala aia ce spui material cred ca corupurile ar frana cumva, daca soarele sta pe coala ar trebuie sa exitste o oarecare frecare. Apoi galaxiile la fel ar trebuie sa franeze daca stau pe coala asta mare numita univers.
Daca am spune ca este vid asta da odata ce i-a fost imprimata o miscare orice corp se duce si se tot duce la invartita laughing
Chestia cu coala aia ca nu prea se potriveste.Nu toate galaxiile se afla in acelasi plan.Atunci cum sta galaxia care ar sta in alt plan decat galaxia noastra? Sau chiar sisteme solare nu stau toate plan,coala aia cum sta in cazul asta? Sa luam sistemul nostru solar,sta sa zicem pe coala. Avem un alt sistem care ar sta perpendicular pe al nostru,In cazu asta coala aia cum ar arata? Se rasuceste,ce anume face?
Pmanatu sta si el pe coala, coala e materiala, pai cum sta pamantu pe coala? Nui striveste pe cei pepartea pe care sta? Si eu cred ca astea sunt fantezii, ori aia nu-s capabili sa explice, ori poate nu-s eu capabil sa pricep. Dara ar trebuie sa existe cineva in lumea asta sa poata explica. Daca nu e nimeni, atunci sa isi ia coala si sa mearga militar laughing

| Steregoi a răspuns (pentru relian):

Nu vreau sa ajung renumit in acest sistem sau veac ce e o gramada de gunoi iar cei care sunt in varf scurma ca gaina in varful gramezii. E o alegere pe care mi-o asum.

Am vrut sa zic o coala formata din coli mai mici orientate in diferite planuri si pe care se misca toate corpurile cosmice.

Treaba cu universul plat nu eu am spus-o. Seamana cu secolele cand se credea ca Pamantul e plat. Acum pare un elipsoid acum e plat acum e un scoc adica nu se stie in mod sigur.

https://en.wikipedia.org/wiki/Universe

https://en.wikipedia.org/wiki/Universe#/media/File:End_of_universe.jpg

La marginea universului lumina ar putea scapa de gravitatia universului si sa mearga spre infinit intrucat viteza de expansiune a universului este mai mica decat viteza luminii.

O explicatie buna a lui Hawking cu privire la argumentul pentru care universul are varsta finita este ca daca ar avea varsta infinita atunci bolta cereasca ar trebui sa fie plina de stele unde unele stele sunt de fapt galaxii indepartate. Totusi acesta nu ar fi un argument perfect nestiind dinamica universului din trecut in intregime. Biblia sustine ca varsta universului e finita.

Am vrut sa scot in evidenta ca treaba cu palnia nu este general valabila in cazul in care local ar fi valabila. Raman doar simple teorii ipoteze si speculatii negeneral valabile. Doar Dumnezeu stie.

| Lioana a răspuns:

Soarele sta pe loc. Pământul e cel care se învârtește in jurul lui dar și în jurul axei proprii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toate sunt in viatã, doar cã sunt corpuri ceresti sau stele, ele doar isi urmeazã ciclul prin univers.
Nu deduce ca soarele este stationar, si el se roteste in jurul galaxiei, toate acestea creeaza timpul(noapt/zi etc)multi filozofi incã nu au gasit raspunsurile la multe intrebãri.

| Xenow a răspuns:

Nu sorele se invirte in jurul pamintului Adica cand pe o parte a planetei e zi pe cealalta e Nopte in concluzie Sorele nu Apune Niciodata Adica sa se odihneasca