Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Sondaj de opinie.

Ce părere aveţi despre o persoană care ascultă şi căreia ii PLACE genul ăsta de,, muzică":
http://www.youtube.com/watch?v=VANLTkbPUN4

Personal, consider că respectivul are probleme. Serioase. Mai mult de atât, acest fapt mi se pare peremptoriu şi indiscutabil. (Sunt unii care susţin că e,, doar" o preferinţă, totuşi, şi sunt curioasă să vă aflu părerea.)

49 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Lăsând la o parte faptul că toţi avem probleme, mai mari sau mai mici, prefer să nu generalizez, să nu etichetez şi să acord prezumţia de nevinovăţie (pot, de exemplu, să ascult doar operă şi să fiu cu probleme mult mai grave la mansardă. nu cred că e vreo regulă).

Deşi mă amuză teribil cum pui tu problema, iar concluziile tale şi drumul spre ele au logică (şi haz).

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Cu restul nu-mi mai răcesc gura. In cazul tău fac o concesie, că am o afinitate personală pentru tine.

Hai să luăm ce-am afirmat eu şi replica ta la aserţiunile mele, logica in amândouă mâinile şi să ne punem pe treabă. Bine?
Bun.
Da. Fiecare are probleme. Mai mari sau mai mici. Corect. Unde am contestat eu asta? Dar şi mai important de atât, ce dovedeşte asta cu privire la subiectul discuţiei noastre? Care e argumentu', asta te intreb. Dacă toţi avem probleme, mai mari sau mai mici, inseamnă cumva că cei cărora le PLACE genul ăla de muzică NU mai au probleme, sau că sunt mai puţin grave?
Nu.

Mai departe. Etichetare? Ce etichetare? Prezumţie de nevinovăţie? Desigur. Până nu ştiu ceva cu adevărat relevant despre el, din p.d.v. al caracterului, nu il judec. Nu măsor omul din creştet până-n tălpi conchizând ceva despre caracterul lui având ca unic criteriu infăţişarea lui. Nu, nu mă uit la culoarea pielii. Nu, nu mă uit la limba pe care o vorbeşte. Nu, nu mă uit la etnia căreia ii aparţine. Heck, de data asta nici măcar nu mă uit la religia căreia ii e adept. Insă ştiu despre el că ii PLACE descrierea torturii unei fiinţe umane pe fundalul unor urlete, ţipete şi grohăieli demonice. Dacă numim aia,, MUZICĂ'', gata, dintr-o dată işi pierde orice relevanţă in ceea ce priveşte caracterul persoanei respective, ca prin magie? Păi dă-o-n sărăcia ei de nomenclatură.
Nu. Dacă aşa ceva te face să te simţi bine, iţi oferă plăcere, dacă iţi găseşti delectarea in ea, ai probleme. Aşa,, muzică'' cum e.

Inaintăm. De acord. E posibil să asculţi toată ziulica numai operă, Mozart, Beethoven, Debussy, Bach şi Chopin şi să ai probleme mult mai grave la mansardă. Corect. Nu am contestat, nu am negat asta. Insă...din nou. Care e relevanţa? Dovedeşte asta că cei cărora le PLACE death-metalul NU mai au probleme, sau că sunt mai puţin grave?
Da. Dacă asculţi muzică clasică, e POSIBIL să ai totuşi probleme la bibilică. Bun. Insă dacă asculţi genul ăla de muzică ilustrat prin melodia postată in cadrul intrebării, e lucru CERT că ai probleme la mansardă. Observi diferenţa? Vezi şi DE CE e aşa? Sper că da.
In death-metal se grohăie despre metode de tortură aplicate unui om, pe când in muzica clasică...nu. Fair-enough?
Să fim serioşi.

Te amuză cum PUN EU problema? Spui că are, totuşi, logică. Dacă e aşa, de ce nu eşti de acord cu mine? Sau spui că are logică doar din cauza modului,, sucit'' in care,, pun eu problema''? Spune-mi atunci, te rog, unde e hiba la modul in care pun eu problema? Te rog frumos, chiar aş vrea să ştiu. Exagerez? Mint? Aberez?
Spune-mi CONCRET, EXACT, la obiect, UNDE şi CE am greşit in modul in care am pus problema. Te rog frumos.
Asta aştept acum.

E adevărat că in cântecul respectiv se urlă, se grohăie şi se ţipă descrierea torturii şi a uciderii unui om? Da?
E adevărat că sunt oameni cărora le PLACE să asculte urletele, grohăiala, şi ţipetele care descriu tortura şi uciderea unui om? Da?
Vezi vreo problemă in asta? Consideri că persoana căreia ii PLACE aşa ceva are o problemă? Da sau nu?

Ei. Aşa pun eu problema.
Te rog frumos acum să imi arăţi unde şi care e hiba.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce-mi place când te aprinzi şi eşti atât de foarte categorică şi extremistă. Nu reuşesc să te citesc fără un zâmbet pe buze.

Bun. Logic vorbind, ai dreptate în ceea ce spui, dar totodată parcă eşti un pic mult prea radicală şi nu iei în calcul unele aspecte. Ca de exemplu, faptul că majoritatea nici nu înţelege versurile şi ascultă doar pentru că este rock, genul lor preferat poate. Deci, faza cu violenţa promovată în versuri de multe ori pică, devenind irelevantă. Iar totodată, chiar dacă n-ar pica, eu, spre exemplu, nu suport filmele de groază, nu găsesc niciun farmec în ele, mi se par stupide, fără conţinut, pe lângă faptul că 90% din film îl petrec cu palmele pe ochi, dar asta nu înseamnă că pe toţi cei care sunt înnebuniţi după astfel de filme îi consider din start ca fiind mai anormali decât mine, care nu suport violenţa (dusă la extrem) nici la nivel imaginar. Sau poate problema e la mine şi nu sunt suficient de rezistentă psihic din acest punct de vedere, sau poate aşa îşi satisfac unii nevoia de adrenalină (pe care eu prefer să o extrag din alte surse), sau am eu vreun exces de empatie, ceva. Deci, vezi, problema poate fi pusă şi aşa.

Dar dacă e să-ţi răspund strict la întrebare "Consideri că persoana căreia îi PLACE aşa ceva are o problemă?", răspunsul mei este "Da, sigur. Toţi avem.".
- Are ea probleme ceva mai mari?
- Posibil.
Însă eu una nu aş risca să pun diagnostice, luându-mă doar după acest criteriu. Şi nu aş considera-o inferioară mie, doar pentru că are gusturi diferirte şi aparent poate bolnăvicioase.
Dacă îi plac "filmele de groază", dar nu le pune în practică şi nu mă obligă să mă uit la ele, din partea mea e ok.

Dar, în orice caz, nici cu judecata ta nu e nimic în neregulă. Doar eşti tu de felul tău puţin mai extremistă, dar una simpatică, inteligentă şi care mi-e dragă şi mă amuză, aşa că dă-i înainte, nu te lăsa! Dacă nu ai fi aşa, nu ai fi tu.

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

C'est la vie. Mă pun să dorm.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Heeey, nu-mi zi că te-ai supărat!
Vrei neapărat să-ţi dau dreptate 100%? Bine, ia-o, oricum o păstrasem pentru tine.

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

,,C'est la vie.'' era pentru faptul că nu ne inţelegem şi nu ne potrivim.

Mă jigneşti.
Crezi că asta fac eu aici?! Punându-vă intrebări şi dezbătându-le cu voi? Cerşesc... dreptate?
Iar dacă tot veni vorba...decât o,, dreptate'' ca asta, mai bine deloc.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Shhhh...te tachinam doar.
Hai că te las să te calmezi, că văd că eşti atacată pe două fronturi, iar unii au un adevărat talent de a-i scoate pe ceilalţi din minţi.
Continuăm altă dată, în privat, dacă vrei.

| Bacemi a răspuns:

Mie imi spune inainte de toate ca ascultatorul este genul de persoana care cerceteaza, care nu merge cu turma.
Ca este mai putin ipocrit/a decat altii si ca intelege mai bine lumea in care traieste.
In alta ordine de idei, sa nu uitam: http://www.youtube.com/watch?v=m6VojYGrnpg
Aici poti asculta versurile (si realitatea) linistit/a.

Eu unul as asculta Marilyn Manson si dupa ce se termina melodia as putea asculta Je T'Aime a Larei Fabian. Ce spune asta despre mine?

| carpediem a răspuns:

Fantastic. Probabil ai ceva personal cu persoana respectiva si cauti nod in papura cu muzica asta si probabil simti ca ti-ar putea place si tie insa prejudecatile te ingradesc. Probabil. Sunt multe de spus si in final nu obtii nimic de fapt. Fiica mea de 8 ani numeste asta muzica de poveste(ce sa-i fac gusturile...): http://www.youtube.com/watch?v=dW0SGyExx3o

| anonim_4396 explică (pentru carpediem):

In primul rând, nu vorbesc despre o persoană ANUME, vorbesc despre oamenii care au astfel de preferinţe IN GENERE.
Apreciez tentativa ta de-a-mi concepe un profil psihologic aici (aşa eşuată cum e). Dar haide să clarificăm ceva. Crede-mă când iţi spun, că adevărat grăiesc, nu aş asculta aşa ceva nici să mă plăteşti.
Bine?
Imi dă dureri de cap cumplite, imi provoacă greaţă şi mă repugnă până in măduva oaselor. Oricum aş sfârşi prin a cheltui o parte substanţială din suma primită pe Algocalmine şi No-spa. Aşa că nu, mersi. (Bine, depinde şi de sumă...şi de cât mi-ai cere să ascult in schimbul ei...:D dar asta e altă poveste. Oricum, ideea e că NU aş putea asculta vreodată din plăcere şi proprie iniţiativă aşa ceva.). Descrierea torturii unei fiinţe umane pe fundalul unor urlete, ţipete şi grohăieli demonice nu se regăseşte pe lista preferinţelor mele. Sorry, ce să zic. Poate la mine e problema.
Cât despre,, gusturile'' fiicei tale...ii place ce i-ai dat să asculte din fragedă pruncie. Ghinionul ei. Nu insinua că ar fi o afinitate nativă. Dacă tu ai fi ascultat jazz prin casă până acum, astăzi numea asta: http://www.youtube.com/watch?v=oa_4fK7aVao muzică de poveste.

O zi bună.

| carpediem a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sunt fan CC, dar ascult metal si nu numai.Nu ascultam in casa doar metal, insa spectrul este larg, tocmai in ideea largirii orizontului, de pilda ascultam Abba cu placere. Esti haioasa cum te-ai aprins pe tema asta si sincer mi-as fi dorit si eu sa nu existe multe din ce exista pe pamant. Iei totul prea in serios si personal. Poate asta te te mai descreteste http://www.youtube.com/watch?v=PWhxCB0ndJE
Bafta.

| IMC90 a răspuns:

''The road of life is rocky and you may stumble too,
So while you point your fingers someone else is judging you''

Iti zic ceva versurile astea? Presupun ca nu...
Ca idee: Bob Marley- Could you be loved
http://www.youtube.com/watch?v=_i-gcWdBUb8

| anonim_4396 explică (pentru IMC90):

Aşa-i, fraţilor, eu am probleme.
Am inţeles. Accept.

Noapte bună.

| SouthOfHeaven a răspuns:

Of their music, George Fisher once said in an interview: "We don't sing about politics. We don't sing about religion...All our songs are short stories that, if anyone would so choose they could convert it into a horror movie. Really, that's all it is. We like gruesome, scary movies, and we want the lyrics to be like that. Yeah, it's about killing people, but it's not promoting it at all. Basically these are fictional stories, and that's it. And anyone who gets upset about it is ridiculous."
Mai e nevoie de vreo completare?

| anonim_4396 explică (pentru SouthOfHeaven):

Are you serious?
Dar asta nu schimbă absolut nimic. Mi-am dat și eu seama că nu cântă nici despre religie și nici despre politică (din păcate; ar fi fost subiecte infinit mai...normale de abordat intr-un cântec). Faptul că tipii ăia investesc timp, energie și resurse in a compune cântece care descriu desfășurarea unei crime odioase, descrierea torturii unei ființe umane, imi spune despre ei că au probleme GRAVE la mansarda.
Cât despre cei cărora le face plăcere să asculte,, muzica'' lor, well, imi știi deja opinia. They're no different.

Get upset? Cine-a zis ceva de getting upset? După cum ii spuneam și camaradului ๔єคtђAngelComeFromнєℓℓ4U666 (nice nick-name, by the way), puteți asculta Cannibal Corpse până vă iese pe urechi. Toată ziulica. Nu mă supăr, stai liniștit/ă. Mi-e milă, mai degrabă. Și da, imi rezerv dreptul de a considera că aveți probleme.

O zi bună.

| GodHatesUsAll a răspuns (pentru anonim_4396):

Am citit toate comentariile si am observat ca iti place sa repeti "desfasurarea unei crime odioase " si " descrierea torturii unei fiinte umane ". Daca astea sunt singurele lucruri pe care creierul tau stramtorat le percepe, atunci tu esti cea cu probleme la mansarda.Sa stii ca stilul acesta,aceasta "urgie" de ragnete,tipete la care se adauga si instrumentalul cu un tempo rapid,prin care muzicienii se exprima ajuta mult lumea. Marog,cea care are creierul mai mare decat o nuca, si care poate intelege altceva decat macel si crime! Acest gen te poate ajuta sa-ti consumi aceea nevoie animala,"nebuna", pe care o avem toti in noi. Poate ca totusi e bine ca nu asculti acest gen!

Si inca ceva, toti cei care iti aduc un argument stabil, tu il spulberi cu ideea ca cei care canta astfel de melodii sunt bolnavi... ce pot intelege din asta in afara de faptul ca tu ai o ura pentru acest gen?!

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru GodHatesUsAll):

,,Dacă astea sunt singurele lucruri pe care creierul tău strâmtorat le percepe...''.
Deci, practic, ce-mi spui tu mie aici este să fac abstracție de tot măcelu' ăla și să mă bucur de grohăieli, urlete, țipete și instrumental turbat, pe care le-am subapreciat, vezi Doamne, neputând trece peste crimele odioase despre care se cântă.
Ei bine...sunetele in sine mi se par demonice oricum, deci indiferent de subiectul versurilor...tot nu aș putea asculta așa ceva. Și viceversa. Presupunând că melodia ar fi plăcută. Cor ingeresc să fie. TOT nu aș putea ignora versurile. Cântecul, ca noțiune generală, e un tot unitar, nu il poți asculta selectiv. Il iei integral, ca atare, și il evaluezi per ansamblu.
E ca și cum ai pune un c***t; mare și impuțit; pe capul unei femei frumoase. Seriously. Ai putea face abstracție de el? Nu prea cred. Doar că in cazul de față...,, femeia'' nu e nici măcar frumoasă.

I hope you get the point.
Chiar nu există nimic atractiv in cântecele alea pentru mine. Nimic.
In rest...nevermind. Nu imi mai pierd timpul. Ascultă death-metal până-ți iese pe urechi. Ai tot dreptu'.

O zi bună.

| eliaclodia a răspuns:

De obicei, nu se tine cont de versuri, la astfel de cantece, ci de forta muzicii. Putini au nevoie de versuri, pentru ca nu-i impulsioneaza muzica. Am o parere numai daca inteleg persoana respectiva si ce isi ia de acolo. Si parintii iti pun la dispozitie un bagaj de gene si iei ce iti trebuie, fara jena. Fii sigura ca ceea ce te sperie nu asculta muzica asta.

| Woodenpints91 a răspuns:

Ce părere aveţi despre o persoană cu nicname-ul "godisnowhere"? Eu personal cred că are ceva probleme la mansardă, sau a tras tămâie pe nas, că altă explicatie nu găsesc.

E cam ce ai spus tu. Ai idee căţi ani de perfecţionare la chitară îti trebuie pentru a putea cânta riff-urile celor de la CC?
Da, îmi place şi genul ĂSTA de muzică, se numeşte Brutal death metal şi este cam unul din cele mai complexe subgenuri.
Nu văd ce te-a oripilat. Viteza cu care cântă? Versurile? Numele trupei?
Eu cred că este mai îngrijorător faptul că peste 1 miliard de oameni au ascultat gagnam style, iar unora chiar le place.

| Decrepit a răspuns (pentru Woodenpints91):

Un view se contorizeaza la cinci secunde de vizionare a unui videoclip.Am dubii serioase ca mai mult de 200 de milioane de unici au dat click pe "melodie", dar aici putem sa discutam de curiozitate.De placut, tot nu cred ca e un numar semnificativ per total, caruia sa-i placa astfel de dejectii "funny".

| Purgatoriu a răspuns:

DIEEE!
Desi trebuie sa recunoastem toti ca e destul de amuzant cum se rage el acolo. Ma intreb cum au putut afla lyrics-urile.

| FloreaVicentiu97 a răspuns (pentru Purgatoriu):

rolling on the floor aa ce rage ala acolo sunt cuvinte laughing eu credeam ca e inceputul melodiei laughing

| Purgatoriu a răspuns (pentru FloreaVicentiu97):

HAHA!(-sarcasm) Nu te-ai prins. Taci! Adica nu mai scrie nimic.

| M25M a răspuns:

Nu vad nici o problema, fiecare asculta ce vrea.

| anonim_4396 explică (pentru M25M):

That is NOT the point.
Repet. NU am contestat dreptul nimănui de a asculta exact ceea ce ii place.
Intrebarea se referea la ce anume spune despre tine faptul ca iţi găseşti PLĂCEREA in aşa ceva. Se pare că din punctul tău de vedere nu e nicio problema la faptul că cuiva ii PLACE să asculte descrierea grohăită a unei torturi aplicate unei fiinţe umane.

| Duucu a răspuns:

Toți metaliștii și-au apărat mama...
Ascult metal,ascult rock,ascult unșpemii de alte genuri,dar într-adevăr nu mi-a plăcut niciodată metal-ul dus la extrem.Da, sunt persoane care devin afectate de acest gen și ajung la cazuri extreme, niște minți nebune, dar te rog, nu generaliza.Mulți de pe TPU(de exemplu) care ascultă death metal sunt tipi de treabă și care nu suferă de nici o problemă psihică.
Apropo, bravo, ai reușit să străngi toată turma de la categoria "muzică" laughing

| Crucified a răspuns (pentru Duucu):

Mă pândeşti, ă? tongue kiss

| Duucu a răspuns (pentru Crucified):

Am angajați care o fac

| Crucified a răspuns (pentru Duucu):

Mercadoru mă-si, abia am putut să-ţi răspund. laughing

| Duucu a răspuns (pentru Crucified):

Mercador ca Mercador, dar să vezi ce val vine de la Lidl.

| Crucified a răspuns (pentru Duucu):

Sper să nu fie pe youtube, la videoclipuri. laughing

| Crucified a răspuns:

Personal, consider că TU ai probleme şi ai nevoie neapărat de 35 de şedinţe la psihiatru. laughing Nu ştiu cum a ajuns întrebarea ta la "recomandate", că nu merita chiar deloc. Şi nu era nevoie să scrii "muzică" în loc de muzică, că trupa asta e de milioane de ori mai bună decât căcatul de alex velea, anonimă idioată.

| LolaLollita a răspuns:

Cu totii avem macar libertatea de a asculta ceea ce ne place.
Eu nu sunt adepta acelui gen, insa nu judec pe nimenihappy

| anonim_4396 explică (pentru LolaLollita):

Nu pricepeţi.
Nu am contestat dreptul nimănui de a asculta exact ceea ce ii place.
Ideea era alta. Ce spune despre o persoană insuşi faptul că ii PLACE o melodie in care se grohăie şi se urlă ca din fundu' infernului o descriere a modului in care te-ar ucide.
Vrei să spui că ţi se pare absolut normal ca cuiva să ii facă PLĂCERE să asculte aşa ceva? Nu sesizezi nicio mică-mare problemuţă acolo? Deloc?

Din nou. Reiterez. Are tot DREPTUL şi libertatea din lume să o facă, insă faptul că ascultă aşa ceva, mie imi spune MULTE despre cine şi cum e persoana respectivă.

| LolaLollita a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cred ca daca mi-ar placea aceasta melodie ar spune prea multe despre mine. Eu ascult multe melodii, din genuri muzicale diverse. Ar fi comic si interesant ca fiecare sa ma judece in functie de cate o melodie. Asta e parerea meahappy

Răspuns utilizator avertizat
| KristalPop a răspuns:

Cannibal Corpse este una dintre cele mai bune trupe de Brutal Death Metal şi sunt foarte mulţi ascultători ai acestui gen.

Ce te ustură pe tine clitorisul de ce ascultă unii?!

| anonim_4396 explică (pentru KristalPop):

Bine, scumpo.
Ascultaţi Cannibal Corpse până vă iese pe urechi, din partea mea. Aveţi toată libertatea din lume s-o faceţi. Nu v-o contest.
Insă imi permit să-mi rezerv dreptul de a considera că aveţi probleme. Fair-enough?

O zi bună.

| KristalPop a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing
Eşti cretină, fată.
Sunt băiat.

| KristalPop a răspuns:

Bine, scumpo.

| Delicacy a răspuns:

De când muzica descrie personalitatea cuiva şi mai mult decât atât, arată anomaliile psihice?
Dacă ar fi să am în vedere ceea ce spui tu, nu ar mai trebui să comunic cu nimeni şi să consider că mai toţi au probleme.Nici eu nu prea ascult death metal sau black metal, dar cunosc persoane care preferă acest gen şi sunt sunt sănătoşi din punct de vedere mental.

| Purgatoriu a răspuns (pentru Delicacy):

Te rog sa nu-ti pui mintea cu ea ca nu intelege. Am incredere in tinelaughing

| Delicacy a răspuns (pentru Purgatoriu):

Nu e vorba de asta.Am înţeles ce vrea fata să spună, dar este greşit, cel puţin din punct de vedere psiho-neuronal.

| anonim_4396 explică (pentru Delicacy):

Draga mea, ai ascultat versurile? Dacă nu, te invit să o faci.
Tipii ăia urlă descrierea modului in care te-ar ucide. Ok? Ne-am inteles până aici?
Aşa. Şi avem un om care stă pe scaun, ii ascultă şi ii PLACE ce aude. Ii face PLĂCERE să asculte cum tipii ăia,, cântă'' despre cum ţi-ar crăpa ţeasta şi ţi-ar smulge maţele afară. Ok?

Ei. Acum te intreb pe tine. Eşti capabilă să sesizezi ceva in neregulă cu tot scenariul ăsta?

Dacă faptul că omu' şade acolo, işi imaginează desfăşurarea torturii şi a crimei şi zice:,, Da, ce frumos, hai s-o pun pe replay.'' nu iţi spune nimic despre el... Imi dau demisia, bine? PAR a fi sănătoşi mental. Trust me.
Nu mă inţelege greşit, nu susţin ca ar fi nebuni sau debili mental, pot fi persoane cât se poate de inteligente, posesori ai unei minţi sclipitoare, chiar. Insă preferinţele muzicale pot trăda cele mai subtile şi voalate aspecte ale realităţii lăuntrice a individului. Şi cele mai intunecate, in cazul de faţă. E imposibil să nu ai o problemă dacă iţi găseşti delectarea in aşa ceva. Nu e,, doar'' muzică.

| Delicacy a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu asta am înţeles la început, că este vorba despre o problemă pshică. Mulţi ascultă death metal sau black metal pentru că sună bine instrumentalul, şi acesta este motivul pentru care ascult şi eu uneori, dar nu toată lumea este atentă la versuri.Şi da, îţi dau dreptate.Preferinţele muzicale arată, de cele mai multe ori, aspectele lăuntrice şi zbuciumul inconştientului.Dar toată lumea are o parte negativă, întunecată şi asta nu înseamnă că suferim de probleme psihice dacă o lăsăm să se delecteze şi ea din când în când.Nu cred că ai întâlnit pe cineva, sănătos din punct de vedere mental, care ascultă acest gen muzică şi care vrea să participe la un masacru sau să te rănească pe tine...
Dar, uite, hai să ne gândim altfel.Sunt o groază de romane în care sunt descrise tot felul imagini din cele mai adânci locaţii ale iadului, în care sunt descrise tot felul de personaje psihopate, cu grave probele mentale şi care nu se adaptează societăţii.Eu ce ar trebui să cred despre autorul romanului respectiv? Că este un psihopat? Nu.Doar şi-a folosit imaginaţia într-un alt mod, folosindu-se de partea întunecată a inconştientului său.Nu este nimic ieşit din comun.

| Solsagan a răspuns (pentru anonim_4396):

Şi care-i legătura între versuri şi personalitatea unui ascultător?
Cineva poate asculta o melodie cu versurile acelea şi după să facă 7 mătănii.
Şi versurile chiar nu-s deranjante, cel puţin în opinia mea.

| BrokenArrow a răspuns:

Solistul are o voce de gorilă care vorbeşte super incet. Dar partea instrumentală e super tare! Cât despre versuri... Is bune când vrei să omori nişte păianjeni x.x Nu consider că persoanele care ascultă genul ăsta de muzică au probleme mentale. Doar pentru că cineva nu se inscrie in tiparele roz ale societăţii nu inseamnă că-i bolnav mental. Dar asta e părerea mea. And I already know yours so... that's all. laughing

| Decrepit a răspuns:

Lucrezi in PR sau altceva care sa fie venit de pe filiera umanista,in care trebuie sa duci omul fix in punctul in care vrei tu si dupa sa jonglezi cu el? Ca te pricepi chiar bine. :))

"Through my anatomy/Dwells another being/Rooted in my cortex/A servent to its bidding."

Unde e elementul de hidos,unde e elementul de sinistru si de peremptoriu (nice one!) anormal si periculos in aceste versuri? Cu siguranta ai auzit de expresia "beauty of the beast", iar umila mea presupunere e ca esti prea reticenta la a avea ideea asta in unele melodii extreme.Fa abstractie, totusi, de versuri si cred ca pana si tu o poti considera muzica, indiferent in ce intervale ai incadra-o.Eu ma ofer sa fac un experiment psihologic,after and before, cu brutal death metal (care nu-mi place, apropo, il consider wannabe si pseudo-arta) timp de doua ore, pentru a se vedea cum imi influenteaza gandurile.Hint,nu mi le influenteaza.N-o sa am chef, nici inainte, nici dupa sesiunea de ascultare sa-mi iau ciocanul de snitele si sa crestez mandibula cuiva cu el, n-o sa-l injunghii de 174 de ori doar pentru a-mi satisface pernicioasele (sic!) pofte animalice.Muzica de genul,sincer,ma face sa rad, stiind ca, aproape sigur, oamenii ce procedeaza ca in cantec, sunt complet paraleli cu CC si tot ce inseamna metalele extreme.Totusi,cred ca influenta asta merge doar intr-un anume sens.Nu ma consider, de exemplu o persoana buna, altruisa, dar cand ascult melodia asta si ajung fix la nota aceea ridicata de vioara, de la 9:08, parca ma trage inexistenta-mi constiinta sa ma pun pe comportamente "omenesti" : http://www.youtube.com/watch?v=-VErFODMZ7o

Muzica "rea" nu cred ca influenteaza pe nimeni definitiv, cum nici muzica "buna" nu prea are puterea s-o faca.Este totusi,muzica,daca extrag ce parti vreau eu,pot sa fac cel mai aprig militant anti-suicid sa aprecieze bucati din cantece depressive suicidal black metal,iar daca extrag bucatile de dance din melodiile Rammstein,pot sa fac un impatimit de house,cam sarac cu duhul, sa aprecieze acele bucati. Tine, cred, de inconstient, aplecarea asta inspre anumite genuri sau sunete anume.Desigur,poti sa spui cateva lucruri despre un ascultator constant de brutal death metal, dar nu ca are "issues".Cel mult ca e o persoana destul de...interesanta,dar aici sunt subiectiv.

Probleme are o persoana care la 13:05 bea cot la cot cu tine si e to'arasul perfect, iar la 13:07 i se declanseaza cealalta parte a fiintei si vrea sa te cioparteasca, folosind un tarnacop.Nu un nefericit care asculta CC,Sepsism,Kraanium sau alte glumite din astea.Cel mai bine as putea incheia cu un citat din melodia pe care ti-am dat-o,cu persoana schimbata : "Who are you to judge [...] a wrongdoer?"Desi,nu exista vreo dovada de wrong-doing in atractia pentru un astfel de gen.

PS : Ai putea, din atractia unei persoane pentru o melodie, sa creezi doua "profiluri" psihologice diametral opuse, doar pentru ca are parti distincte, cum ar fi asta : http://www.youtube.com/watch?v=GhRNN8BIZxE

Eu as sugera o cura serioasa de open-minded musical behaviour.Vad ca ai muzica decenta in playlist, deci n-ar trebui sa fie o sarcina foarte grea.