| Andr3yyy94 a întrebat:

Stie cineva daca homeelectronics. onlineltd@yahoo.com chiar este un ID real al unei firme din anglia sau doar un cont facut pentru a insela oamenii si a face bani despre ei? Persoana cu care am discutat vorbeste engleza destul de fluid dar tot imi pare putin suspect. El pretinde ca lucreaza la o firma din Regatul Unit (UK) iar daca eu doresc sa fac o tranzactie, trebuie sa dau un avans de 50% ( care in cazul de fata ar fi de 100-120 $ ) dupa care ei expediaza coletul. Imi pare putin dubioasa treaba deoarece ei / el poate sa pastreze banii si sa nu imi trimita nimic niciodata. Plata ar trebui sa se faca prin Western Union. Am ceva variante sa recuperez banii sau sa finalizez tranzactia doar in momentul in care am primit coletul? Adica, daca este o teapa (un scam) as pierde niste bani totusi...

1 răspuns:
| Anonimusss97 a răspuns:

Iti spun eu ca ala e un "bot"
si mie imi apareau tot felul de id.uri ciudate in lista pa care le ignoram, dar pana la urma m.am saturat si i.am dat unuia accept. mi se parea destul de suspect pana l.am intrebat " you're silly? " iar el a zis "yes!" si dupa aia a spus de 2-3 ori "yes!" la niste intrebari banale puse de mine [ p.s. vorbea foarte bine engleza ]
asa ca ignora si tu id.uri care ti se par suspecte si gata. adica..gandeste si tu putin: de ce sa te contacteze un tip din Anglia si sa.ti spuna sa dai atatia bani doar pentru un colet care trebuie trimis tocmai din UK!?!?