| edword a întrebat:

Sunt elev de clasa a 9-a, la profil real, mate-info. Ziceam eu că "pfuai, gata, dau capacitatea, mă duc unde îmi doresc și mă fac în viitor software engineer și vin banii. Viitor asigurat!" Acum stau și mă gândesc "poate umanul era decizia bună pentru mine". Tatăl meu este avocat și mereu stăteam cu el de vorbă noaptea să vorbim despre ce face el și chiar eram pasionat. Unchiul meu, care este software engineer la Amazon, am văzut că o duce bine, 3 ani de facultate și primul salariu chiar frumușel.

Cu ce am nevoie de ajutor, doar de niște sfaturi să mă călăuziți într-un fel. Momentan n-am vorbit cu ai mei că vreau să mă duc pe drept, dar sper că o voi face în curând. Hai să o luăm de la început. Am venit la mate-info că eram copil din ăla cu "hackerismul" de mic, adică mă joc niște jocuri și făceam niște chestii în scratch, nu-i nimic "wow". Găsesc interesantă ramura asta de știință a calculatoarelor, dar nu mă atrage chiar așa de mult. La informatică acum încerc să învăț de pe YouTube, chiar dacă profa își dă silința în oră, încerc, încerc, încerc și tot nu îmi iese, frate, prea greu. Poate sunt eu mai leneș, dar în vacanța de iarnă am acordat în fiecare zi (aproximativ) câte o oră să fac probleme la info, să mai învăț ceva legat de știința asta, dar nu îmi place, efectiv nu o înțeleg, o găsesc interesantă, dar nu îmi place. Apăi la matematică mă uit ca o curcă în lemne, Doamne. Nu mai zic de chimie și fizică... doar teoria o învăț și mă mai chinui pe acolo să mă mai uit pe la niște platforme online să mai înțeleg cum se fac. Unele le înțeleg, dar altele nici dacă îmi dai 1 mld de lei nu am să mă bat cu ele.

Sunt pasionat de istorie, înnebunit chiar. Mereu vorbesc cu tatăl meu despre ea. Istoria religiei, istoria artei, etc... Am participat la diferite concursuri/olimpiade de engleză și română când eram în gimnaziu - chiar și acum particip la una de engleză. Poate nu are relevanță, dar doar vă spun niște informații, again, ca să mă puteți ajuta la niște sfaturi.

Problema este că, oare pot să mă transfer de la un profil real la unul uman, dar să facă parte din același liceu? Dna directoare zicea ceva că "vai, s-a dat o lege și NU MAI AI VOIE SA TE TRANFERI dacă nu ai nu știu ce", mă rog a "trecut un an" de când a zis aia.

Vă mulțumesc că ați citit postarea asta și vă mulțumesc încă o dată pentru sfaturile acordate. (P.S: Vă rog să îmi ziceți și mie dacă e adevărat ce a zis dna directoare, ms ms)

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Citind ce ai scris aici, eu de asemenea cred ca inclintaia ta reala este spre profilul uman.Nu-i nicio tragedie daca doresti sa te transferi, ba chiar e mai bine sa iti dai seama de asta acum, nu inainte de clasa a XII-a.Intelept este sa te gandesti si pe viitor, daca doresti sa dai la o facultate, astfel incat profilul de la liceu sa te ajute, nu sa-ti puna bete in roate.Succes!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Se poate sa te transferi la inceput de an scolar, daca intrunesti conditiile cerute de minsietrul Educatiei si Invatamantului si esti eligibil.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu zic sa continui cu mate info.
in 4 ani te poti razgandi
de la mate info ai toate directiile deschise

| edword explică (pentru suntserios):

Mersi mult pentru sfat. faza e ca nu vreau sa dau bacul la mate.

| sierra1 a răspuns:

"Dna directoare zicea ceva că "vai, s-a dat o lege și NU MAI AI VOIE SA TE TRANFERI "

sunt aburi DAR până la urmă, ea (in C.A.) aprobă asta (sau nu)

| mODIN a răspuns:

Nu te transfera la uman nici in ruptul capului! Nu e nici o optiune care iti dispare fiind la mate-info.

Întrebări recente