| Walker a întrebat:

Sunt in clasa a 8-a si ce imi doresc eu, este sa urmez medicina la Iasi.
Dar pana acolo, ce profil trebuie sa urmez in liceu?
Am auzit ca cerintele difera de la o facultate la alta(adica la cluj cere si fizica sau nu inteleg.de asta va intreb)

Răspuns Câştigător
| Fifylici a răspuns:

Pai cel ma indicat este sa faci un liceu in care ar trebuie sa alegi biologie-chimie, iti va fi putin mai usor, in orice caz medicina e frumoasa dar extrem de grea, dureaza o viata de om pana te pui pe picioarele tale asa cum trebuie(unii medici au facut si 11 ani de facultate) cel mai mult durand rezidentiatul.Am auzit ca la Iasi sunt facultati bune, asa ca poti incerca de ce nu.
Ehhh si eu visez ca candva sa ajung patolog criminalistic.
Mult succes in tot ceea ce iti propui.

1 răspuns:
| lillix a răspuns:

O facultate nu. ti cere un anumit profil, profilul ti. l alegi tu in functie de capacitatile tale si cum crezi tu ca te vei descurca. Adevarul este ca e de preferat sa faci stiinte la liceu daca vrei sa dai la medicina dar daca tu crezi ca si dupa uman sau real poti sa sustii facultatea e ok. Sper ca ti.am fost de ajutor happy.