| Ava1231 a întrebat:

Sunt socata. La doar 20 de ani la un ochi mi se vad ridurile...nu e cam devreme?
1. Mai are cineva riduri la 20 de ani?
2. Sunt o persoana stresata, in ultimii doi ani am fost mega stresata... poate fi stresul de vina? sad

12 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Alea se numesc riduri de expresie la ochi, nu au nicio legatura cu imbatranirea, pur si simplu oamenii mai expresivi se rideaza mai repede, oamenii care rad mult de asemenea si tot asa, dar ele se mai si mostenesc, mai apar si de la expunerea la soare, lipsa odihnei, lipsa hidratarii, cauzele sunt multe.
Sa nu te trezesti cu chelie de la atata stres ca aia ar fi mai nasoala decat niste linii pe piele : D.

| Catrice a răspuns:

Șocant! Incredibil! De necrezut! Trebuie sa afle și televiziunea!
Rușine celui care a inventat ridurile de expresie și cremele hidratante! Rușine!
Zic s-o dai în judecata pe Mama Natura ca te defavorizează și nu te-o informat despre cum să-ți îngrijești pielea.

| Ava1231 explică (pentru Catrice):

Ce tampit/a esti
Chiar crezi ca niste creme previn/trateaza ridurile?
Majoritatea sunt doar marketing si nu mi se pare normal la 20 de ani sa folosesti creme pentru riduri

| Catrice a răspuns (pentru Ava1231):

Tu ești aia lipsita de raționament.
Era vorba de creme de hidratare care se folosesc din adolescența. Și o mulțime de chestii făcute în casa care se folosesc pentru a-ți îngriji tenul.
Dar ai dreptate, totul este marketing, și covidu și medicamentele pentru răceală și mâncarea și totul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Catrice):

Pe tine cine te mintit ca esti amuzant?

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Nimeni. Toți din jurul meu sunt sinceri.
Îmi pare sincer rău de tine dacă ai oameni mincinoși în jur.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

1. Destule. Poți să ai riduri și la 13 ani dacă ai de unde să moștenești.
2. Da.

| Ava1231 explică (pentru supadeceapa):

Ai riduri? Cati ani ai?

| supadeceapa a răspuns (pentru Ava1231):

Nu am, 25.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate fi de la stres, datorita geneticii, a fumatului sau cauza principala ar fi din cauza incruntarii, a expresiei faciale. Dacă ești stresata mai mult ca sigur asta a determinat apariția ridurilor. Și eu când eram stresat rău îmi apăreau riduri, nu îți bate capul prea mult ca nu e un "defect estetic" doar ca asa îl percepi tu, cei din jurul tău sigur nu acorda importanta acestui lucru. Am văzut "cute" și la alții mai tineri decât tine.
Dupa un timp te vei obișnui și nu vei mai fi interesata de chestii insignifiante.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

­deci, porti pantaloni, ai parul subtire, ochii caprui, si de parca nu erau suficient de urati ochii aia, mai ai si riduri pe langa ei
chiar nu e nimic bun legat de tine?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.Am avut o colegă în generală care era toată ridată, deci se poate şi mai rău.Contează şi genetica mult, apoi alimentaţia, hidratarea şi altele.
2.Da,poate.