| hypothesis a întrebat:

Tatal meu primise o oferta de munca in Anglia de la un roman care avea lucrari acolo si cautase niste baieti pentru finalizarea acelora. Munca acolo se intindea pe o durata de 3 luni:de la inceputul lui septembrie pana de sarbatori. I s-a parut ok si a decis sa mearga. Isi dorea de mult o experienta in strainatate si 3 luni erau ok, nu statea foarte mult departe de noi si chiar facusem niste planuri cu bani pe care ii va strange, insa dupa o luna jumatate (in care si-a primit salariul pe prima luna) afla ca respectivul nu a mai gasit lucrari si este nevoit ori sa astepte pana gaseste (ceea ce reprezinta poate o pierdere de timp) ori sa revina in tara. Tata ar dori sa stea, dupa cum ziceam, macar pana de sarbatori sa vina cu o suma frumusica de bani pentru familie. In cazul acesta este destul de greu. Inca este la respectivul si mai are putin pana la finalizarea actualei lucrari. In acest timp, daca patronul nu gaseste va trebuie sa aleaga una din cele 2 variante:ori sa revina,ori sa stea pe banii lui pana gaseste (daca va gasi). Eu as introduce-o pe a treia si as vrea sa ma ajutati aici. I-as propune tatalui meu sa incerce sa ia legatura cu cineva de pe acolo (tot roman pentru ca nu stie limba), sa fie cat de cat sigur si sa se angajeze acolo. Credeti ca poate? Este adevarat ca este foarte greu sa gasesti ceva sigur plecand de la premisele astea, insa poate poate. Ce credeti ca ar trebui sa faca?

4 răspunsuri:
| pufulescu a răspuns:

Eu l-as convinge sa mai ramana in strainatate si sa isi caute altceva, asa cum zici tu! Mia aia de lire, sau doua mii cate or fi se vor dovedi egal cu zero odata intors acasa. Depinde de tine insa, si de posibilitatile / cunostintele lui pe acolo! Daca nu stie chiar pe nimeni si nu are idee de limba engleza nu are rost sa incerce. Daca stie pe cineva, trebuie sa faca macar o incercare de a-si gasi alt servici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum o fi norocul! Nu te mai stresa tu atat de mult, mai ales pe aici. E aiurea. Stie si taica-tau ce poate sa faca. E om mare. Doar nu vrei sa lucrezi tu in locul lui?

| 7octombrie a răspuns:

In primul rand, tatal tau are alte cunostinte in afara de acel patron roman la care ar putea sa locuiasca si sa-l ajute in cautarea altui loc de munca? Daca nu, nu-s decat 2 variante: ori ramane la acel roman pana isi poate rezolva singur, ori daca nu, se intoarce acasa.

| Toderas a răspuns:

Nu te mai gândi. Este om mare