| AliceAnnnnna a întrebat:

Știți virusul Coronavirus? Astăzi mi-am luat prima oară la facultate acea masca de protecție. Toată lumea a început sa ma agreseze ca sunt bolnava și am fost scuipata și lovită și sunt plină de vânătăi. Acum m-am oprit intr-o stație sa scriu aceasta întrebare crying
Doamne, ma simt atât de groaznic, am vrut sa ma sinucid prima oară. Nu știu ce sa fac dacă mai are rost sa trăiesc. Îmi spuneau azi "trebuiesti omorâtă ca sa scoatem virusul din tine." "Satanaaa". Îmi e frica sa ma duc acasa ca sunt plină de vânătăi și așa mama e suparata și nu vreau sa ii arat ce am pe mine sa o necăjesc.
As putea sa ma duc la politie? S-ar rezolva ceva?
Am un semn pe obraz lângă ochi și mi-a curs sânge, se vede ca o zgârietură și simt ca ma cuprind și ma strâng coastele de la suturi. Ar putea avea probleme de la o plângere?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Eu cred si am inteles tot. Lumea si daca te crede si daca nu, cu ce sa te ajute? Metoda era alta, dar nu cred ca o poti pune in aplicare.

Politia nu are treaba cu din astea, au ei cazuri mult mai grave de care de multe ori nici de alea nu se ocupa. Ar trebui sa aiba treaba, dar n-au. Nici in alte tari nu prea se baga pentru orice. Daca vroia sa se implice, se implica, dar au gasit scuze.

Niste tampiti, asta e clar. Eu am impresia ca nu le-a rupt nimeni gura la aia, ca sa vezi ce cumintei erau dupa. Dar era de ajuns la unul si gata, era pace 50 ani de acum in colo.

47 răspunsuri:
| AliceAnnnnna explică:

Pun pariu ca ești una din persoanele de la facultate de azi, după răspuns. Lasa ca aflam la politie imediat.

| siriusblack98 a răspuns:

Daca treaba e pe bune si nu este o inventie idioata pusa la caterinca, atunci tara asta s-a dus grav pe p...La un student de la facultate am pretentia ca este mult mai matur.Ce aud ma face sa ma gandesc la clasale 1-4.Mergi la politie, asa ceva este inadmisibil.La ce facultate ai spus ca inveti?

| SilentRain a răspuns:

LoL
O simpla masca nu te poate proteja de un virus, masca are rolul de a nu raspandin microbii tai
Nu sa semnala nici un caz de Coronavirus in Roamania, nu aveai de ce sa porti masca aia... sau ai putea sa o porti cand esti racita si nu vrei sa imbolnavesti si pe alti

Banuesc ca esti majora nu ai nevoie de acordul lui mami sa depui plangere la politie, pe o parte e si vina ta ca colegi isi bag joc de tine pentru ca le permiti asta

| AliceAnnnnna explică (pentru siriusblack98):

Mai nu sunt chiar la facultate sunt la postliceala la asistenți medicali. Am greșit. Și oricum am fost la politie și au spus ce mi-ai zis și tu și le-am arătat vânătăile și au zis ca încerc sa stric imaginea unui coleg și ca sunt de fapt la școala, ca sunt vânătăi de la mama și ca am vb cu o doamna de acolo. O sa ma sinucid. Dacă nimeni nu crede, ce dracu.

| siriusblack98 a răspuns (pentru AliceAnnnnna):

Stai cuminte, calmeaza-te, nu te mai agita ca toate se rezolva. Daca esti cumva la FEG am prieteni acolo care te pot ajuta. Daca nu linisteste-te ca o sa fie bine.In cazul in care ai nevoie sa discuti cu cineva (daca tu crezi ca te face sa te simti mai bine) da-mi mesaj pe privat si stam de vorba.

| PașaHassano a răspuns (pentru AliceAnnnnna):

Sa te lamuresc. Nu sunt la postliceala si in al doilea rand nu avem ce se aflam

Răspuns utilizator avertizat
| AliceAnnnnna explică (pentru siriusblack98):

Au minte de generală...

| Fatamuntilor a răspuns:

Virusul ala nu ajuns inca in Romania.Cei veniti din China saudin zonele afectatate sunt controlati. pusi sub observatie.
daca e vorba d gripa nostra ai facut ce trebuie.
Daca e e adevarat ce spui, fara dovezi, martori nu faci nimic!

| gemeni6226 a răspuns:

Deci chiar nu inteleg aceasta reactie stupida.La noi in oras mai multi elevi poarta masca la recomandarea parintilor si nimeni nu are de gind sa se lege de ei.In orasul meu toleranta a fost mereu la ea acasa. Oare in care parte a tarii traiesc asemenea innapoiati? Mai ales ca la televizor la stiri a spus clar ca se recomanda si in cazuri normale de gripa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aia e facultate sau spital de boli mentale?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru siriusblack98):

Intrebarea e 100% troll. N-are cum sa pateasca asa o persoana de sex feminin.

| Mogiojojo a răspuns:

Tu fetita nebuna, altceva in afara de troll mai ai in agenda?

| Mosotti a răspuns:

Si de ce ma rog e proasta?! Da 1-2-3 argumente daca ai.

| Mosotti a răspuns (pentru siriusblack98):

Nu a facut caterinca, a zis adevarul, si motivul nu este masca aia, este altul, am vazut oameni cu masca si la metrou, si femei si barbati tineri mai ales, si pe strada, nu s-a luat nimeni de ei, ca e invers, ei se protejeaza contra virusului, si toata lumea stie, am vazut si in autobuz catre baneasa marti, dar la aia motivul pentru care initiatoarea a avut experienta, nu exista.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar la ce jungla de facultate studiezi tu? Ca eu nu am mai auzit sa te ia cineva la bataie dintr-un asemenea motiv. Cu ce animalele pamantului stai pe acolo, ca nici la inchisoare nu cred ca e asa de rau.
Si totusi refuz sa cred ca asa ceva se intampla in Romania, tocmai la facultate, unde lumea ar trebui sa fie mai matura...

Oricum, revenind. Da, ar putea rezolva si politia ceva... un avertisment, o amenda si asa mai departe. Go on.

Dar sa zici si anumite profiluri de Facebook aici... pai asta ce mentalitate de om matur mai este? Daca tu poti sa faci asta, atunci imi dau seama si colegii tai cum ar trebui sa fie. Ca sfat, schimba colectivul, stai langa persoane de la care ai ce sa inveti.

| Simpatic a răspuns:

Mai frate dar ce facultate urmezi? ca nici la cele de duzina in care sunt fosti repetenti n-am auzit sa se comporte cineva asa, din simplul motiv ca atunci cand aungi la facultate se considera ca majoritatea sunt maturi, ori din cate scrii cei de la tine de la facultate se comporta precum unii elevi din liceele de 2 lei.
Trebuie sa fie un motiv pentru care ceilalati se comporta asa urat cu tine!? Nu vad de ce s-ar comporta atat de urat cu o fata, adica sa o umileasca daca nu-i leaga un trecut in care acea fata a facut ceva urat fata de unele persoane si acelea acum tin minte si se comporta excreabil, dar nici asa nu imi pot da seama.
Nu am idee daca mersul la politie te va ajuta prea mult.
Si nici nu vad si nu inteles de ce cineva ar putea fi lipsit de inima daca vede pe cineva cu masca de aceea, pentru ca masca aceea o porti si daca ai gripa sa nu o dai la ceilalti si invers sa nu iei de la ceilalti, deci ar fi mai bine sa ai gripa si sa imbolnavesti pe altii sau sa ai educatia sa ai aceasta masca? In Romania teama este de gripa in primul rand nu de coronavirus.
Daca as fi fost eu la facultate acolo nu s-a mai fi luat de tine ca i-as fi pus la podea pe cei care isi bat joc de altii, urasc bullying-ul.

| J0B0MAT a răspuns:

Deci la fel am păţit şi eu.
Nici poliţia nu mă crede.
Eu zic să le dăm foc la toţi.

| GoldenZenith a răspuns:

Tu ce facultate faci? Pentru sălbatici? Oricât de ciudați ar fi oamenii, nu cred ca au reacționat asa.

| AC4S4 a răspuns:

Din ce secol ne scrieti? Refuz sa cred ca un om ar putea fi umplut de vanatai pentru ca urmeaza niste masuri de precautie. Am vazut destui oameni cu masti de protectie zilele astea, nu erau agresati de nimeni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce treaba are virusul ala cu Romania? Esti proasta si cauti atentie

| AliceAnnnnna explică (pentru AC4S4):

A fost la mișto. Au găsit un pretext și au fost violenti. Asta e chestia, dacă era altcineva cu masca nu făceau asa

| AliceAnnnnna explică (pentru Simpatic):

Chestia e ca asta cu masca a fost un pretext și de la o bataie de joc s-a ajuns la agresivitate

| AliceAnnnnna explică (pentru Mosotti):

Asta vreau sa le zic dar nu înțeleg. Masca a fost doar un pretext. Prima oară m-au împins și după ce am căzut m-au scuipat și lovit pentru ca ma lovisem cu capul de gamba uneia. Aia îmi dăduse un picior in cap și aia și-au făcut curaj sa dea. Asta a fost tot. Probabil dacă nu o loveam pe aia după ce m-au îmbrâncit aia nu se ajungea la curajul asta de a lovi pe cineva. Masca a fost doar așa. Lumea se ia de mine pentru ca sunt "urata".

| AliceAnnnnna explică (pentru gemeni6226):

Ei nu ma suporta pentru ca sunt "urata" și am "fata de cal" și au spus ca se sperie de cum arat. Ei au găsit un pretext cu acea masca ca sa ma poată agresa. Eu atunci am fost împinsă și am căzut cu capul de piciorul unei fete și aia m-a lovit. Restul și-au făcut curaj sa dea in mine văzând reacția aleia...

| Mosotti a răspuns (pentru AliceAnnnnna):

Trebe sa ai si tu curaj sa dai! Uneori nu merge altfel, nu stiu cum, dar trebuie sa ripostezi, nici asa! Ma sperii doar cand citesc ce spui, adica de ce faci aia.

Eu nu sunt si nu am fost un om atractiv niciodata pentru femei, chiar deloc, adica cumva urat as putea zice ca as fi, toate ziceau ca-s asa mai inspre fata ca figura, desi toti ziceau ca, ca om sunt foarte okey, dar niciodata si nimeni nu s-a purtat asa cu mine nicaieri. Si sunt destui oameni asa zis urati care la fel, nu au patit asa, dar depinde in ce mediu erau cred, insa nu sunt sigur. Nu stiu draga, doar nu ai fata din aia arsa in acid! Si chiar nici asa nu m-as purta urat cu acel om, ca nu are vina ca s-a accidentat sa zicem si are fata praf.

Stau si citesc, stau cu mana asa sub barbie si ma uit in stanga catre podea asa cu o fata din aia de uimit gandindu-ma unde este problema de atragi asa antipatie. In toata experienta mea de viata, toata psihologia si psihiatria studiata, nu am intalnit asa ceva, nu pot deslusi chestia asta. Dar ma intereseaza, doresc sa aflu ca sa vedem eventuale solutii. Am intalnit si oligofrene grase cu figura de vedeai de la 7 poste ca nu e ok, nici alea nu pateau asa ceva, cel mult atrageau indiferenta.

Nu e politicos sa cer o poza din fata ca sa-mi dau o parere, dar dupa cum vad in cele doua poze, nu se explica, asta de acum si aia unde erai imbracata in rosu, chiar daca era asa, o figura urata se vede din orice unghi, nu se vede daca erai cu spatele doar. Nu am zis ca arati bine daca zici ca nu, dar nici sa fie cazul de o antipatie extrema.

| Emazio a răspuns:

Tu sigur esti la facultate, suna mai mult a comportament de 5-8 ce au făcut colegii tai. La ce universitate esti?

| Furnicuta000 a răspuns:

Ma pregateam sa iti spun sa nu mai fi asa paranoica cu virusul ca nu e asa cum se spune la tv, la noi nu e epidemie, iar aia care au murit in China aveau in medie 70 ani si alte probleme de sanatate deci tu daca ai lua virusul, ai sta cateva zile acasa, cu medicamente sau ce iei tu pentru raceala/gripa si te-ai face bine, nu e de speriat.

Dar apoi am citit si restul. Tu chiar vorbesti serios? Adica in Romania in 2020 niste fiinte umane in toata firea sa te BATA doar pentru ca porti o masca? Tu te-ai dus la facultate sau in jungla? Ce fel de educatie au specimenele alea? Si eu am fost la facultate, chiar recent, am vazut si eu oameni mai rai acolo dar in afara de o barfa sau o mica cearta nu am vazut sa isi permita studentii. Totusi suntem oameni nu altceva. Pot sa te intreb la ce facultate esti?
Si da, normal ca poti merge la politie, chiar asta ar trebui sa faci. Dar mai intai si conducerea facultatii trebuie sa afle si sa ia masuri. Deci faci plangere la politie, scoti certificat medico-legal, te duci la decanat (nu secretariat, DECANAT si chiar rectorat) si le spui ce s-a intamplat. Nu stiu exact in ce ordine, cred ca oricare e buna.
Nu sta asa, nu fi fraiera, nu te lasa calcata in picioare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cumpărați spray paralizant sau nu ai vreun var vreun frate vreun prieten de cartier sa le dea o lecție? Ori ești troll ce postliceala e aia sigur nu ești la spitalul 9? Ce urata ce fata de cal ești ok asa sugerează poza ca nu ești asa urata când te mai agresează filmează și du la politie

| AliceAnnnnna explică (pentru Furnicuta000):

Orice as face sunt praf psihic și am stima de sine 0.