| adriana_sw33ty_angy a întrebat:

Tot mai des auzim despre avorturi, tot mai multe tinere ne intreaba daca sunt insarcinate si cum ar putea face sa faca avort. Este crud nu? Oare de ce trebui sa plateasca aceste mici suflete nevinovate pentru greselile noastre? De ce? :(
...:( Si totusi platesc...Li-se ia dreptul de a vedea lumina, li-se ia dreptul de a se bucura de VIATA si de minunile ei :((
http://www.youtube.com/watch?v=hWG8ZXdb50I&feature=relat ed
http://www.youtube.com/watch?v=FWkb0MJXApM&feature=relat ed
http://www.youtube.com/watch?v=dDsqKa-CDEM&feature=relat ed

Dedic videoclipurile de mai sus tuturor doamnelor si domnisoarelor care aleg sa plateasca propiile greseli cu viata unor suflete nevinovate!

Priviti totul cu atentie si dupa aceea inchideti ochii pentru o clipa...acesti micuti pe care ii ucideti sunt COPII VOSTRII! :( :((

Răspuns Câştigător
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Nu stiu de ce va certati pe o tema atat de dramatica si care are un singur si corect raspuns: nimeni nu are dreptul sa ia viata unei fiinte, chiar nenascute! Am facut si eu 2 avorturi pe timpul lui Ceausescu si era sa ma coste viata! Dar sa stiti ca regret enorm...atunci erau alte conditii de viata...nu aveai o portocala sau o banana pentru copii... faceai sacrificii enorme ca sa-i cresti...sa nu mai zic de lapte praf...era frig...intuneric...nii anticonceptionale...de .sa creasca demografia! Dar acum, cand ai puterea de a decide daca vrei sau nu sa faci un copil...cum sa ajungi sa ramai gravida si apoi sa il ciopartesti...Aceste decizii gresite ne vor urma toata viata, ca sa nu mai spun de unele complicatii care le pot provoca avorturile, sau ma rau... eventualitatatea de a nu mai avea copii!
Sunt situatii in care este nevoie de aceasta procedura...atunci cand viata mamei este in pericol, in incesturi, cand o mama este bolnava psihic... dar cand o tanara este constienta de ce se-ntampla dupa ce faci dragoste neprotejat...nu exista intelegere! Cum este posibil ca fate de 12, 13, 14 ani sa ceara informatii despre cum decurge un avort...pentru ca sunt insarcinate!
Gasesc vinovati si pe parinti ca au scapat din mana aceste fete... poate naive. .sau pacalite de baieti! Ele trebuiesc educate si pregatite din acest punct de vedere!

17 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Eu de-aia vreau sa fac 5 copii, fiindca nu vrea sa am niciun avort.

| adriana_sw33ty_angy explică:

@ allinna am deja o fetita care in feb va implini 4 anisori...si tin sa-ti spun cu mana pe inima ca sunt ft fericita ca o am si o iubesc mai mult decat propria-mi viata! de astfel precizez ca am 22 de ani...gandeste-te ca si eu eram tanara si nu aveam "un viitor implinit" dar nu m-am gandit nici macar o secunda sa iau viata propiului meu copil... din contra dea-bea asteptam sa o pot vedea sa o tin in brate...sa adoarma la pieptul meu! si iti pot jura ca nimic nu este mai frumos pe aceasta lumea ca atunci cand iti ti la piept propiul copil :X... o faptura gingasa si plina de farmec.:Xun suflet care este rupt din sufletul tau si mai ales un puiut care peste vreo 2- 3 ani iti va spune (stalcit happy ) "mami te iubesc"! printesa mea atunci cand o intreb daca ma iubeste imi raspunde "te iubesc cat pot eu de mult, pana la doamne si inapoi" love struck... ei ce zici de asta?

iar despre ceea ce ziceai tu tin sa te informez ca au aparut ft multe metode anticonceptionale... unele chiar ft usor de folosit...DECI? thinking sa ramana nepasatoare si sa ia viata unui suflet nevinovat sau sa cumpere un prezervati ori sa foloseasca metode anticonceptionale. tu ce sfat ai da? thinking

| adriana_sw33ty_angy explică:

@matchpoint ma bucur ca inca mai sunt persoane care mai judeca normal si care inteleg adevaratul sens al "avortului" nu doar ca reprezinta sau nu o durere pentru cea care il face...ci in primul rand O CRIMA ASUPRA UNUI SUFLET NEVINOVAT SI LIPSIT DE APARARE
felicitari pentru modul de gandire happy :*

ai grija de tine!

| adriana_sw33ty_angy explică:

@alllinnna draga 1.stiam ce sunt alea anticonceptionale dar mi-am dorit si mi-am dorit un copil. un copil este adevarata FERICIRE care o poate aduce Dumnezeu in viata cuiva.
2. postarea am pus-o la categoria "conversati" tocmai pentru a putea fi vazute de catre aceste tinere care in fiecare zi pun aici zeci de intrebari despre sarcini si avorturi!
3. aceste tinere care pur si simplu isi incep viata sexuala de la varsta foarte mici sau mai bine zis din copilarie doar pentru ca asa este "moda" ar trebui sa se gandeasca si la riscul de a ramane insarcinate inainte de a "sta cu picioarele in sus" pentru 10 min de placere ale lor un suflet nevinovat este ucis.
4. cat de scump este un prezervativ? au banii de fuste mini, bluze cu decolteuri haine de firma si alte lucruri dar nu pot cumpara un amarat de prezervativ? thinking
5. cum ai spus tu "vine sotu acasa de la munca si nu vrea sa o faca cu prezervativ" asta este o pura dovada ca ambii parteneri nu se gandesc la posibilitatatea de a aparea o sarcina, iar daca se gandesc zic cumva "eee... daca ramai faci avort"? adica ia viata unui copil lipsit de aparare doar ca sa se simta ei bine?
6.asa cum au decis sa isi inceapa viata sexuala de la 12 13 ani asa bine ar trebui sa se si informeze inainte de a "sari repede la pat".
7.asta inseamna ca daca ramane de 19 ori gravida de atatea ori face avort? thinking
8. iar ultima intrebare iti este adresata exclusiv tie alina: Tu ai proceda la fel? sau cand vei fi mama si de vei avea o fata acestea vor fi sfaturile tale pentru fiica ta? thinking

nu vreau sa-mi imaginez ca astfel de sfaturi ii vei da ficei tale!

si nu in ultima instanta: AVORTUL A FOST, ESTE, SI VA FI INCRIMINAT! PT CA ESTE O CRIMA! si nu o tratare medicala! sper ca m-am facut destul de inteleasa!

| matchpoint a răspuns:

E adevarat ca unele avorturi se fac la recomandarea medicului, pentru a salva viata gravidei, dar eu cred ca nu despre aceste situatii este vorba. Trebuie sa recunoastem ca numarul celor care recurg la avort a crescut considerabil in urmatorii ani. Viata si mentalitatea oamenilor s-a schimbat radical. Din pacate urmam exemple care nu sunt demne de acest lucru si uitam tot mai mult de valorile morale.Lipsa de cunostinte in domeniul protectiei sexuale si mai ales varsta frageda la care tineri isi incep viata sexuala, au facut ca avortul sa fie un subiect atat de des intalnit.
In ziua de azi esti considerat o ciudatenie daca la varsta de 13-14 ani nu ti-ai inceput viata sexuala.Si din dorinta de a fi in pas cu moda, tineri nu analizeaza consecintele inainte de actiona.
Nu se gandesc ca pentru cateva momente de placere pot plati cu viata; viata celui care nu e cu nimic de vina si cu propria viata.
Consider ca e urlator la cer faptul ca unele tinere, cu toate ca au trecut printr-un avort se intreaba pe cand urmatorul. Nu sunt constiente ca in momentul in care isi vor dori cu adevarat sa devina mame nu vor putea din cauza greselilor inconstientei.
Daca tot s-au hotarat sa-si inceapa viata sexuala asa de devreme, de ce nu se protejeaza? Exista mijloacele de contraceptie la indemana oricui, nu e ca pe vremea bunicilor nostri care nu aveau asa ceva.

| matchpoint a răspuns:

Permite-mi sa te contrazic alllinna, dar statisticile arata ca nu tinerele de la tara sunt in majoritate la statul la rand in fata clinicilor de ginecologie.

| Betty18 a răspuns:

crezi ca e normal ca o fata de 12 ani sau 13, 14, 15, 16, 17 ani sa isi strice viata pentru o greseala pe care oricum constiinta i-o va aminti mereu!?
eu nu sunt de acord cu avorturile la femei sau tinere care au o familie, un sot, sau un mic sprijin
dar pentru fete pana la 16, 17 ani este necesar

succes

| elyssa20 a răspuns:

Foarte frumoase si emotionante filmuletele, cum am mai spus sunt impotriva avorturilor, femeile care fac asta nu se gandesc inainte se gandesc la placerea de moment(sex), sunt atatea contraceptii ca poti cu usurinta sa ai grija de tine ca sa nu ramai, sunt atatea femei care isi doresc copiii si nu pot si dau o garamada de banii pe cine stie ce fel de tratamente, eu una imi doresc foarte mult un puiut al meu si chiar incerc de o luna cu sotul meu, deci fetelor inainte de a face un avort ganditi-va de 1000 de ori inainte nu fiti criminale ale copiilor nenascuti pentru ca in definitiv ei exista in burtica voastra, multa minte fetelor.

| buburuzzz a răspuns:

Uneori de aceasta depinde toata viata lor! asa ca nu avem nici un drept sa judecam pe aceste persoane care se afla in asa situatii!

| aney a răspuns:

SA nu judecam... sunt situatii si situatii, sunt fete de 16 ani ce nu au posibilitati materiale, ce sunt denigrate de parinti daca fac asta, sunt fete violate ce raman insarcinate, sunt copile de 13 ani ce raman din greseala, pentru ca sa fim seriosi, pana la 17 ani copilele nu stiu si nici nu costientizeaza riscurile sexului neprotejat... uneori o fac lasandu-se convinse de catre baieteii stupizi, ce la randul lor, nici ei nu stiu ce fac...sunt atatea cazuri... orice caz e divers.eu nu as judeca decat pe cei ce sunt autosuficienti, ce o fac cu constiinta chiar daca au conditii de viata buna. Dar poate nici pe ei nu i-as judeca...nu sunt de acord cu avortul, dar nu judec pe nimeni.

| Yume_2563 a răspuns:

Intr-un fel este mai bine pentru acei micuti.deoarece nu au parte de o mama ca aceea care este foarte rea si...cine stie cum ajungea copilasul.asa ca daca ele fac avort sufletul copilasului se poate duce in alta femeie.care si-l doreste cu adevarat si o sa aiba grija de el. (cel putin asta cred eu.si mi-ar place sa fie adevarat ^-^ )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai mai termina cu prostiile astea, o sa-i ai si tu pe ai tai, hai sa vedem daca ramai de 15 ori ii faci pe toti? nu-mi raspunde, inutil, vorbim peste 10 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca postarea este la capitolul conversatii imi permit sa iti aduc aminte ca nici tu n-ai stiut cum se folosesc anticonceptionalele si poate nici n-ai folosit, este bafta sa nu ramai insarcinata, eu raspund aici la zeci de intrebari, mi-a venit, imi vine? zeci de eleve intreaba, deci ele nu folosesc antoconceptionale? nu si iti si spun de ce : sunt minore, parintii nu stiu ca si-au inceput activitatea sexuala, le este rusine sa discute subiectul, n-au bani de anticonceptionale uneori nici de un amarat de bilet de tramvai, dar de un prezervativ, asta costa, de aceea apar sarcinile nedorite. Ei in cazul acesta n-ai ce face, ajungi la medic, sau esti casatorita, vine sotul acasa nu vrea sa foloseasca prezervativul, sa stii ca sunt o gramada din acestia, su consideri ca urmezi metoda calendarului si hop cu tot calendarul ai ramas, sunt o multitudine de situatii, nu-ti mai spun ca in mediile de provincie (la tara ) nici nu se stie despre prezervativ sau anticonceptionale, am prezentat aici numai cateva dintre cazurile de esec care duc spre avort si nu sunt toate.Cred ca imaginile sunt filmate inainte de 89 cand era incriminat avortul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici eu n-mam zis ca numai cele de la tara ajung pe masa de chiuretaj.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atunci sa vina cu argumente cele care n-au avut bani de prezervativ si au ramas insarcinate, pana la urma au trebuit sa spuna parintilor si sa ajunga la avort,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frumos...

| diana1 a răspuns:

Mama, as fi vrut sa te cunosc

5 octombrie. Astazi a inceput viata mea. Parintii mei inca nu stiu. Sunt mai mica decat un samburas de mar, dar de acum sunt eu insami, o fiinta umana. Si, desi sunt atat de putin formata, e sigur ca voi fi fetita. Voi avea parul blond si ochii albastri si stiu ca voi indragi florile.
19 octombrie. Am mai crescut putin, dar sunt inca prea mica si nu pot face nimic. Mama face aproape totul pentru mine. Ceea ce este curios este faptul ca ea inca nu stie ca ma poarta in pantecele ei si ma hraneste cu sangele ei.
23 octombrie. A inceput sa mi se formeze gura. Ia ganditi-va putin! Peste un an am sa rad. Mai tarziu am sa vorbesc. Cine poate sustine ca eu nu sunt o adevarata persoana? Sunt cineva; asa cum firimitura de paine, oricat de mica ar fi, este totusi paine.
27 octombrie. Inima mea a inceput sa bata de la sine. De acum inainte ea va bate mereu in tot cursul vietii mele, fara sa se opreasca vreodata ca sa se odihneasca. Si apoi, dupa multi ani va obosi, se va opri si eu voi muri. Dar, pana atunci, eu sunt la inceputul existentei mele, nu la sfarsitul ei.
2 noiembrie.Cresc putin in fiecare zi. Bratele si picioarele mele prind sa capete forma. Dar va trebui sa astept inca o bucata de vreme pana ce picioarele mele sa ma poarte si eu sa ma arunc in bratele mamei mele pana ce bratele mele sa-l poata imbratisa pe tatal meu.
12 noiembrie. Acum au inceput sa se formeze minuscule degete la mainile mele. E de mirare cat sunt de mici si totusi ele vor fi muninate! Ele vor sti sa mangaie un caine, sa arunce o minge, sa culeaga o floare, sa atinga o alta mana…Degetele mele…Pate ca, intr-o zi vor picta un tablou?
20 noiembrie. Astazi, pentru prima oara, doctorul i-a spus mamei ca eu sunt acolo, intr-adevar, plina de viata…Esti fericita mama?
25 noiembrie. Tatal meu si mama mea nici nu stiu ca eu sunt o fetita. Poate ca ei asteapta un baiat. Dar eu o sa le fac o surpriza si o sa ma cheme Ecaterina ca pe mama mea.
10 decembrie. Mi s-a format si fata. Sper ca o sa seman cu mama.
13 decembrie. Am inceput chiar sa vad, dar e inca intunecat totul in jurul meu. In curand insa ochii mei se vor deschide la lumina soarelui, a florilor, a copilasilor. N-am vazut inca nici marea, nici muntele, nici curcubeul. Oare cum vor fi in realitate? Si tu, mama, cum esti in realitate?
24 decembrie. Mama, aud cum iti bate inima. Ma intreb daca si tu auzi inima mea care bate asa de incet: tap-tap, tap-tap. O sa ai o fetita sanatoasa si voinica, mama, ai sa vezi. Abia astept sa ma cuibaresc in bratele tale, sa-ti mangai fata, sa te privesc in ochi. Si tu ma astepti, cum te astept si eu, nu-i asa?
28 decembrie. Mama, mama, de ce i-ai lasat sa puna capat vietii mele? Am fi fost asa de fericite impreuna!