| Nice3 a întrebat:

TPU,atat de mult ma pot consuma ca maicamea nu ma lasa sa ma vopsesc! Bine ca ea se vopseste! Mi-as dori sa fiu blonda,sunt satena. Urasc satenul! I-am zis sa ma lase, mai ales ca imi doresc enorm asta! Ea nu ma lasa ca vezi doamne ma compara cu zapacitele alea de pocaite ca nu au voie nimic! Dar eu nu sunt ca ele! Sunt destul de mare, toate fetele vopsite.M-as vopsi si eu. Sufar foarte mult de-aia.Nici macar cu vopsea care nu tine nu ma lasa ca vezi doamne il stric! I-au zis mai multi ca nu il strica dar ea tine ca porcul de straita! Ea a zis ca daca barbatul o sa ma lase atunci sa ma vopsesc.Dar cand? Poate voi abia unul la 30 sau 40.Nu mai pot sa tin in mine. Vreau cu orice pret sa ma vopsesc! Ii parul meu, nu al ei! Ea sa isi vada de al ei! Va rog, spuneti-mi cum sa mai procedez ca nu mai pot!

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tu n-ai probleme si atunci iti faci.
Ia-ti un job, muta-te singura, intretine-te din banii tai si atunci fa numai si numai ce vrei.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Poti sa ii explici mamei tale ca te vei vopsi cu vopsea fara amoniac, se gaseste aproape peste tot, iar aceasta nu afecteaza parul ca cea cu amoniac. Ar trebui sa mai insisti si sa ii explici despre vopseaua fara amoniac.

| Nice3 explică (pentru MihaiNicu23):

I-am explicat dar o tine numai pe-a ei!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu prima data m-am vopsit pe la 12-13 ani ( pana sa ma vopsesc am incercat toate tampeniile. nuantator, carmin, markere lichide rolling on the floor) ), singura, fara sa stie ai mei, deci nu e mare filozofie sa strangi niste bani si sa-ti pui o vopsea in cap. Ba chiar vopselele precum l'oreal casting creme gloss, care se pun intr-un recipient si au o consistenta mult mai lichida, iti faciliteaza folosirea produsului. Trebuie doar sa torni in palma si sa masezi parul. Iti spun asta ca sa nu crezi ca am eu ceva impotriva, faci ce vrei cu parul tau. laughing
https://i.notino.com/......y___25.jpg

Vopselele alea "care nu tin " nu prea exista, vopseaua distruge partial sau total pigmentul firului de par. Vopselele deschise contin si o cantitate mica de decolorant, vopselele inchise doar adauga pigment firului de par si pigmentul poate sa fie scos ca sa ajungi la nuanta ta naturala, lucru pe care nu-l poti face cand vine vorba de o vopsea blonda, roscata, aramie, saten cu tot felul de reflexe blonde sau alte nuante.

Procesul distruge strctura firului de par si firul de par este inevitabil degradat, chiar daca folosesti vopsea fara amoniac, pana si cel mai bland nuantator care contine doar cateva ingrediente nepotrivite pot afecta un par predispus la degradare. Parul blond se degradeaza mult mai usor si daca vrei sa ai un par cu un aspect placut o sa fie necesar sa il tunzi la cateva luni si sa investesti timp in ingrijirea lui.

Radaciniile cresc si daca nu-ti place look-ul asta " neingrijit " o sa fie nevoie sa te vopsesti des. Rezultatul? Par care o sa inceapa sa cada, sa se rareasca, scalp agresat, sensibilitate a scalpului, matreata etc. in functie de persoana.

E usor sa spui " vreau par blond. " laughing Parul blond nu e pentru toata lumea, trebuie sa te asiguri si ca te avantajeaza culoarea asta. Sa incerci niste aplicatii sau sa probezi niste peruci. Blondul facut la un salon in care personalul stie ce face nu se compara cu blondul din cutie si e costisitor. Scapi mai ieftin daca iti faci un ombre, dar varfurile tot trebuie sa aiba parte de hidratare ( umectanti precum glicerina, panthenol etc. ) si nutritie ( uleiuri hidratante, fara uleiuri esentiale! ).

Daca vrei sa te intorci la culoarea ta naturala o sa fie nevoie sa te vopseasca un hair stylist pentru ca nu rezolvi problema daca iti pui o culoare inchisa in cap. M-am prapadit de ras in urma cu ceva ani cand mi-am vazut colegele care erau blonde si au venit satene intr-o zi, peste cateva spalari aveau o culoare de toata jena ( nu ca ce aveau in momentul ala era ceva decent laughing) ). Cand pui blond pe par scoti pigmentii, daca vrei sa ai parul iar inchis trebuie sa adaugi pigmentii aia de par si asta presupune un mixt cu diferite nuante de vopsea.