| agnesss a întrebat:

Trebuie sa ajung si eu la o nunta, meniul este 50 euro, este vorba despre fata unei prietene, nu am nicio idee cat sa dau. ma puteti ajuta? cadou nu vreau sa cumpar, doar bani...

Răspuns Câştigător
| morningstar a răspuns:

Ii poti intreba eventual si pe cativa din ceilalti nuntasi, asa vei fi sigura ca nu ai dat cel mai putin, dar nici prea mult.
Acum depinde si de ce fel de nunta e. Daca este o nunta de fite, la un restaurant luxos, etc, merge sa dai 200 lei in plus fata de pretul meniului. Daca nu este asa, mai putin, dar totusi sa le iasa ceva castig si lor, nu doar sa achiti meniul tau.
Apoi daca sunteti prietene apropiate, poti da o suma mai consistenta. Daca nu, ca toata lumea...

7 răspunsuri:
| andru10best a răspuns:

Am avut eu nunta vara asta si este rusine sa dai doar costul meniului pentru ca intra mai multe costuri. De exemplu: 50 de euro meniul+bautura+o parte din formatie (care depaseste 2000 de euro)+chestii minore dar costisitoare.
Vreau sa fii constienta ca te duci acolo ca sa ii ajuti si pe ei. Deci daca meniul este 50 de euro tu ar trebui sa dai 100 - 120 de euro singura.

| DaRaspund a răspuns:

Singur vreo 60, cu pereche cam 80-100.

| Georgiana2505 a răspuns:

Daca te duci singura, e ok 50 euro

| agnesss explică (pentru Georgiana2505):

Singura ma duc, dar doar meniul este 50 de euro, cum sau dau doar atat?

| nursa a răspuns:

straight face, eu am o nunta vara asta la o fosta colega de generala, actuala colega de sectie merge undeva la un 400-500 singur. Mie 50 de euro mi se pare foarte putin din moment ce doar meniul e 50 euro. Daca e si o locatie mai luxoasa sau putea sa mearga 150 euro. Nu stiu analizezi situatia din timp. Mai intreaba de cunostinte comune cam cat ar pune. Eu asa fac big grin

| Flory04 a răspuns:

400 sau 500 lei, depinde si de luxul nuntii