| anonim_4396 a întrebat:

UE obliga Romania sa recunoască căsătoriile între același sex, ce părere aveți? Sunt asa de fericita, in sfarsit a ieșit Romania din întuneric, sa nu imi vina in comentarii homofobi creștini, va rog

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nicio parere. Suntem intr-o era in care trebuie sa respectam drepturile cetatenilor. Cel putin asa trebuie intr-o lume civilizata. La urma urmei ce e casatoria? O uniune birocratica intre 2 persoane. Mai conteaza ce sex au?

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Efectiv ador mentalitatea ta, dacă toți ar gândi asa, ar fi Romania in rând cu restul tarilor

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca toti ar gandi asa poate am fi toti prea indiferenti... cine stie.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e doar el cu mentalitatea asta, insa din pacate sintem minoritari grav si nu se va schimba asta prea curand...

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Emigreaza in America sau Australia si nu vei mai avea aceasta problema, fiindca casatoriile de acelasi sex sunt deja aprobate si legale. (Noi aveam chiar parlamentari gay si lesby).

Am avut un coleg de munca barbat gay care s-a casatorit acum 5-6 ani cu un alt barbat donandu-si sperma la o mama surogat din America care le-a facut 2 copilasi, cu sperma lor. Copii sunt amandoi baitei si acum au aproape 3 ani.
Mai cunsoc si un cuplu de lesbience, care nu s-au casatorit dar au o relatie de peste 15 ani impreuna si copii impreuna, facute prin fertilizare in vitro cu acelasi barbat gay.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Părerea că să facă ce vor la ei acasă, dar să nu ceară drepturile oamenilor normali. Pot să facă o convenție civilă dar nu căsătorie cu adopție de copii apoi.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Ba chiar aceste drepturi vor avea, prin ce înțelegi ca Romania ca recunoaște căsătoriile între persoanele de același sex, se vor putea căsători și adopta copii

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Repet. Să aibă la ei acasă drepturi câte vor. Să demonstreze pe stradă săptămânal, zilnic chiar, că mișcarea face bine la sănătate, și să îi cunoască lumea de ce (nu) sunt ei în stare. Dar să adopte copii, care să îi aibă pe ei ca modele de viață, eu votez contra, dacă sunt întrebat.

| Dismally a răspuns:

N-am auzit de asta pana acum. Ce parere sa am, e dreptul fiecaruia sa isi traiasca viata cum doreste si alaturi de cine doreste.