| Thecurious a întrebat:

Un profesor universitar ne-a spus ca exista o tendinta, la nivel global, de a nu mai respecta opiniile specialistilor.
Spre exemplu : " Ce imi zice nutritionistul, ala, sa mananc. Eh, eu stiu mai bine. " Apoi se " trezeste" ca sufera de hemoroizi. "Eh, mananc ce mi-a recomandat nutritionistul, dar pentru cateva luni de zile ".
Am mai intalnit pe diverse site-uri aceeasi constatare a profesorului.
De ce se intampla aceasta?

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Este foarte greu sa consulti nutritionistul inainte de a cumpara si gati fiecare masa. Deci nutritionistul iti da niste sfaturi de dieta foarte generale, nu sta langa tine cand cumperi din supermarket. Ca dupa o saptamana de mancat iaurt cu fulgi de cereale te-ai plictisit de el si vrei altceva.

Plus ca in materie de nutritie exista oameni cu idei foarte bizare. Cel mai simplu sfat nutritional pentru cei care nu sunt bolnavi de o boala care sa necesite dieta este: mancati multe fructe si legume si mancati variat. A manca luni la rand acelasi fel de mancare nu este sanatos si probabil nici placut.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pentru ca nu este neaparat asa.
Specialistii isi dau cu parerea asupra unui fapt, dar toata treaba este relativa. Te asigur ca daca cineva zice ca este bine sa faci un lucru si o sa te simti mai bine dupa, nu este din cauza ca nu mai faci ce faceai inainte, ci din cauza ca faci mai mult ce faci acum, fara sa renunti si la ce faceai inainte (asta ca un exemplu numai). Da... nu toti stiu asta, ca definitie. Insa ei observa acest lucru pe parcurs, fara sa ii dea un nume, asa ca incep sa "nu asculte". Dar obiceiul prost este ca fac mai mult din ceea ce nu trebuie, decat contrariul, pentru ca nu vad rezultate.

Lumea face ce ii place big grin

| Emma30555 a răspuns:

Poate nu e bine chiar asa bine sa faci totul cum spune cineva chiar daca e specialist intr-un anumit domeniu. Nu functioneaza pentru toti la fel. Unii oameni mai au si un feeling bun sau intuiesc sau pe baza unor experiente proprii prefera sa se bazeze si pe cunostintele lor.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Pentru ca unii oameni nu dau doi bani pe sănătate in schimb dau totul pentru boala.